Bitwa o gród Sędziwoja

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kroniki Łowców Przygód". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Replika
Commando

Jest rok 999. Cesarz niemiecki Otton III planuje pielgrzymkę do Gniezna, do grobu świętego Wojciecha. Spotkanie młodego władcy z księciem słowiańskim, Bolesławem, nie podoba się jednak wielu niemieckim możnym, na czele z potężnym grafem Ulrichem. Knuje on niebezpieczny spisek, który ma nie dopuścić do zjazdu w Gnieźnie... Na pomoc cesarskiemu posłańcowi niespodziewanie przychodzą Leszek,...

Jest rok 999.

Na pomoc cesarskiemu posłańcowi niespodziewanie przychodzą Leszek, Janek oraz Dis. Młody woj ze słowiańskiego grodu Bnin, niemiecki zbieg i księżniczka Wikingów nawet nie przypuszczają, że losy osady i przyszłość zjazdu gnieźnieńskiego zależą teraz od ich odwagi i pomysłowości. A to dopiero początek największej przygody ich życia...

Z książki dowiecie się także, jak wypiekano podpłomyki, co to jest osiekaniec oraz dlaczego to nieprawda, że Wikingowie nosili hełmy z rogami.

Cykl „Kroniki Łowców Przygód” porywa młodego czytelnika w fascynującą podróż w głąb czasu, splatając w oryginalną całość wartką akcję, ciekawych bohaterów i fascynujące tło historyczne.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika 2012

źródło okładki: www.replika.eu

violabu Toczytam | 2013-01-13
Przeczytana: lipiec 2012

Z mojego maila do autora:

Dzień dobry Panie Tomaszu.
Jestem mamą 12-latka, który otrzymał na urodziny od kolegi książkę p.t. "Bitwa o gród Sędziwoja". Niestety, syn mój, jako chłopiec nowoczesny i typowy "ścisłowiec" lubuje się w innego typu literaturze, zatem sama wzięłam do ręki ową książkę. Pomimo tego, że adresowana jest do nastolatków, to mnie samą wzciągnęła od pierwszych stron! Dziękuję za tę pozycję! Książka jest rewelacyjna! Napisana zrozumiale, przybliża życie ludzi sprzed ponad 1000 lat i (co interesuje mnie najbardziej) dotyka tematu wprowadzania chrześcijaństwa i zaczątków państwa polskiego. Do tego wspaniałe przepisy na proste dania! Jestem zachwycona książką! Jest "pełna": zawiera szybką akcję, istotę rodziny, wartość przyjaźni, konieczność wybaczania, odwagę nawet u bardzo młodych chłopców, męstwo. Polecam wszystkim. Proszę o więcej. (...) Żywię nadzieję, że uda mi się jednak przekonać synka do Pana książki, bo uważam, że naprawdę warto ją...

Katee | 2012-08-04
Przeczytana: lipiec 2012

"Kroniki Łowców Przygód" to cykl powieści młodzieżowych wydawnictwa Replika.
Pierwszy tom serii "Bitwa o gród Sędziwoja" zabiera nas w podróż w czasie do roku 999.
Jeden z groźnych, niemieckich możnych knuje niebezpieczny spisek, który ma uniemożliwić zjazd gnieźnieński. Na trop zdrady wpada grupa nastolatków ze słowiańskiego grodu Banin. Leszek, Janek oraz Dis, stawią czoła groźnym przestępcom i z narażeniem życia będą bronić królewskiego honoru. Jak się zakończy przygoda ich życia? Czy wszystkim uda się wyjść cało z bitwy o gród? Zainteresowanych zapraszam po odpowiedzi do książki.

"Bitwa o gród Sędziwoja" to powieść łącząca w sobie elementy przygody z historia, znakomite połączenie, które równocześnie bawi i uczy. Młodym miłośnikom średniowiecza i zamierzchłych czasów z pewnością przypadnie do gustu.
Prosty, barwny język nie przysparza trudności ze zrozumieniem bardziej skomplikowanych kwestii, a obrazowe opisy pomagają w wyobrażeniu życia średniowiecznego grodu.
Dodatkowy plus...

Gromomir | 2014-08-18
Na półkach: Przeczytane, Mroczne wieki
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Książka ta stanowi pierwszy znany mi przypadek ukazania Mrocznych Wieków jako powieści stricte dla młodzieży. Z jednej strony jest to świetny ruch, okres ten jest bowiem świetnym obszarem na snucie opowieści. Z drugiej, ta przynajmniej książka pozostawia zawód, ale o tym później.

Głównymi bohaterami książki, ułożonej w formie opowieści, jest trójka dzieci różnego pochodzenia - księżniczka (a konkretniej - córka jarla) wikingów przybyłych aby osiąść niedaleko Poznania, jako najemnicy Chrobrego; syn zaginionego woja oraz zbiegły niewolnik z Niemiec.
Pan Kruczek nie czyni z nich jednak drużyny w klasycznym tego słowa znaczeniu. Przez większość czasu nie są nawet razem, a wręcz zaryzykuje stwierdzenie - nie znają się. Dopiero pod koniec ich losy splatają się za sprawą intrygi jednego z niemieckich grafów nie chcących dopuścić do Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Fabuła jest prosta i przyjemna, łatwa w śledzeniu i przejrzysta. Nie porusza się też w ślimaczym tempie, co czasem było bolączką...

