Europa i świat w epoce napoleońskiej

Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Ocena 8,0
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Słowianie południowi i zachodni VI-XX wiek Jerzy Skowronek, Mieczysław Tanty, Tadeusz Wasilewski
Ocena 6,7
Słowianie połu... Jerzy Skowronek, Mi...
Okładka książki Szkolny słownik historii Polski. Czasy porozbiorowe, 1795-1918 Jerzy Skowronek, Bogdan Snoch
Ocena 6,0
Szkolny słowni... Jerzy Skowronek, Bo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Niniejszy tom Konfrontacji Historycznych poświęcony jest problematyce epoki napoleońskiej. Pierwszy z artykułów to napisany przez Andrzeja Zahorskiego szkic biograficzny samego Napoleona (z tego szkicu wyrosła późniejsza biografia z Serii Marmurkowej PIW-u). W drugim Monika Senkowska-Gluck przedstawia napoleońską Francję. Autorem trzeciego rozdziału zatytułowanego "Struktury gospodarcze w Europie w epoce napoleońskiej" jest Kazimierz Piesowicz i w moim odczuciu ta partia książki zasługuje na najwyższą ocenę. Przedstawia bowiem niezwykle istotne problemy ekonomiczne, zwykle marginalizowane przez zagadnienia polityczno-militarne. Piesowicz zwraca uwagę na rolę przemian gospodarczych epoki napoleońskiej (np. na skierowanie brytyjskiego eksportu poza Europę w dobie blokady kontynentalnej), które znacząco wpłynęły na późniejsze losy naszego kontynentu.

W kolejnych rozdziałach Stanisław Grodziski, Maria Wawrykowa, Mieczysław Żywczyński i Ludwik Bazylow opisują relację między napoleońską Francją a kolejnymi państwami czy narodami: Austrią, Niemcami, Rosją, Wielką Brytanią i Słowiańszczyzną Południową. Autorzy ci ukazują, jaki był wpływ kontaktów z napoleońską Francją na jej sąsiadów. Jerzy Skowronek w obszernym tekście opisuje bardzo dyskusyjne zagadnienie Napoleona a sprawa polska. Tadeusz Łepkowski w swym szkicu "Napoleon a daleki świat" wychodzi - by tak rzec - poza Europę i ukazuje jej rolę w polityce Napoleona, a także rolę Napoleona w późniejszych dziejach innych kontynentów. Ostatni tekst autorstwa Moniki Senkowskiej-Gluck i Leopolda Glucka poświęcony jest idei bonapartyzmu i jej trwaniu w XIX stuleciu.

Jak widać z powyższego przeglądu treści, Autorzy "Europy i świata w epoce napoleońskiej" podjęli w tej pracy zbiorowej bardzo różnorodne tematy, które rzucają ciekawe światło na omawianą epokę. Nie koncentrują się przy tym na zagadnieniach wojskowości, która ujęta jest w ich szkicach tylko marginalnie. Głównym tematem są właściwie różnego rodzaju przemiany, których sprawcą (a czasem tylko sui generis katalizatorem) były rządy Napoleona. Jakkolwiek cesarz jest postacią dominującą nad całą tą epoką, w książce pod redakcją Moniki Senkowskiej-Gluck poświęcony jest mu de facto jeden artykuł, podczas gdy pozostałe dotyczą innych spraw. I to dobrze, bo niniejsza praca zbiorowa nie ma przecież być biografią. Myślę, że największym atutem tej książki jest zwrócenie uwagi nie tyle na wydarzenia, co na procesy, które miały później ukształtować następne dziesięciolecia XIX wieku.

Tomasz Babnis

Niniejszy tom Konfrontacji Historycznych poświęcony jest problematyce epoki napoleońskiej. Pierwszy z artykułów to napisany przez Andrzeja Zahorskiego szkic biograficzny samego Napoleona (z tego szkicu wyrosła późniejsza biografia z Serii Marmurkowej PIW-u). W drugim Monika Senkowska-Gluck przedstawia napoleońską Francję. Autorem trzeciego rozdziału zatytułowanego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    12
  • XIX wiek
    2
  • XIX wiek
    2
  • Historia
    2
  • 1. Epoka Georgiańska/Regencja (1714-1837)
    1
  • Historia powszechna
    1
  • Moja biblioteczka
    1
  • historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Europa i świat w epoce napoleońskiej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne