Zgłosuj na książki roku 2017

Pamiętniki

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pamiętniki i wspomnienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
pamiętnik, historia, przeszłość
Dzieckokwiatu

Pamiętnik szlachcia galicyjskiego, h. Grzymała (ur. 24 sierpnia 1810 w Warszawie, zm. 9 października 1887 we Lwowie) – polski pamiętnikarz, poeta i działacz polityczny, właściciel dóbr Lubieńskie. Syn Józefa Jabłonowskiego. Brat Zofii Jabłonowskiej, szwagier komediopisarza Aleksandra Fredry. Uczestnik powstania listopadowego i Wiosny Ludów, związany z konspiracją galicyjską. Był posłem do...

Syn Józefa Jabłonowskiego. Brat Zofii Jabłonowskiej, szwagier komediopisarza Aleksandra Fredry. Uczestnik powstania listopadowego i Wiosny Ludów, związany z konspiracją galicyjską. Był posłem do sejmu stanowego. Oprócz wierszy napisał pamiętnik Złote czasy i wywczasy, opisujący w formie gawędy życie szlachty polskiej w XIX wieku.

Jego żona była Franciszka Włodek h. Prawdzic (zm. 27 maja 1880 r.), która urodziła mu w 1833 r. syna Stanisława Jabłonowskiego - właściciela dóbr Nastałów w Galicji.

Dzieckokwiatu | 2012-04-26
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

Ludwik Jabłonowski to konserwatysta, spadkobierca naszej wielkiej, polskiej szlachty, a zarazem wielki poeta. Poeta, poeta, poeta. Taki nasz mały niedorośnięty Mickiewicz w sumie. Przez wielkie karty opisuje, postacie, (Mickiewicza również), wydarzenia wplatając w nie swój talent pisarski. Nie odmawiam mu go oczywiście, ale jak na ówczesnych przystało wiele słów o niczym, ale za to jak pięknie!
Czytałam z uśmiechem i lekkim znudzeniem.

Albert | 2016-08-07
Brydzu | 2014-03-20