Po tamtej stronie ciebie i mnie

Okładka książki Po tamtej stronie ciebie i mnie Jess Rothenberg Patronat LC
Okładka książki Po tamtej stronie ciebie i mnie
Jess Rothenberg Wydawnictwo: Amber literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Catastrophic History of You And Me
Amber
2012-05-31
2012-05-31
Agnieszka Kabala
Nostalgia anioła serce miłość poświęcenie romans nadprzyrodzone duchy

Oficjalne recenzje i

Pop-post mortem

120 0 7

Jedno z moich ulubionych książek. Historia bardzo wzruszająca, która daje do myślenia. Do teraz żałuję, że nie powstał film na podstawie książki...

Na półkach: , , , ,

Powiem tak, zapowiedzi były szumne, ale to co dostaliśmy nie do końca się z nimi pokrywa. Przynajmniej moim zdaniem.

Owszem, historia dość "nietypowa" ale mam wrażenie, że autorka nie do końca wykorzystała potencjał tego pomysłu.

Przeczytałam i co mogę powiedzieć?
Książka przeznaczona raczej dla nastolatek niż dojrzałych czytelników, ale jeżeli ktoś ma życzenie to żaden problem. Na pewno smutna, przerażająca, otwierająca człowiekowi oczy na to, że tak naprawdę nie mamy wpływu na nasze życie, a już na pewno na jego koniec.

Główna bohaterka raz po raz wracała na ziemię, próbowała skontaktować się ze swoimi bliskimi, ale nie udawało jej się to, bo po prostu była niewidzialna dla ludzi.

Ten żal i smutek, który czuła ona, czułam i ja. Nie przeszłam obojętnie obok tej historii, ale mimo wcześniej opisanych emocji, nie wrócę do niej po raz kolejny.

Przeczytałam i co mogę powiedzieć?

Czasami kochamy tak mocno, że to aż boli. A czasami kochamy za bardzo i pęka nam serce nie tylko w metaforyczny sposób ale i w ten dosłowny. Tak było w przypadku Brie. Czasami żeby zrozumieć sens życia trzeba je utracić i popatrzeć na nie z góry. Brie dostaje szansę aby dokończyć swoje sprawy na ziemi zanim odejdzie na dobre i odkryje że może pomóc ukochanym osobom uporać się z jej śmiercią. Odkryje również że dostała kiedyś drugą szansę na przeżycie życia, które nagle utraciła. Jak również to, że ktoś kto ją bardzo kocha pozwolił jej kiedyś odejść by mogła przeżyć życie, które nagle utraciła a teraz spotyka tę osobę i odkrywa prawdę o sobie i o ukochanym. Czy po śmierci wreszcie będą mogli być razem? I czy tym razem to jej uda się ocali swojego ukochanego, który przez ten cały czas na nią czekał podczas gdy ona przeżywała swoje drugie życie? Jak zakończy się ta historia?

Książka o nastolatce, która niespodziewanie umiera z powodu pękniętego serca (dosłownie i w przenośni). Towarzyszymy jej w etapach, które przechodzi „po tamtej stronie”. Poznajemy duchy, które czekają, aż dołączą do nich ich bliscy. Jednym z nich jest Patrick, który pomaga Brie odnaleźć się w tej dziwnej, nierealnej rzeczywistości. Tylko czy chłopak robi to zupełnie bezinteresownie? Czy w takiej opowieści możemy spodziewać się szczęśliwego zakończenia?
Jak mogłoby się wydawać „Po tamtej stronie Ciebie i Mnie” to opowieść o nastolatkach. Tyle że ja już dawno z tego okresu wyrosłam, a książka mi się podoba, dobrze się ją czytało, a co najważniejsze skłaniała do wielu refleksji.
Autorka przedstawia swoją wersją życia po śmierci, ale co ciekawsze opisuje uczucia jakie towarzyszą zmarłemu. Przecież większość ludzi chce trzymać się życia, chce kochać, marzyć, być przy swoich bliskich. Więc, czy kiedy śmierć przychodzi, jedyne co kryje się w samotnej duszy to gniew, żal, tęsknota i niedowierzanie? Czy tak samo jak uczymy się życia, będziemy musieli nauczyć się umierania? I czy rozpoznamy po tamtej stronie tych, którzy na nas czekają?

