Marilyn. Żyć i umrzeć z miłości

Okładka książki Marilyn. Żyć i umrzeć z miłości Alfonso Signorini
Okładka książki Marilyn. Żyć i umrzeć z miłości
Alfonso Signorini Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Marilyn. Vivere e morire d'amore
Świat Książki
2012-05-30
2012-05-30
Natalia Mętrak
Marilyn Monroe powieść włoska miłość

Callas czytało się dużo lepiej, mam wrażenie, że było tam przekazane więcej emocji, jednak może mieć to związek także z tym, że sięgając po pierwsza książkę nie miałam bladego pojęcia o postaci jaka była Maria Callas, a o MM trochę jednak wiedziałam i nie zrobiło to na mnie aż takiego wrażenia, jakie miałam nadzieje znaleźć w tej lekturze.

Gdy jesteś samotny w tłumie ludzi...

Gdy jesteś samotny w tłumie ludzi...

Emocjonalność tej książki jest tragiczna. Gdyby nie to, że chciałam przeczytać coś o Marilyn Monroe to przestałabym po kilkudziesięciu stronach. Ech... poszukajmy innej biografii.

"Chciałabym po prostu, żeby świat zorientował się, że istnieję. Jeśli trzeba zapłacić za to wysoką cenę, zapłacę ją, co do centa."

Marilyn Monroe. Ikona. Bogini.
Nie ma człowieka, który o niej nie słyszał.
Mało kto znał jej historię.
A prawie nikt nie znał prawdziwego życia Normy Jeane.

Dostała od losu urodę, talent i ten wrodzony seksapil, który uczynił z niej obiekt uwielbienia mężczyzn całego świata. Zdobyła sławę, tak jak zawsze pragnęła, a jednak nie przyniosło jej to spełnienia.

Jeśli macie nadzieję zdobyć trochę wiedzy o karierze Marilyn, to możecie się rozczarować. Ta książka to mocno zbeletryzowana biografia. Do tego stopnia, że trudno odnieść wrażenie, że czyta się o prawdziwej osobie, a nie o wymyślonej postaci. Autor skupił się na uczuciach Normy Jeane, jej traumach, miłościach i pragnieniach. W moim odczuciu opowieść była trochę podkoloryzowana, jakby trzeba było bardziej dodać dramaturgii kobiecie, która wcale tego nie potrzebowała.
Signorini pisze dużo o dzieciństwie i młodości Monroe, ale z czasem coraz bardziej pobieżnie przedstawia jej ścieżkę kariery czy kolejnych mężów i licznych kochanków.

Ciekawa pozycja dla osób zainteresowanych życiorysem Marilyn Monroe. Może być wstępem do zapoznania się z bardziej szczegółowymi biografiami aktorki 😊

Marilyn Monroe. Ikona. Bogini.
Nie ma człowieka, który o niej nie słyszał.
Mało kto znał jej historię.
A prawie nikt nie znał prawdziwego życia Normy Jeane.

Kiedy ją kupiłam, liczyłam na niezłą biografię, a okazała się tanią, beznadziejną fabularyzowaną szmirą. Okropieństwo.

Któż nie zna Marilyn Monroe. Może teraz mniej już popularna. Każda epoka ma swoich celebrytów. Ona jednak na zawsze pozostanie symbolem piękna i seksapilu.
Wiele już powstało o niej książek i filmów.
Alfonso Signorini też mierzy się z legendą.
Dobrze czyta się biografię jego autorstwa, bo jest to bardziej opowieść o dziewczynce a potem kobiecie.
Sporo faktów z jej życia już znałam.
Zaskoczyło mnie jednak jej trudne dzieciństwo. Także kolejni mężowie (Arthur Miller to niespodzianka) oraz wiele równoczesnych romansów.
Gorzka jest wymowa tej biografii. Kobieta, którą kochały miliony tak naprawdę rzadko była szczęśliwa.
Właściwie zrealizowała swój cel - została znaną aktorką, ale zapłaciła za to ogromną cenę: alkohol, przedawkowane leki, samotność, problemy psychiczne, depresja, wiele poronień.

