Malarstwo Białego Człowieka t.8

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Malarstwo Białego Człowieka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Nobilis

"Malarstwo Białego Człowieka" - tom VIII. Drugie, luksusowe wydanie kultowej księgi sławnego pisarza i historyka sztuki, opisującej dzieje malarstwa europejskiego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.nobilis.info.pl/lysiak/18.php

Piktor | 2017-09-29

Ostatni tom nie jest najlepszym w serii, lecz po prostu trzyma mniej więcej jej zwyczajowy poziom. Czuć odrobinę, że to końcówka, że autor jest już może z lekka zmęczony, przy czym nie oznacza to nic negatywnego - jest po prostu jakoś tak spokojniej, lekko melancholijnie. Pasuje to całkiem nieźle zwłaszcza do takich postaci jak Friedrich i Turner, które są tu w mistrzowski sposób omawiane.

8.5/10

Ukończywszy tak wspaniałą serię powinienem odczuwać pełnię zachwytu, radość, że mogłem obcować z czymś takim, satysfakcję, podziw i tak dalej. Odczuwam jednak głównie frustrację i rozgoryczenie. Są one dwuwymiarowe. Po pierwsze wściekły wręcz jestem, że Łysiak nie pociągnął swego dzieła dalej, że nie zanurkował w impresjonizm i nie popłynął głębiej, w secesję, ekspresjonizm, kubizm, surrealizm i tak dalej (jego argument, że stare malarstwo trzeba objaśniać, a nowego nie, nie trafia do mnie zupełnie i wydaje mi się jeno wybiegiem, w którego prawdziwość sam autor nie wierzy). Wściekłość...