Katedra heretyczki

Okładka książki Katedra heretyczki
Martina Kempff Wydawnictwo: Telbit literatura piękna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Telbit
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362252923
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
57 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
755
380

Na półkach: , ,

„Był lipiec tysiąc dwieście dziewiątego roku, kiedy papież Innocenty III i Arnaud-Amaury, opat Cîteaux, postanowili zniszczyć Béziers […], miasto pełne heretyków... Krzyżowcy odpowiedzieli na wezwanie papieża i przystąpili do oblężenia […]. W czasie oblężenia wielu zbiegów schroniło się w kościele Świętej Marii Magdaleny. Byli to mężczyźni, kobiety i dzieci, heretycy i katolicy, wszyscy jednakowo przerażeni.”
Wiemy, co się potem stało, bo do dziś pamiętamy słowa Arnauda Amaury’ego: „Zabijcie ich wszystkich, Bóg rozpozna swoich” – po czym nastąpiła rzeź – wymordowano wszystkich mieszkańców miasta.

Opowieść Willalme’a – francuskiego przyjaciela Ignacia z Toledo („Handlarza ksiąg przeklętych”), o tym, jak stracił swoją rodzinę, przypomniała mi książkę przeczytaną przed laty: „Katedra heretyczki”, w której wciąż trwa krucjata przeciwko katarom. Im bardziej czytelnik zagłębia się w fabułę, tym mniej rozumie: Skąd tyle nienawiści? Co takiego było w katarach, że trzeba było ich zniszczyć?
Z historii wiem, że katarzy czy też katarowie byli odłamem chrześcijaństwa i wyznawali dualizm, czyli uważali świat materialny za siedlisko zła, a duszę za wcielenie dobra. Żyli w ascezie, narzucali surowe posty, zabraniali spożywania mięsa i współżycia płciowego. Na co dzień zajmowali się kaznodziejstwem, medycyną i ziołolecznictwem i starali się nie wadzić nikomu. Spieszyli z pomocą każdemu, kto jej potrzebował, bez względu na wyznanie, i nikogo nie osądzali.
Taki wizerunek katarów znajdziemy również w powieści Martiny Kempff. I chociaż sam tytuł wskazuje bohaterkę, a tak naprawdę dwie – Blankę Kastylijską – królową Francji, i Klarę – jej zaufaną dwórkę, to jednak najistotniejszy jest bohater zbiorowy, czyli katarzy.

„Był lipiec tysiąc dwieście dziewiątego roku, kiedy papież Innocenty III i Arnaud-Amaury, opat Cîteaux, postanowili zniszczyć Béziers […], miasto pełne heretyków... Krzyżowcy odpowiedzieli na wezwanie papieża i przystąpili do oblężenia […]. W czasie oblężenia wielu zbiegów schroniło się w kościele Świętej Marii Magdaleny. Byli to mężczyźni, kobiety i dzieci, heretycy i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    104
  • Przeczytane
    76
  • Posiadam
    27
  • Teraz czytam
    3
  • Z biblioteki
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Z historią w tle
    2
  • Sprzedam/wymienię
    1
  • BB.NIEPOLOMICE
    1
  • Literatura historyczna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Katedra heretyczki


Podobne książki

Przeczytaj także