Podboje Aleksandra Wielkiego 336-323 p.n.e.

Seria: Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo: INFORTeditions
historia
Iskander

Pozycja poświęcona jest działaniom militarnym Aleksandra Wielkiego w IV wieku przed naszą erą. Książka ta nie jest jednak kolejną z licznie wydawanych biografii Wielkiego Macedończyka, lecz szczegółową analizą jego wojskowych dokonań. Aspekt militarny poruszany w biografiach Macedończyka najczęściej powiela utarte schematy, których generalnymi założeniami są m. in. słabość przeciwników Aleksandra czy rzekoma gwarancja sukcesów dzięki świetnej armii odziedziczonej od ojca. W pracy tej autor starał się więc baczniej spojrzeć na materiał źródłowy i mocno się na nim opierając nie ulegać ogólnym tendencjom. W książce tej znaleźć można wiele dowodów na to, że armie ścierające się z wojskiem Związku Helleńskiego dysponowały sporym potencjałem, z dużym powodzeniem wykorzystywanym na polu walki. Na ich tle natomiast, geniusz militarny i organizacyjny Aleksandra wyróżnia go spośród wszystkich dowódców w historii. Działania militarne Aleksandra w wielu elementach były przełomowe dla sztuki wojennej, a jego działalność w sferze politycznej wykraczała daleko poza ówczesne (a w niektórych elementach nawet dzisiejsze) standardy.

źródło opisu: http://infort-sklep.pl/podb.html

źródło okładki: http://infort-sklep.pl/podb.html

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!