Po biografii Marii Callas to już druga książka tego autora. Ma on swój styl, trochę plotkarski, co nie wszystkim pasuje. Ja oceniam jego książki dobrze, bo czyta się je płynnie i z zainteresowaniem.

Wiele już powstało o niej książek i filmów.
Alfonso Signorini też mierzy się z legendą.
Sporo faktów z jej życia...

Pierwszy raz spotkałam się z biografią, która skonstruowana została w formie powieści, beletrystyki. Efekt? Czytelnik nie czuje, że czyta biografię, czyli książkę jednak z gatunku mniej, lub bardziej naukową, lecz cały czas odnosi wrażenie, że pochłania wymyśloną, fabularną powieść. Niesamowite! Bardzo podobał mi się ten zabieg, gdyż książka wchłonęła mnie niczym najbardziej pikantna historyjka..

Bo co tu dużo mówić, życie Marilyn Monroe to istny scenariusz filmowy. Książka cały czas trzymała mnie w mocnym napięciu. Dawno nie doznałam tylu emocji dzięki lekturze. Czytając tę opowieść, miałam ochotę krzyczeć: "Pomóżcie tej dziewczynie!", "Normo, nie szukaj szczęścia w sławie lub w przygodnych romansach!"...Choć znałam zakończenie, cały czas miałam nadzieję, że jednak ta historia skończy się inaczej...Niestety...Choć z drugiej strony wiem, że gdyby nie właśnie takie zakończenie, pewnie jej legenda nie byłaby tak silna, jak jest obecnie.

Myślę, że historię Marylin można potraktować jako przestrogę - co się może stać z człowiekiem, który nie przepracuje swoich traum dzieciństwa, który swoją niską samoocenę będzie próbował podnieść poprzez zachwyt w oczach innych, zupełnie obcych ludzi, a wszelkie krzywdy starał się wynagrodzić pieniędzmi, uciekając przy tym od wszelkich problemów w nałogi...

Wracając do strony warsztatowej książki - zabrakło mi tu dat. Człowiek czyta tę historię, ale nie wie w jakim momencie się znajduje. Dla mnie to bardzo ważne, muszę mieć punkt odniesienia, wszystko poukładane. Ale to już tam taka moja fanaberia :)

Trudno mi ocenić tę książkę, z jednej strony czyta się szybko, wręcz się ją chłonie, zawiera fakty z życia największej gwiazdy Hollywood no ale... moim zdaniem autor zbyt tendencyjny, dał się ponieść własnym wyobrażeniom, wykreował tutaj postać schematyczną, spłycił Marilyn, oceniał ją „Czasami czytała godzinami, nie rozumiejąc ani słowa z książki, którą trzymała w dłoniach, tak bardzo lubiła sama sobie wydawać się inteligentną”. Marilyn jest tutaj przedstawiona jako produkt Hollywood, pusta, próżna, niedojrzała emocjonalnie - wieczna, kapryśna, dziewczynka która ciagle myśli o facetach i seksie. Brakuje tutaj podjęcia próby zrozumienia, pokuszenia się o bardziej wnikliwą analizę niż pustosłowie w stylu „nigdy nie była szczęśliwa ze względu na swoje dzieciństwo”. Marilyn, tak jak każdy, musiała się mierzyć ze swoimi demonami w szowinistycznym, zepsutym, pełnym hipokryzji kręgu świata Hollywood. Mimo całego bagażu doświadczeń nie bała się spełniać swoich marzeń, wybiegać poza schematy, łamać konwencję aby w końcu stać się nieśmiertelną ikoną. Jeżeli szukacie porządnej biografii - stanowczo odradzam. To jest po prostu fikcja pomieszana z kilkoma faktami, żeby nadać lekki ton autentyczności - ktoś tu chciał chyba po prostu zarobić na pannie Monroe...

Nie spodobaƗa mi się ta biografia o Marilyn Monroe.

Nie spodobaƗa mi się ta biografia o Marilyn Monroe.

Pierwsza moja biografia Marilyn przeczytana przez przypadek. Wstrząsająca historia dzieciństwa gwiazdy pisana niczym powieść, którą szybko się czyta. Jeśli ktoś liczy na historię kariery to się rozczaruje.

• Biografie