Lalki królowej

The Queen’s Dollmaker
978-83-7515-229-6
literatura piękna
Ag2S

Porywająca opowieści o przyjaźni, sile uczuć i wartości prawdziwego talentu. W pożarze giną rodzice Claudette. Jej dotychczasowe życie rozsypuje się jak domek z kart. Ale jedno pozostaje niezmienne - nadzwyczajny talent dziewczyny do tworzenia pięknych lalek, uwielbianych przez samą królową Marię Antoninę. Odważna i zaradna Claudette wkracza w pełen intryg świat wersalskich salonów....

Porywająca opowieści o przyjaźni, sile uczuć i wartości prawdziwego talentu.

W pożarze giną rodzice Claudette. Jej dotychczasowe życie rozsypuje się jak domek z kart. Ale jedno pozostaje niezmienne - nadzwyczajny talent dziewczyny do tworzenia pięknych lalek, uwielbianych przez samą królową Marię Antoninę. Odważna i zaradna Claudette wkracza w pełen intryg świat wersalskich salonów. Przyjaźń z królową wystawi na próbę nie tylko charakter dziewczyny, ale i marzenia o młodzieńczej miłości

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
vivien książek: 926

„Drewniana” opowieść

Paryż, rok 1781. Pewnej nocy świat młodej i pełnej życia Claudette Laurent staje w płomieniach. W pożarze giną rodzice dziewczynki - opiekuńcza matka oraz ukochany ojciec, sławny w całej Francji lalkarz. Claudette udaje się uratować tylko kilka rzeczy: narzędzia rzeźbiarskie, strzępki materiałów i listy od Jeana-Phillippe'a - chłopca, który zajmuje szczególne miejsce w jej sercu. Co dalej? Co począć, dokąd pójść?

Osierocona i bezdomna Claudette rozpoczyna poszukiwania Jeana-Philippe'a. Niestety, bez skutku. W akcie desperacji udaje się do portu. Wraz z nowo zapoznanymi towarzyszkami, wdową Beatrice, jej córką Marguerite oraz wesołą Elizabeth, wyrusza w podróż do Londynu. Dzięki ciężkiej pracy z biegiem czasu osiąga status znanej i szanowanej lalkarki, której kunszt podziwia sama Maria Antonina. Królowa zaprasza ją na dwór. Claudette musi zdecydować, który kraj jest tak naprawdę jej domem. W Anglii ma ugruntowaną pozycję oraz szansę na nową, szczęśliwą miłość; tęskni jednak za Francją, a we Francji właśnie zaczyna się Rewolucja...

Brzmi ciekawie, prawda? Sam pomysł bardzo mi się spodobał. Lubię powieści historyczne, uwielbiam postać Marii Antoniny. Spodziewałam się niesamowitego klimatu. Oczekiwałam, że dane mi będzie zachwycać się opisami wnętrz Wersalu, kibicować Claudette i podziwiać jej niezwykły talent oraz razem z nią przeżywać uczuciowe wzloty i upadki... Okazało się, że największą rolę w dziele odgrywa drewno, a właściwie dwa rodzaje drewna. Jedno - to, z którego Claudette robi lalki. Drugie – „drewniana” proza Christine Trent.

Powiem wprost: wszystko jest w tej książce nie tak. Począwszy od błędów w datach, poprzez nużącą fabułę, aż po samych bohaterów. Claudette, która powinna stanowić solidny trzon konstrukcji, jest tylko najmniej nieudolnie napisaną postacią (czy to brzmi jak komplement?). Cała reszta to całkowita porażka - płascy, przewidywalni, pozbawieni głębi, która pozwoliłaby nam wyobrazić sobie ich jako ludzi z krwi i kości. Tutaj są tylko niewyraźne ludzkie szkielety, we wnętrzach których próżno szukać emocji. Nawet Maria Antonina, osobistość tak inspirująca i niejednoznaczna, została przedstawiona bezbarwnie.

Generalnie stwierdzić trzeba, że tło historyczne przerosło możliwości autorki. Zdawało się, jakby jedynym jej celem było upchnięcie jak największej ilości faktów na jak najmniejszej liczbie stron. Gdzieś w tym wszystkim zagubiła się równowaga, a główny wątek został potraktowany niedbale. Największym jednak minusem „Lalek królowej” jest wspomniana „drewniana” narracja. Christine Trent za pomocą krótkich rozdzialików przeskakuje z Francji do Anglii i z powrotem, przedstawiając potencjalnie intrygującą fabułę sucho i topornie. Natłok schematów i naiwnych rozwiązań powoduje tylko jedną reakcję: śmiech. Może w tym należałoby upatrywać jakichś pozytywów?

Regularnie odczuwałam silną potrzebę odłożenia „Lalek królowej” na półkę. Zaciskałam zęby i czytałam dalej, bo naprawdę próbowałam dać tej powieści szansę... Ale zła literatura to po prostu zła literatura. Widać co prawda, że autorka poczyniła pewne przygotowania i zebrała potrzebne materiały, jednak w ogólnym rozrachunku wyszło z tego nudne streszczenie podręcznika historii dla (bardzo) średnio zaawansowanych.

