Sekrety La Roja

Sine Qua Non
2012-05-09
2012-05-09
Barbara Bardadyn
Mata Navas Ramos Reina Silva Martinez Llorente Marchena Capdevila Pedro Torres Hiszpania la roja Iniesta Xavi Xabi Del Bosque Casillas Villa Pique Fabregas Valdes Busquets Aragones reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej

Okładka książki Smerfy i maszyna snów Miguel Ángel Díaz, Thierry Culliford, Jeroen De Coninck, Alain Jost
Smerfy i maszy... Miguel Ángel Díaz,&...

Początek był trudny, ale z czasem się wkręciłem, jedności Hiszpanom możemy pozazdrościć i patrząc przez pryzmat czasu i ostatnią wygraną 6:0 z Niemcami, Hiszpanie mimo już nie tak wielkich nazwisk dalej mogą spokojnie patrzeć w przyszłość na kolejnych wielkich imprezach - pokoronawirusowych.

Obszerne podsumowanie osiągnięć piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii z lat ich największych sukcesów. Z pewnością znaczący walor stanowi zestawienie oficjalnych spotkań kadry z podaniem składów oraz zdobywców goli. Ponadto w książce ujęto statystyki poszczególnych piłkarzy – miła odmiana w stosunku do innych pozycji traktujących o futbolu. Z tego punktu widzenia ciekawa pamiątka z czasów światowej dominacji Hiszpanów na arenie piłkarskiej. Wiele miejsca poświęcono trenerom kadry, a także zainteresowaniom piłkarzy, temu jak spędzali wolny czas, jak radzili sobie ze stresem. Ta książka dotyczy także budowania dobrej atmosfery w zespole, co nie jest wcale łatwym zadaniem selekcjonera, biorąc pod uwagę odmienne charaktery i ambicje występowania w pierwszym składzie. Natomiast pewien mankament może stanowić nieco gazetowy język, książka jest chaotyczna i nie czyta się lekko. Brakuje tego nieuchwytnego elementu, który nie pozwalałby oderwać się od lektury.

"Sekrety" w tej książce są na poziomie "Bravo Sport" lat 90-tych.
To co w formie 32 stron jest nawet było przyjemne przy formacie
ponad 10 razy większym jest rzeczą niesłychanie ciężką w odbiorze.

"Sekrety" w tej książce są na poziomie "Bravo Sport" lat 90-tych.
To co w formie 32 stron jest nawet było przyjemne przy formacie
ponad 10 razy większym jest rzeczą niesłychanie ciężką w odbiorze.

Niesamowitym plusem tej ksiazki jest spojrzenie za kulisy i ujawnienie smaczkow z reprezentacji Hiszpanii. Tytulowe sekrety doslownie sypia sie z kartek.
Wady? Jezyk (nie wiem czy to tlumcz byl slaby, czy w oryginale tak jest napisana) oraz chaos panujacy w ostatnim rozdziale. Nie przeslaniaja jednak ogolnej pozytywnej oceny.
Fani futbolu: warto to przeczytac.

Fani futbolu: warto to przeczytac.

Nic specjalnego. Jeśli ktos nie ma zaćmy z ostatnich 10 lat na wielkich turniejach bądź jest fanem La Roja, to wiele ona nie wniesie.. Będzie swoistym przypomnieniem lub fajną pamiątką na półce. Chociaż tak całkowicie beznadziejna nie jest - sporo cytatów, dowiedziałem się np. że Capdevilla w grze karcianej stracił 1000 euro :)

Fantastyczna książka. Prawdziwa uczta dla kibiców reprezentacji Hiszpanii. W ciekawy sposób przedstawione są wydarzenia, uczucia towarzyszące piłkarzom podczas Euro 2008 i Mistrzostw Świata 2010. Kibic może ujrzeć swoich ulubieńców w całkiem innym świetle. Najbardziej się ubawiłam przy pseudonimach piłkarzy i ich obsesjach przed meczami. Książka także pokazuje, ile wysiłku kosztuje osiągnięcie takiego sukcesu. Ja wciąż nie mogę uwierzyć, że piłkarze Barcelony i Realu Madryt mogą stanowić jedną, spójną całość. Do tego też mogłam się dowiedzieć więcej rzeczy o moich ulubionych piłkarzach ( Juan Mata i Fernando Torres). Oczywiście polecam wszystkim kibicom.

Kocham reprezentację Hiszpanii z lat 2008-2014, gdy grał tam jeszcze Puyol, Villa, Xavi, Casillas etc. Kocham ją nadal, więc myślałam, ze ta książka będzie dla mnie czymś ekstra, niestety trochę się rozczarowałam.

Może gdybym przeczytała tą książkę na świeżo, tuż po jej wydaniu, gdy wciąż gdzieś w głowach siedziały nam sukcesy tej reprezentacji, oceniłabym ją inaczej. Została ona bowiem wydana tuż przed EURO 2012, jak wszyscy wiemy, zwycięskimi dla reprezentacji Hiszpanii.

Niestety, teraz, po kilku już latach, la Furia Roja straciła już część swojego blasku i nie świeci tak jak dawniej. Musze jednak przyznać, że czytając o pamiętnych meczach w ćwierćfinale EURO 2008 z Włochami, lub ćwierćfinale z Paragwajem na MŚ w RPA, wróciły miłe wspomnienia i odtworzyłam sobie parę filmików na YT z tych meczów.

Sam styl napisania książki, cóż jest trochę chaotyczny. Jest parę błędów w przekładzie (ale to wina tłumacza),można się pogubić w wydarzeniach przez to, że czasami opowiadana jest anegdota z roku 2010 a następnie powrót do roku 2008. Są momenty nudne, bardzo nudne i ciekawe.

Ocena? Wstyd się przyznać, ale nie pożarłam tej książki w jeden wieczór. Przez moją manię czytania kliku książek naraz, inne obowiązki etc etc, skończyłam ją czytać po upływie 3 miesięcy, gdy zbliża się termin oddania jej do biblioteki...

Napisać, że spodziewałem się po tej lekturze znacznie więcej...to nic nie napisać. z drugiej strony- dla fana tej ekipy- ta książka to pewnie "biblia"...rodzinna fotka...taka wspominkowa słodycz...

Ciekawostek zza kulis drużyny wyjątkowej nigdy za wiele. Podane w przystępny sposób pozwalają one jeszcze bardziej zrozumieć na czym polegał fenomen Hiszpanów.

Ciekawa książka o reprezentacji Hiszpanii, w piłce nożnej.

Ciekawa książka o reprezentacji Hiszpanii, w piłce nożnej.

• Sport
  • Piłka nożna