Fawniak

książek: 1986
Adrian Tync | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

"Petersburg" J. Iwaszkiewicza, przypisany w mojej osiedlowej bibliotece do kategorii "Geografia" to zbiór kilku szkiców o poetach rosyjskich oraz o Mickiewiczu i Witkacym, którego pisarz poznał osobiście. Iwaszkiewicz jako dojrzały już mężczyzna odwiedził Leningrad i ta wycieczka stała się dla niego pretekstem do rozważań o poetach mających jakiś związek z tym miastem.
Dla Iwaszkiewicza Petersburg to miejsce wyjątkowe, odpowiednik Paryża dla kręgu kultury rosyjskiej. Miasto, które przez swój odrębny charakter oddziałuje swoim rozmachem na umysły artystów.
Nie można traktować "Petersburga" jako notatek z podróży, bo jednak nie przeczytamy zbyt wielu fragmentów opisu samego miasta. Poszczególne budynki stanowią co prawda tło do rozmyślań o autorach, nie dają jednak pełnego, panoramicznego spojrzenia na Piotrogród.
Książka będzie zatem interesująca dla miłośników literatury rosyjskiej i polskiej, jest bowiem wypełniona wieloma mało znanymi faktami, jak np. wyprawą przebranego za...

Oliwka Oliwka | 2014-07-26
Anna | 2013-11-12