Po tamtej stronie ciebie i mnie

Okładka książki Po tamtej stronie ciebie i mnie Jess Rothenberg Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Po tamtej stronie ciebie i mnie
Jess Rothenberg Wydawnictwo: Amber literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Catastrophic History of You And Me
Amber
2012-05-31
2012-05-31
Agnieszka Kabala
Nostalgia anioła serce miłość poświęcenie romans nadprzyrodzone duchy

Pop-post mortem

Pamiętam gdy po raz pierwszy przeczytałam tę książkę i się w niej zakochałam. Koniecznie będę musiała sięgnąć po nią raz jeszcze.
Nie byłam w stanie oderwać się od tego utworu, zachwycił mnie i moje serce. Gdy to czytałam, czułam, że napełniam się wszystkimi uczuciami bohaterki, wcielam się w nią. To niesamowite przeżycie, gdy czyta się książkę, która oparta jest na tragedii, a równocześnie tyle w niej zabawnych sytuacji. Autorka idealnie wydzieliła pole na powagę i humor. Takiej książki nie da się zapomnieć, a co więcej - człowiek zmienia się pod wpływem czytanych słów. Marzyłam, by to przeczytać i kiedy dostałam ten utwór, ciężko mi było się od niego oderwać.

Jeśli chodzi o literaturę najbardziej nie lubię książek, które mają potencjał, który pozostaje niewykorzystany a nawet okrutnie zmasakrowany. Taką książką jest dla mnie "Po tamtej stronie ciebie i mnie" Jess Rothenberg.

Zacznę od bardziej technicznej strony książki. Jak zwykle wydawnictwo Amber popisało się i zrobiło parę głupot. Pierwszą z nich będzie spojler znajdujący się na okładce (!) - takie coś absolutnie nie powinno mieć miejsca. Po za tym opis znowu koloryzuje, zachęca, nęci, gwarantuje coś czego od samej historii nie dostaniemy. Miała to być "niezwykła metaforyczna i filozoficzna" "rozdzierająca i rozgrzewająca duszę opowieść" oraz miała "pozostawić w nas głęboki ślad". Cóż, dla mnie była to zwyczajna młodzieżówka, która pomimo świetnej koncepcji została potraktowana przez autorkę bardzo powierzchownie i płytko. Na pewno nie zostawiła na mnie śladu ani nie rozgrzała mojej duszy.

Przede wszystkim pomysł na główny wątek, czyli śmierć głównej bohaterki na skutek złamanego serca jest naprawdę fajny, jak również pomysł na zaświaty oraz główny plot twist. Jednak ta powierzchowność w traktowaniu każdego z wątków a także główna bohaterka wszystko popsuły. Gdyby autorka stworzyła sympatyczną, inteligentną oraz wrażliwą postać Brie, miała trochę lepsze poczucie humoru i przyłożyła się co do stworzenia wizji zaświatów ta powieść mogłaby być czymś niezwykle wspaniałym.

Nie mogę przejść obojętnie obok postaci Brie. Była ona jedną z najbardziej irytujących kobiecych postaci, o jakich czytałam. Niezwykle rozhisteryzowana, kochająca dramatyzować i znajdywać drugie dno każdej sytuacji Brie jedyne co mi przyniosła to rozczarowanie i morze irytacji. Była niezwykle samolubna i zapatrzona w swoje emocje, zupełnie ignorująca emocje innych. Po za tym była niezwykle mało inteligentna i pusta. Poprę to cytatami: "Nie wierzyłam, że dziewczyna tak piękna jak Larkin mogła cierpieć przez faceta" oraz "Wiem, że się głupio ubierał, ale naprawdę zaczynałam za nim tęsknić". Czytanie takich zdań co chwilę to żadna frajda. Po za tym "serowe" przezwiska głównej bohaterki oraz suche poczucie humoru autorki strasznie działały mi na nerwy.

Nie wiem jak można tak zmarnować potencjał na dobrą opowieść. Bardzo mi przykro, że "Po tamtej stronie ciebie i mnie" zapowiadała się tak dobrze a okazała się małą czytelniczą klęską.

Historia jest napisana lekkim piórem, dlatego powieść przeczytałam jednym tchem. Jest to prawdziwy rollecoster emocji śmiejesz się, wzruszasz, czujesz. Musicie sami po książkę sięgnąć i odkryć ważne dla innych ludzi różne aspekty. Na każdej stronie znajdziecie cytaty, a tytuły i fragmenty piosenek możecie znaleźć na końcu dyskografii na końcu książki.

