Piąta Komenda

Wydawnictwo: wydano nakładem autora
historia
Myszor

Historia największej prowokacji komunistycznych tajnych służb w Polsce. W 1948 r. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego stworzyło fikcyjną organizację podziemną, zwaną Piątą Komendą Zrzeszenia "Wolność i Niepodległość". Zwerbowało do niej setki ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Polskę. Przesyłało dane autentycznej zagranicznej delegaturze WiN, która nawiązała współpracę z CIA. Po zakończeniu mistyfikacji aresztowano ponad sto osób, na więzienie skazano 55, na karę śmierci - 15. Historycy podejrzewają, że represje dotknęły ponad pół tysiąca osób.

Autor "Piątej Komendy" szuka tych, którzy wówczas byli najważniejszymi prowokatorami.

źródło opisu: http://virtualo.pl/piata_komenda/i106123/?lib

źródło okładki: http://www.piotrlipinski.pl/Piotr_Lipinski/piatakomenda.html

Myszor | 2012-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

Obszerny self-publishingowy reportaż na temat organizacji Wolność i Niezawisłość oraz nieczystych zagrywek UB. Autor dociera do żyjących bohaterów (niekoniecznie w pozytywnym znaczeniu). Docieka prawdy poprzez rozmowy i poszukiwania w aktach.

Nie jestem wielkim fanem zapamiętywania dat i nazwisk, stąd też moja ocena jest jeszcze bardziej subiektywna ;) Na pewno dzięki tej pozycji mam odrobinę większą wiedzę na temat działalności WiN. Reportaż jest raczej "szarpany", każdy rozdział dzieli się dodatkowo na wiele części. Nie czyta się źle, są one ze sobą logicznie i chronologicznie spójne. Jako dodatek autor zamieścił krótkie wprowadzenie do self-publishingu oraz jak do tej formy wydawania dzieł przyczynili się ebookowi piraci.

kjonca | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Czyta się szybko i przyjemnie. Być może jest to dobry punkt zaczepienia do jakiegoś poważniejsego opracowania na ten temat. Pytanie ile z tego co napisał autor jest prawdą ...

Czytelniczka1965 | 2018-01-19
Muminka | 2018-12-11