Przemek | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Bardzo fajna książka dla dzieci i młodzieży, osadzona w czasach wczesnopiastowskich. Historia kilku dzieci, które w czasach Bolesława Chrobrego stają w centrum wydarzeń związanych ze Zjazdem Gnieźnieńskim. Popieram starania autorów takich powieści całym sercem.
Nasuwa się oczywiście nieodparte porównanie z "niedościgłym ideałem" takiej powieści, tj. "Starą baśnią" (oczywiście znacznie trudniejszą w lekturze i niestrawną dla dzieci). No i naturalnie powieść Tomasza Kruczka wypada blado pod względem dbałości o szczegóły, nie będzie tutaj pieczołowicie omawianej mitologii słowiańskiej, zwyczajów obrzędowych, nie będzie delektowania się szczegółami uzbrojenia czy ubioru, nie będzie staropolskiej mowy. Ale za to autor oferuje wartką akcję, a opisy choć (w porównaniu z ideałem) są trochę ogólnikowe i niekiedy rwą się w czytaniu (warsztat pisarski mógłby być bardziej dopracowany), dają poczuć klimat tamtych czasów, a co najważniejsze, zainteresować najmłodszych historią bez zbędnego...

michnar3 | 2013-07-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 6-7, 2013
Przeczytana: 02 lipca 2013

Bitwa o gród Sędziwoja to przyjemna książeczka. Pierwsza połowa książki nudna, druga dopiero zaczęła się rozkręcać. Ogólnie bitwa mi się spodobała i dałem 7, oczywiście na ocenę wpłynął też ten piękny wczesno piastowski klimat. Hmm, mam wrażenie, że książka została skierowana do trochę młodszych czytelników. Jednak lubiący historię 13-14-latkowie także mogą polubić tą książkę, ze względu na otoczkę.

Amy392 | 2013-12-03
Przeczytana: 23 listopada 2013

Bardzo fajna powieść. Co prawda jest ona raczej dla dzieci i młodszej młodzieży i zastanawiałam się, czy ją wypożyczyć, ale na pewno nie żałuję. Szukałam w niej ciekawostek o życiu dawnych Słowian no i znalazłam. Nie zawiodłam się też co do fabuły. Świetnie mi się czytało tę książkę. Niezła opowieść, może trochę bajkowa, ale uważam, że fani Zwiadowców J. Flanagana i wszyscy inni mogą z czystym sumieniem podsunąć ją młodszemu rodzeństwu.
Spodobała mi się ta "Bitwo o gród Sędziwoja", a Zjazd Gnieźnieński już nie będzie mi się kojarzył wyłącznie z lekcją historii. No i mam zamiar przeczytać następne części. Nawet dorosłym przyda się czasem trochę bajki, hehe.
Gorąco POLECAM!!!

Olczi | 2016-03-02
Przeczytana: 2013 rok

Tak z zasady nie lubię książek z wątkami historycznymi. Sięgnęłam po tą książkę i....byłam zachwycona! Akcja trzyma w napięciu, bohaterowie są wspaniali, tacy realni. Do teraz jest moją ulubioną książką i sięgam po nią, kiedy nie wiem co przeczytać. :) POLECAM!!!!!!

Natasza | 2016-01-26

Patrząc na okładkę i tytuł tej książki, sądziłam ze będzie to najgorsza książka, jaką w życiu przeczytam. Jednak myliłam się, a przysłowie ,nie oceniaj książki po okładce, jest prawdą. Książka super, tylko trochę za dużo bohaterów i potem już nie wiedziałam, który jest po dobrej stronie, a który po złej. Ogólnie fajna i szybko się czyta z uwagi na duże litery. Nieco historyczna, ale jak ktoś nie uważał na historii, to też się połapie😉

urwiskowo | 2012-09-28

Czy historia zawsze musi być nudna? Zdecydowanie nie! Wszystko zależy od przedstawienia tematu. Jeśli opowiada o niej pasjonat, widać to na pierwszy rzut oka.
Pasjonatem na pewno jest Tomasz Kruczek. Swoje zamiłowanie do średniowiecza i etnografii pokazuje w książce "Bitwa o gród Sędziwoja".

Akcja książki rozgrywa się w 999 roku. Cesarz niemiecki Otton III planuje pielgrzymkę do Gniezna, do grobu świętego Wojciecha. Wyprawa ta jednak stoi pod znakiem zapytania ponieważ na dworze cesarza knują spisek.

Przygody młodych bohaterów, Leszka, Janka i Dis, opowiadają o tym jak dzięki odwadze, męstwu, szczerości i innym rycerskim cechom, można nawet mimo młodego wieku dokonywać wielkich czynów.
Dzięki bardzo ciekawej narracji i interesującym opisom, przenosimy się w dawne czasy i poznawajmy kulturę oraz obyczaje mieszkańców średniowiecznej osady - Bnina.

Każdy młody, nie tylko miłośnik historii, chętnie poczyta o wojach, wikingach, posłach, szpiegach, zdrajcach i bohaterach ...

ecs123 | 2013-09-08

Najlepsza książka historyczno - przygodowa świata.