Pride and Promiscuity - the Lost Sex Scenes of Jane Austen

1841954586
Jane Austen
angielski
LiliMadlene

In 2002, an amateur Jane Austen scholar, while staying at a Hertfordshire estate, stumbled upon a hidden cache of manuscript pages and made an extraordinary literary discovery - lost scenes from Jane Austen's novels that reveal an altogether different dimension to her oeuvre. Pride and Prejudice's Bingley sisters appear as Sapphic seductresses; Mansfield Park's incest subtext becomes manifest; and Darcy gets more than his shirt wet. This incisive parody of academic study is sure to astonish and delight mischievous Austenites.

źródło opisu: Canongate, 2001

źródło okładki: Canongate