Marta Gęsigóra

czytam-polecam | 2019-03-14
Przeczytana: 12 września 2018

Lalki królowej to opowieść o odwadze i determinacji w spełnianiu swoich marzeń. To również opowieść o nadziei, która dodaje sił w pokonywaniu przeciwności losu. Claudette Laurent w pożarze traci ukochanych rodziców i dach nad głową, wyrusza w podróż do Anglii, by tam rozpocząć nowe życie. W podróży poznaje Beatrice i jej córkę Marguerite, które stają się jej towarzyszkami i przyjaciółkami przez wiele lat życia. Claudette mimo wielu niepowodzeń i upokorzeń dąży do realizacji swojego marzenia. Po wielu trudach z pomocą Beatrice tworzy sklep lalkarski, a dzięki swojemu uporowi i ciężkiej pracy Claudette zyskuje sławę znakomitej angielskiej lalkarki. Jej talent docenia również Maria Antonina, która zamawia u dziewczyny lalki. Claudette dzięki zainteresowaniu królowej ma szansę powrotu do Francji, by przekonać się ile z francuski w niej zostało. Chce w ten sposób również zamknąć od dawna nie dający jej spokoju rozdział i odnaleźć człowieka, który niegdyś bardzo ją kochał.

Czyżyk | 2017-08-10

Wraz z młodziutką bohaterką przenosimy się do Francji Ludwika XVI i Marii Antoniny oraz osiemnastowiecznej Anglii. Razem z nią poznajemy kuluary życia w Wersalu i pasję królowej, która może poszczycić się pokaźną kolekcją lalek. Z historii wiemy, że Rose Bertin, krawcowa Marii Antoniny, przedstawiała jej projekty sukien właśnie na lalkach. Niektóre z nich możemy jeszcze dziś obejrzeć w Musée de la Poupée w Paryżu.
Fabuła jest ciekawa, przygody i intrygi, akcja wartka, bohaterowie wyraziści.

Anna | 2016-03-21

Lekka, łatwa i przyjemna. Typowe babskie czytadełko.

Wiktoria Sobótkowska | 2016-01-23

Najlepsza książka jaką w życiu czytałam <3
Czytałam ją już tyle razy, że sama nie wiem ile. xd
Ale po prostu książka godna polecenia. A zwłaszcza jeżeli ktoś lubi też historie.
Małe błędy w datach, ale i tak kocham tę książkę <3
Poczytałabym więcej książek tego typu. Zna ktoś może takie?

ygerna | 2016-01-21
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Powieść jest ciekawa i gdyby nie to, że musiałam rano wstawać do pracy to pewnie czytałabym ją do późnych godzin nocnych. Muszę przyznać, że odkładając książkę na bok, byłam bardzo ciekawa co wydarzy się później. Dawno tak nie miałam.
Sporym minusem jest to, że autorce pomyliły się daty i dziwne, że nikt z wydawnictwa przed wydaniem książki tego nie zauważył.

Au-une | 2015-09-26
Przeczytana: 26 września 2015

Nieco nieudolnie napisana/przetłumaczona. Miejscami niekonsekwentna i infantylna. Lekki, dość przewidywalny romans z odrobiną rewolucyjnej Francji w tle.

Viola Bu | 2015-06-05
Na półkach: Przeczytane, Porzucone
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Zdolna lalkarka Claudette żyje w czasach Marii Antoniny i postać ta oraz francuski dwór królewski mają duży udział w fabule powieści "Lalki królowej" autorstwa Christine Trent.

Książka zadziwia już w prologu. Data przyjazdu przyszłej królowej do Francji jest podana jako rok 1765, jednak wtedy Maria Antonina miała lat 10 i w rzeczywistości przybyła tam w roku 1770. To pierwszy błąd. Kolejne nieścisłości dające dowód ignorancji autorki w zakresie faktów i obyczajowości opisywanych czasów, która pisze powieść historyczną(!), powodują u czytelnika zgrzytanie zębami, irytację i śmiech.

Proponuję pani Christine Trent, by zamiast inspirować się autorką romansów historycznych (o czym pisze w podziękowaniach), sięgnęła po solidną biografię bohaterki swojej książki.

Kamila | 2014-07-20

Jedna z najlepszych książek, które czytałam! :)
Akcja jest nieprzewidywalna i cały czas trzyma w napięciu.
Nie wyobrażam sobie lepszego romansu- historii miłosnej na tle historycznym.
Polecam wszystkim a w szczególności tym, którzy rozpoczynają przygodę z literaturą miłosną.

Kasia | 2014-01-03

od Kici

Nesihonsu | 2013-10-05

Autorka próbuje być jak Jane Austen ale zupełnie jej to nie wychodzi. Przyciężkie i pozbawione wdzięku. Strata czasu. Unikać.