978-83-08-04884-9
literatura polska
Ag2S

Stylowa, przejmująca powieść obyczajowa z dramatem rodzinnym i miłosnym w tle. Na jachcie pod lazurowym niebem toczy się okrutna gra, która musi doprowadzić do katastrofy... To nowoczesna literatura czerpiąca ze wzorców zachodnich - Françoise Sagan, Margaret Atwood i Alice Munro. Marta jest błyskotliwą, ale pełną kompleksów dwudziestolatką. Choć czyta klasyków literatury i włada kilkoma...

Marta jest błyskotliwą, ale pełną kompleksów dwudziestolatką. Choć czyta klasyków literatury i włada kilkoma językami, została wychowana, jak wiele Polek, na „miłą panienkę”. Wciąż nie może poradzić sobie z poczuciem krzywdy, jakiej doznała od ojca w dzieciństwie, i nie umie wyrazić swojej złości. Kiedy jednak ojciec wraz z żoną zapraszają ją na luksusowe wakacje na jachcie w towarzystwie pary młodych Amerykanów, wszystko się zmienia. Zaczyna się idylliczna wycieczka po zatokach Morza Śródziemnego. Ale nic nie jest takie, jak się wydaje i pozornie niewinna wyprawa okaże się punktem zwrotnym w życiu uczestniczących w niej osób...

Powieść jest znakomicie napisana, wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu. Czytelnik znajdzie tu wszystko, co składa się na dobrą i poczytną literaturę: przemyślaną fabułę, różnorodne postaci, intrygującą główną bohaterkę, (czarne) poczucie humoru, uniwersalne problemy i pełne dramaturgii zakończenie. To opowieść o miłości i zemście, dobru i złu, dojrzewaniu i szukaniu innego wzoru kobiecości niż ten, który krępuje wiele kobiet w Polsce - grzecznej dziewczynki. A wszystko mocno osadzone w scenerii Lazurowego Wybrzeża, której sugestywne opisy na długo zapadają w pamięć.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

kasandra_85 | 2012-05-18
Przeczytana: maj 2012

Justyna Antoniewicz | 2015-06-20
Przeczytana: 2015 rok

Intrygująca i fascynująca powieść obyczajowa zaciekawiła i zaintrygowała mnie.
Kolejna świetna powieść Pani Magdy Miecznickiej zaskoczyła mnie błyskawicznie.
Delektowałam się tą książką ze smakiem.
Bohaterką jest Marta błyskotliwa, inteligentna dwudziestolatka, która namiętnie czyta klasyki, zna języki obce i ma umiejętność w każdym języku się dogada.
Wychowana na słodką, grzeczną i miłą panienkę z dobrego domu.
Poczuła się mocno zraniona, skrzywdzona przez własnego ojca, opuścił on rodzinę dla innej kobiety, dla swojej kariery.
Planuje się zemścić, szykuje zemstę na rodzinę swoją.
Wkrótce dziewczyna zostaje zaproszona przez własnego ojca wraz z nową żoną na luksusowe, bogate wakacje na jachcie.
Przepiękne klimaty Morza Śródziemnego urzekają mnie, zachwyciły.
Ciekawa fabuła napięcie buduje doskonałe, a akcja znakomita.
Świetna powieść czytało mi się rewelacyjnie nie zawiodłam się na tej książce od pierwszej strony mi się spodobała. Sięgnę po następne powieści bo bardzo dobre są do...

Tetiisheri | 2012-07-18
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Lazurowe wybrzeże, wakacje na jachcie, romans i zemsta. Przyznam, że moją uwagę najbardziej przyciągnęło Lazurowe wybrzeże. Kocham słońce, więc oczami wyobraźni jeszcze przed rozpoczęciem lektury płynęłam sobie na jachcie topiąc się w promieniach słonecznych. Spodziewałam się zatem wakacyjnej treści i lekkiej przygody z odrobiną romantyczności. Tak było po przeczytaniu opisu książki Magdaleny Miecznickiej. Nie pasował mi do tego obrazka jednak tytuł – „Złość”. Z tym większym zainteresowaniem sięgnęłam po powieść polskiej autorki.

Główną bohaterką „Złości” jest Marta – dwudziestoletnia kobieta zafascynowana książkami i nauką języków obcych. Jej życie nie było usłane różami, a wręcz przeciwnie wiele w nim było cierpienia. Niestety odbiło się to na psychice dziewczyny, której dominującymi emocjami są teraz złość, żal, ogromna frustracja i wreszcie nieprzejednana chęć zemsty. Dziewczyna skrzywdzona w dzieciństwie przez odejście ojca od rodziny bez zastanowienia pozytywnie reaguje na...

Larysa | 2012-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Złość często prowadzi nas do różnych czynów których później żałujemy. Dajemy ponieść się emocjom i knujemy zemstę, by nasze krzywdy choć w małym stopniu zostały odkupione. Tak jak i w życiu codziennym, tak i w książce Magdaleny Miecznickiej pt. „Złość” to zjawisko nie jest obce.

