Tygrysy w porze czerwieni

Okładka książki Tygrysy w porze czerwieni Liza Klaussmann
Okładka książki Tygrysy w porze czerwieni
Liza Klaussmann Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
978-83-7839-259-0
Edyta Jaczewska
literatura światowa

Sekrety i kłamstwa

Zachęcona recenzjami znalezionymi w necie - kupiłam w ciemno i książka mi się nie podobała. :-(
Bez porównania z Robertem Goddardem czy Kate Morton, jeśli chodzi o zagadki z przeszłości, tajemniczość, historię i zbrodnię w tle. Nudna, przegadana, wprawdzie niezła językowo, ale to za mało, żeby mnie wciągnęła. Czytałam z nadzieją, że jednak mnie zaintryguje, ale na próżno.
Dla mnie narracja (z podziałem na bohaterów) nie była porywająca, niby zachwiana chronologia, ale bez uzasadnienia, jak się okazało, postaci też takie sobie (myślałam, że rozwiną się jednak więcej np. wątki Heleny i jej męża albo tej wojennej Ewy),takie trochę przegadane.
Rozczarowała mnie na miarę "Zapachu cedru" kilka lat temu, o którym też na LC kiedyś pisałam.

(wrzesień 2013)

Klimatyczna książka, niemal jak film poklatkowy jeśli użyje się wyobraźni.

Klimatyczna książka, niemal jak film poklatkowy jeśli użyje się wyobraźni.

"- Kochacie się?
- Tak. Ale poza tym jesteśmy małżeństwem.
- To rzadkość."

"Czasami coś, czego nawet nie próbowałaś sobie wyobrażać, okazuje się niezwykle łatwe."

"Ludzie mówią przecież, że można się przyzwyczaić do wycia syren alarmów przeciwlotniczych. Człowiek czeka podobno na nieuchronne, potem próbuje udawać, że nic nie słyszy, aż wszystko się kończy i można swobodnie zacząć kląć."

"Czasami mam ochotę zedrzeć z siebie ubranie i wybiec całkiem nago na ulicę z dzikim wrzaskiem. Po prostu dla jakiejś, cholera, odmiany!"

"- Szpiegowałeś ją.
- Nie nazwałbym tego szpiegowaniem. Raczej zdobywaniem wiedzy."

"Wiadomości szybko się rozchodzą. A złe wiadomości rozchodzą się najszybciej."

"Nie jestem podglądaczem. Prowadzę obserwacje naukowe."

"Świat jest okrutny dla niewinnych."

"Nigdy nic nie wiadomo, zwłaszcza z dziewczyną, która jeździ motocyklem."

"Czasem człowiek ma wrażenie, że płonie cały świat, prawda?"

"Kiedy zawierasz małżeństwo, zawsze wybierasz najlepszą osobę ze swojego kręgu, a potem modlisz się do Boga, żeby ten krąg nigdy się nie rozrósł. Ale on zawsze się poszerza, wiesz?"

"- Kochacie się?
- Tak. Ale poza tym jesteśmy małżeństwem.
- To rzadkość."

Postać Nick mnie irytowała, Eda przerażała, Hughesa rozczulała (choć nie jestem pewna, czy to dobre określenie),Heleny intrygowała, a Daisy była neutralna.

Debiutancka książka Lizy Klaussmann to polifoniczna powieść obyczajowa o (nie)idealnej rodzinie. Historia lepka, odurzająca oparami alkoholu, przygniatająca ciężarem tajemnic i niedomówień. Proza klimatyczna, ale lekko nużąca i monotonna.

Bohaterami „Tygrysów w porze czerwieni” są członkowie rodzin Derringerów i Lewisów. Właśnie skończyła się druga wojna światowa. Dwie zżyte ze sobą kuzynki siedzą na werandzie rodzinnej posiadłości Tiger House i oddają się marzeniom o przyszłości. Przebojowa Nick czeka na powrót męża z Europy. Spragniona uczuć Helena ma udać się do Hollywood, gdzie czeka na nią narzeczony, Avery Lewis. Kobiety przepełnia radość i nadzieja na wspaniałą, wypełnioną miłością przyszłość. Obje bohaterki przekonają się wkrótce, że rzeczywistość bardzo rzadko pokrywa się z marzeniami, a życie pisze dla ludzi przedziwne, przewrotne scenariusze.