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, ale muszę przyznać, że całkowicie udane. Czyta się szybko, lekko, przyjemnie. Nie miałam jakichkolwiek blokad podczas poznawania treści tej historii. Powieść została skrupulatnie napisana, jest spójna, mimo iż nie można powiedzieć, że jest realna. Są tutaj wydarzenia, które nie mogą i nie mają miejsca na ziemi. Według mnie, autorka pokusiła się o napisanie naprawdę trudnej historii, tym bardziej, że zainspirowała się przeczytanym artykułem. Jednak wyszło to świetnie. Płynie się ze stronicy na stronicę... Czytelnik jest ciekawy, jak potoczą się losy głównej bohaterki, co wydarzy się w następnym rozdziale? Cieszę się bardzo, że mogłam przeczytać tę książkę. Jest wartościowa i myślę, że czytelnik w każdym wieku może po nią sięgnąć. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, to prawda, widać zachowania takie... nie zawsze do końca poważne... Ale...

Książka opiera się na bardzo ważnych wartościach. Życie, śmierć, przyjaźń, miłość, i wiele, wiele innych, o których nie chcę pisać, bo nie chcę spoilerować. Chciałabym, żebyście sami sięgnęli po nią i odkryli te ważne treści, które sprawiają, że po przeczytaniu lektury, myślisz. Zastanawiasz się. Analizujesz... Patrzysz na swoje życie, postępowanie i tak dalej... Książka naprawdę jest fenomenalna, może nie płakałam przy niej, ale nie raz chwyciła mnie za gardło. Czułam smutek, chciałam pomóc naszym bohaterom, chciałabym dać im nadzieję, że jeszcze to wszystko jakoś się ułoży... Czułam się po jej skończeniu, jakbym miała kaca. Książkowego. Głowę miałam ciężką od myśli, ale dzięki niej można przejrzeć siebie, swoje życie, myśli... I może i Wy wyciągniecie jakieś wnioski?

Cała recenzja na blogu

Książka o nastolatce, która niespodziewanie umiera z powodu pękniętego serca (dosłownie i w przenośni). Towarzyszymy jej w etapach, które przechodzi „po tamtej stronie”. Poznajemy duchy, które czekają, aż dołączą do nich ich bliscy. Jednym z nich jest Patrick, który pomaga Brie odnaleźć się w tej dziwnej, nierealnej rzeczywistości. Tylko czy chłopak robi to zupełnie bezinteresownie? Czy w takiej opowieści możemy spodziewać się szczęśliwego zakończenia?
Jak mogłoby się wydawać „Po tamtej stronie Ciebie i Mnie” to opowieść o nastolatkach. Tyle że ja już dawno z tego okresu wyrosłam, a książka mi się podoba, dobrze się ją czytało, a co najważniejsze skłaniała do wielu refleksji.
Autorka przedstawia swoją wersją życia po śmierci, ale co ciekawsze opisuje uczucia jakie towarzyszą zmarłemu. Przecież większość ludzi chce trzymać się życia, chce kochać, marzyć, być przy swoich bliskich. Więc, czy kiedy śmierć przychodzi, jedyne co kryje się w samotnej duszy to gniew, żal, tęsknota i niedowierzanie? Czy tak samo jak uczymy się życia, będziemy musieli nauczyć się umierania? I czy rozpoznamy po tamtej stronie tych, którzy na nas czekają?

Powiem tak, zapowiedzi były szumne, ale to co dostaliśmy nie do końca się z nimi pokrywa. Przynajmniej moim zdaniem.

Owszem, historia dość "nietypowa" ale mam wrażenie, że autorka nie do końca wykorzystała potencjał tego pomysłu.

Przeczytałam i co mogę powiedzieć?
Książka przeznaczona raczej dla nastolatek niż dojrzałych czytelników, ale jeżeli ktoś ma życzenie to żaden problem. Na pewno smutna, przerażająca, otwierająca człowiekowi oczy na to, że tak naprawdę nie mamy wpływu na nasze życie, a już na pewno na jego koniec.

Główna bohaterka raz po raz wracała na ziemię, próbowała skontaktować się ze swoimi bliskimi, ale nie udawało jej się to, bo po prostu była niewidzialna dla ludzi.

Ten żal i smutek, który czuła ona, czułam i ja. Nie przeszłam obojętnie obok tej historii, ale mimo wcześniej opisanych emocji, nie wrócę do niej po raz kolejny.

Przeczytałam i co mogę powiedzieć?

Jedno z moich ulubionych książek. Historia bardzo wzruszająca, która daje do myślenia. Do teraz żałuję, że nie powstał film na podstawie książki...

Nie sądziłam, ze książka mnie zainteresuje. Jest co prawda wiele dziwnych wątków, splotów zdarzeń i tłumaczeń na sile, mimo wszystko całkiem ciekawa młodzieżówka.

Kiedyś, dawno temu, wzruszyłam się

Kiedyś, dawno temu, wzruszyłam się

Ciekawa fabuła opowiedziana z innej strony niż dotychczas. Gdy ktoś umiera to zazwyczaj opisujemy uczucia i zachowania osób, które kogoś straciły, a nie osobę, która odeszła. Książka pełna emocji adekwatnych do wieku bohaterki, ciekawe dialogi i odpowiednia dawka humoru.