Główną bohaterką powieści jest Marta – dwudziestoletnia kobieta, która kocha książki i naukę języków obcych. Jako mała dziewczynka doświadczyła wiele cierpienia. Złość, żal i frustracja gromadziły się w niej przez długie lata i kiedy tylko nadarza się okazja do zemsty, Marta chętnie ją wykorzystuje. Kiedy pada hasło wspólnych wakacji z Mariuszem i jego nową żoną Karoliną oraz parą Amerykanów – Brianem i Mają, dziewczyna nawet się nie zastanawia i od razu się zgadza. Obmyśla plan zepsucia całego wyjazdu, jednak już na starcie widzi, że nie będzie to takie proste. Wychowana na grzeczną i poukładaną kobietę, nie potrafi bezpośrednio wyrazić swojego żalu, a co dopiero mowa o zemście. Co przyniesie wyprawa? I...

jjon | 2012-05-20
Przeczytana: 20 maja 2012

Krzywda, cierpienie, gniew, złość... – co może zrobić z nimi wkraczająca w dorosłość dziewczyna, która gromadziła w sobie przez lata żal do ojca, który zostawił ją i jej matkę dla innej kobiety i na wiele lat zniknął z jej życia, a teraz znowu się w nim pojawił?

Bohaterkę książki Magdaleny Miecznickiej „Złość” – Martę poznajemy jako szesnastolatkę, z którą – po latach zaniedbywania – odnawia kontakt jej ojciec Mariusz. Po kilku wizytach w jego domu ojciec i jego żona Karolina proponują dziewczynie wspólne wakacje na jachcie. Marta zyskuje więc doskonałą okazję do wyrażenia nagromadzonego przez lata żalu i do zemsty. Czy będzie na tyle silna, by przełamać się wewnętrznie i bezpośrednio wyrazić swój żal do ojca? Czy Mariusz okaże się wart jej dziecięcej tęsknoty? Czy relacje z osobami – Mają, Brianem, Mathieu – które Marta pozna w trakcie rejsu, zmienią coś w jej życiu i pozwolą uporać się z własnymi rozterkami?

Magdalena Miecznicka stworzyła postacie bardzo wyraziste i...

Alex | 2012-05-22
Przeczytana: 22 maja 2012

Złość nie pojawia się nagle, zbiera się jak w przysłowiu - ziarnko do ziarnka, aż zgromadzi się miarka, jedna, druga, kolejna, nim się ona przebierze może minąć dużo czasu. Gniew pozostaje w tle, czasem wydaje się tylko bardziej odczuwalny, w takim momencie jest bolesny, lecz znika by za jakiś czas dać o sobie znać i to w dotkliwszy sposób. Dzień za dniem, miesiąc za miesiącem, rok za rokiem, zbiera się złość w kolejnych zakamarkach serca i umysłu, wypełniając każdą szczelinę, aż w końcu nie ma odwrotu i każde słowo, czyn, myśl jest nią przesiąknięte. Wydaje się, że jej zapasy są niewyczerpane, a wszystko wokoło wyzwala ją.

Wspaniałe wakacje na Lazurowym Wybrzeżu mogą wydawać się spełnieniem marzeń wielu. Luksusowy jacht, piękne krajobrazy i ... złość, przez jej pryzmat wszystko nabiera innych barw. Marta zna te kolory doskonale, ale dopiero w tym miejscu nabierają one dla niej szczególnie jaskrawych odcieni. Są jej stałym i wiernych towarzyszem, choć pozostającym w cieniu, on...

Jud | 2014-01-30

Pensjonarska zawstydzająca grafomania z wielkimi pretensjami do bycia Literaturą. Być może, gdyby autorka nie lansowała się na intelektualistkę i nie chciała na każdej stronie tego czytadła udowodnić, jak wielce oczyta jest - dałabym 3 gwiazdki za rozrywkowy thriller. A tak jedna. Szkoda czasu, pieniędzy i papieru.

Beata | 2012-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Do przeczytania książki zachęciła mnie rekomendacja wydawnictwa. Ojciec Marty porzucił ją i jej matkę dla innej kobiety. Przez lata pielęgnowała w sobie złość na niego, ale gdy po poznała po kilkunastu latach zaczęła rewidować swój stosunek do niego. Przyjęła zaproszenie na rejs po Lazurowym Wybrzeżu na luksusowym jachcie.
Marta myśli co innego, mówi co innego i co innego robi. Korzystając z bogactwa ojca uważa, że ma do tego prawo, upoważnia ją tytułowa złość.
Prościutki romans owinięty w wielkie słowa.

elencja | 2012-09-13
Przeczytana: październik 2012

Książka-frustracja.

Owszem, czyta się ją szybko (3 godziny w pociągu wystarczą), ale zdecydowanie nie jest to książka dla wymagających.

Naciągnięta fabuła, emocje jak z "powieści" dla nastolatek. Autorka przez większość lektury usprawiedliwia bohaterkę po to, by na kilku ostatnich stronach wyjaśnić, że jednak warto kochać ludzi i czynić dobro, a główna bohaterka była w błędzie.

Podsumowując: co kto lubi.

Ilość stron: 237
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Zapowiadał ciekawą lekturę. Treść okazała się nudna od początku do końca. Główna bohaterka – Marta przeżywa różne przygody na jachcie i poza nim. W tym także romans -główny wątek. Ja tego dzieła nie polecam.