Nick nie potrafi odnaleźć się w roli idealnej, amerykańskiej żony. Jej męża Hughesa zdają się trapić wojenne wspomnienia, mężczyzna wyraźnie dystansuje się od Nick. Córka pary, szara myszka Daisy, przeżywa dramat pierwszej, nieszczęśliwej miłości u boku popularnej matki, która skupia na sobie uwagę otoczenia. Helena pada ofiarą naciągacza mającego obsesję na punkcie zmarłej kochanki. Zaślepiona miłością kobieta wkrótce popada w nałóg. Jej syn, Ed, jest zamkniętym w sobie, przejawiającym niepokojące skłonności chłopakiem chadzającym własnymi ścieżkami; jedna z nich prowadzi go do ukrytej w zagajniku wiacie, gdzie znajduje okaleczone zwłoki kobiety.

Każda z wyżej wspomnianych postaci otrzymała w powieści swoje pięć minut. Utwór został podzielony na pięć części, których narracja skupia się na jednym z przedstawionych bohaterów. Czytelnik obserwuje te same wydarzenie z perspektywy wielu postaci. Okazuje się, że z pozoru idealna, kochająca się rodzina wcale nie jest tak nieskazitelna. Pod uśmiechem i życzliwością buzują mroczne i destrukcyjne emocje, wzajemne pretensje, głęboko skrywana niechęć. Za pudrowymi pastelami spokojnych obrazków przedstawiających eleganckie i zawsze poprawne panie domu oraz ich szarmanckich, pracowitych i uczciwych mężów, kryją się ciemne i chaotyczne myśli, uczucia i pragnienia.

Dopiero morderstwo popełnione w pobliży Tiger House uświadamia bohaterom, że wszyscy ukrywają się za fasadą poprawności, pod którą znajdują się prawdziwe, niedostępne dla nikogo oblicza. Morderstwo nie wprowadza do fabuły wątku kryminalno-detektywistycznego. Stanowi ono punkt symboliczny, moment, w którym bohaterowie uświadamiają sobie, że każdy człowiek na wiele twarzy i osobowości – jedną dla rodziny, jedną dla sąsiadów, jedną ukrytą w głębokich czeluściach własnej istoty; dzięki polifonicznej narracji czytelnik uzyska możliwość przyjrzenia się wszystkim tym wizerunkom.

zaczarowane-strony.blogspot.com

Książkę czyta się nieźle, choć lekkością pióra nie powala (jednakże może nie być to wadą autorki, a jedynie tłumacza). Trudno byłoby mi jednoznacznie określić o czym ta książka jest. Dla mnie jest to psychologiczne studium postaci, głównych bohaterów, które zostało zrobione naprawdę rzetelnie. Dobra obyczajowa książka z naciskiem na psychologiczną naturę człowieka. Oceniam na mocne 6 gwiazdek.

jakoś nie mogłam się wciągnąć - ciężka i nudnawa - od drugiej strony sprawdzałam ile do końca... niestety wciąż było za dużo :(

Świetna książka! Bardzo dobrze się czytało, wciągająca fabuła, rewelacyjny klimat Ameryki lat 50-tych, tajemnica. To co bardzo mi się spodobało to pomysł z przedstawieniem tej samej historii z perspektywy kilku osób i retrospekcje. Dzięki podziałowi na osoby i daty (każdy ważny bohater miał swoją część książki) wszystko było przejrzyste.
+ Piękna okładka polskiego wydania!

+ Piękna okładka polskiego wydania!

Wzięłam tę książkę z półki, a jakże, z powodu okładki. I nie żałuję.

Choć powieść jest dość dziwna. Nie wszystko jest dopowiedziane, nie wszystko jest takie, jakie się wydaje (wiele szczegółów poznajemy dopiero wówczas, gdy zmienia się narrator). Zabójstwo jest swojego rodzaju tłem dla reszty wydarzeń, także dla kogoś, kto uwielbia typowe kryminały, gdzie celem jest rozwiązywanie zagadek książka pewnie wyda się nudna. Więc dla kogo jest? Dla osób, które trochę jak Edward (najbardziej tajemnicza postać "Tygrysów w Porze Czerwieni") interesują się "badaniami naukowymi" nad ludzką psychiką - bo powieść Lizy Klaussmann powie nam wiele o relacjach małżeńskich, rodzinnych, przyjacielskich.

Czasem odrobinę przeszkadzało mi to, że narracja skacze, jeden rozdział mówi o tym kiedy Daisy i Ed byli jeszcze dziećmi, a w następnym są już dorośli, potem by znów cofnąć się do lata zabójstwa pokojówki.

Szkoda też, że w narracji zabrakło męża Heleny, bo na pewno jego postać w ogromnej mierze ukształtowała Edwarda.

Ale ogólnie - jak najbardziej polecam.

Wzięłam tę książkę z półki, a jakże, z powodu okładki. I nie żałuję.

• Wymienię
  • Upolować na Allegro