historia

Praca zbiorowa pod redakcją Moniki Senkowskiej-Gluck. Autorzy niniejszego tomu poświęcili swoje artykuły okresowi napoleońskiemu, epoce ciekawej, ale i budzącej liczne spory (także w Polsce). Poszczególne teksty dotyczą między innymi takich zagadnień, jak gospodarka I Cesarstwa, stosunek Napoleona do Wielkiej Brytanii, czy kształtowanie się legendy bonapartyzmu w przeciągu XIX stulecia.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Elevander | 2015-05-23
Przeczytana: 23 maja 2015

Niniejszy tom Konfrontacji Historycznych poświęcony jest problematyce epoki napoleońskiej. Pierwszy z artykułów to napisany przez Andrzeja Zahorskiego szkic biograficzny samego Napoleona (z tego szkicu wyrosła późniejsza biografia z Serii Marmurkowej PIW-u). W drugim Monika Senkowska-Gluck przedstawia napoleońską Francję. Autorem trzeciego rozdziału zatytułowanego "Struktury gospodarcze w Europie w epoce napoleońskiej" jest Kazimierz Piesowicz i w moim odczuciu ta partia książki zasługuje na najwyższą ocenę. Przedstawia bowiem niezwykle istotne problemy ekonomiczne, zwykle marginalizowane przez zagadnienia polityczno-militarne. Piesowicz zwraca uwagę na rolę przemian gospodarczych epoki napoleońskiej (np. na skierowanie brytyjskiego eksportu poza Europę w dobie blokady kontynentalnej), które znacząco wpłynęły na późniejsze losy naszego kontynentu.

W kolejnych rozdziałach Stanisław Grodziski, Maria Wawrykowa, Mieczysław Żywczyński i Ludwik Bazylow opisują relację między napoleońską...

Vanyaquetta | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016