Popularne wyszukiwania
Polecamy
Olga Śmiechowicz

3
6,4/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,4/10średnia ocena książek autora
9 przeczytało książki autora
28 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Didaskalia do historii. Teatr starożytnej Grecji i jego kontekst polityczny
Olga Śmiechowicz
7,0 z 1 ocen
14 czytelników 1 opinia
2018
Polski teatr po upadku komunizmu. Lupa, Warlikowski, Klata
Olga Śmiechowicz
7,3 z 3 ocen
15 czytelników 1 opinia
2018
Najnowsze opinie o książkach autora
Arystofanes Olga Śmiechowicz 
5,0

Nawiązując do oceny przedmówcy, zgadzam się z większością krytyki. Jednak muszę odnieść się do stylu Śmiechowicz. Nigdy nie lubiłem argumentu, że o rzeczach naukowych należy mówić skrajnie poważnie. Z pewnością już nie o komedii staroattyckiej. Monografia Śmiechowicz to współczesne przedstawienie Arystofanesa, które jest dobrym wstępem nie tylko do dzieł poety, ale i samej epoki. Czy jest wyczerpujące? Nie, w żadnym razie. Ale pięknem staroattyckiej komedii jest to, że żadne opracowanie nie jest wyczerpujące, a prawie żadna interpretacja finalna. Widać to chociażby w życiu teatralnym sztuk Arystofanesa.
Książka z pewnością jest mało interesująca dla specjalistów, ale dla współczesnego odbiorcy - jak najbardziej. Polecam ją tym, którzy po lekturze dramatów chcą pogłębić kontekst (a najbardziej zalecam przeczytanie rozdziału książki po przeczytaniu danego dramatu).
Didaskalia do historii. Teatr starożytnej Grecji i jego kontekst polityczny Olga Śmiechowicz 
7,0

O ile obecność wątków politycznych w komedii staroattyckiej nigdy nie ulegała wątpliwości, to tragedii nie czytano pod tym kątem i bardzo długo brano za dobrą monetę kategoryczną opinię Wilamowitza, że tragicy nie czynili odniesień do współczesnych realiów. Ta książka świetnie pokazuje, jak wiele można w obu ateńskich gatunkach dramatycznych wyczytać na temat rywalizacji między różnymi poleis, na temat wojen oraz różnych czynnych wówczas polityków. Autorka wzięła pod uwagę także dramaty zachowane fragmentarycznie, o których zwykle mniej się mówi. Zwraca uwagę na pewne prawidłowości, jeśli idzie o poglądy polityczne poszczególnych autorów, porównuje przekaz dramaturgów z historiografią i retoryką (szkoda, że książki tej nie było na rynku, gdy pisał pracę magisterską o retoryce!). Bardzo dobra książka, choć zabrakło tu trochę ingerencji korekty, ponieważ jest sporo różnego rodzaju drobnych niedopatrzeń, zwłaszcza w wyrazach greckich.
Tomasz Babnis