Książka o zwykłej dziewczynie, martwej dziewczynie; dziewczynie, której pękło serce.
Od tej chwili obserwujemy pozagrobowe życie Brie, jej zemstę, humorki, rozwój miłości, proces żałoby. Dziewczyna sama musi się pogodzić ze swoją sytuacją, jednocześnie radząc sobie ze "złamanym sercem".
Pomysł na opowieść niezwykle ciekawy, napisane przyzwoicie. Jednak brak większych emocji, historia przewidywalna, główna bohaterka irytująca (chociaż to mogę jej wybaczyć, w końcu umarła, może mieć humorki). Na plus tej książki mogę zapisać to, że szybko się czyta, występuje dużo humoru (chociaż na 300 stronie żartów o serze miałam już trochę dość), ładne wydanie, tytułowanie rozdziałów wersami piosenek, oraz postać Patricka!
Ot, lekkie czytadło na jeden wieczór.

Nie sądziłam, ze książka mnie zainteresuje. Jest co prawda wiele dziwnych wątków, splotów zdarzeń i tłumaczeń na sile, mimo wszystko całkiem ciekawa młodzieżówka.

Kiedyś, dawno temu, wzruszyłam się

Kiedyś, dawno temu, wzruszyłam się

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, ale muszę przyznać, że całkowicie udane. Czyta się szybko, lekko, przyjemnie. Nie miałam jakichkolwiek blokad podczas poznawania treści tej historii. Powieść została skrupulatnie napisana, jest spójna, mimo iż nie można powiedzieć, że jest realna. Są tutaj wydarzenia, które nie mogą i nie mają miejsca na ziemi. Według mnie, autorka pokusiła się o napisanie naprawdę trudnej historii, tym bardziej, że zainspirowała się przeczytanym artykułem. Jednak wyszło to świetnie. Płynie się ze stronicy na stronicę... Czytelnik jest ciekawy, jak potoczą się losy głównej bohaterki, co wydarzy się w następnym rozdziale? Cieszę się bardzo, że mogłam przeczytać tę książkę. Jest wartościowa i myślę, że czytelnik w każdym wieku może po nią sięgnąć. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, to prawda, widać zachowania takie... nie zawsze do końca poważne... Ale...

Książka opiera się na bardzo ważnych wartościach. Życie, śmierć, przyjaźń, miłość, i wiele, wiele innych, o których nie chcę pisać, bo nie chcę spoilerować. Chciałabym, żebyście sami sięgnęli po nią i odkryli te ważne treści, które sprawiają, że po przeczytaniu lektury, myślisz. Zastanawiasz się. Analizujesz... Patrzysz na swoje życie, postępowanie i tak dalej... Książka naprawdę jest fenomenalna, może nie płakałam przy niej, ale nie raz chwyciła mnie za gardło. Czułam smutek, chciałam pomóc naszym bohaterom, chciałabym dać im nadzieję, że jeszcze to wszystko jakoś się ułoży... Czułam się po jej skończeniu, jakbym miała kaca. Książkowego. Głowę miałam ciężką od myśli, ale dzięki niej można przejrzeć siebie, swoje życie, myśli... I może i Wy wyciągniecie jakieś wnioski?

Cała recenzja na blogu

Historia jest napisana lekkim piórem, dlatego powieść przeczytałam jednym tchem. Jest to prawdziwy rollecoster emocji śmiejesz się, wzruszasz, czujesz. Musicie sami po książkę sięgnąć i odkryć ważne dla innych ludzi różne aspekty. Na każdej stronie znajdziecie cytaty, a tytuły i fragmenty piosenek możecie znaleźć na końcu dyskografii na końcu książki.

Ciekawa fabuła opowiedziana z innej strony niż dotychczas. Gdy ktoś umiera to zazwyczaj opisujemy uczucia i zachowania osób, które kogoś straciły, a nie osobę, która odeszła. Książka pełna emocji adekwatnych do wieku bohaterki, ciekawe dialogi i odpowiednia dawka humoru.