Nagrobek ciotki Cili

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
83-226-1071-8
esej, śląsk
bachu

Książka zawiera cztery eseje, które łączy zasadnicza tematyka: związek myśli, literatury z egzystencją. Tytułowy esej autor poświęcił relacji między pamięcią i jednostkowym istnieniem: opisuje zapominanie jako wyrażenie zgody człowieka na unieważnienie własnej historyczności; ze świadomością naiwności sprzeciwu autor broni racji odmowy. Moja babka, mój dziadek, nasza samotność opowiada o sposobie istnienia przeszłości, której już nie ma: autor podejmuje próbę włączenia refleksji o śmierci w przeżywanie życia. Chłopcy z Cimoka. Opowieść nierozwojowa to dzieje pokolenia, któremu przyszło żyć w cywilizacyjnej zmianie, wyrzekać się własnej kultury; centralnymi problemami są tu: jednostkowość istnienia, zapoznawanie zmysłowości doświadczania świata, zmaganie się z jałowością słowa. Zamyka książkę Pożegnanie, poświęcone uzależnieniu bytu od niebytu i walce człowieka z nicością jako narzędzie idei życia.
Eseje Stefana Szymutki okalają szkice Tadeusza Sławka i Krzysztofa Uniłowskiego. Podjęcie przez nich dialogu z autorem przekształca Nagrobek ciotki Cili w dyskusję o sprawach najważniejszych.

źródło opisu: https://wydawnictwo.us.edu.pl/?q=node/309

źródło okładki: https://wydawnictwo.us.edu.pl/?q=node/309

| 2015-10-11

Jest filozofia po góralsku, jest i po śląsku. Cztery eseje Szymutki mieszają wspomnienia, rozważania o bycie i także literaturze. Jest to trochę szokujące zestawienie myśli filozoficznej z prostymi Ślązakami, których wspomina autor. Na pewno warto, szczególnie gdy jest się autochtonem z dziada pradziada, przeczytać tę książkę, do której przedmowę napisał ówczesny (rok 2001) rektor Uniwersytetu Śląskiego, Tadeusz Sławek.

literackakanciapa | 2012-11-21
Przeczytana: 2012 rok