Bieda. Przewodnik dla dzieci

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
978-83-62467-02-0
a_iwka

Skąd bierze się bieda? Czy biedny oznacza gorszy? Jak można pomóc tym, którzy mają mniej od nas? O tych sprawach z reguły nie rozmawia się z dziećmi. My próbujemy. W naszym pierwszym małym przewodniku tłumaczymy, skąd bierze się bieda i co z niej wynika. Opowiadamy o jej konsekwencjach w szkole i w domu, przedstawiamy mity związane z ubóstwem i pokazujemy, jak można je zwalczać. W tę...

W naszym pierwszym małym przewodniku tłumaczymy, skąd bierze się bieda i co z niej wynika. Opowiadamy o jej konsekwencjach w szkole i w domu, przedstawiamy mity związane z ubóstwem i pokazujemy, jak można je zwalczać. W tę niełatwą, choć potrzebną podróż, dzieci zostaną zabrane przez Hannę Gill-Piątek i Henrykę Krzywonos.

Bieda to nie jest tylko brak pieniędzy. Wiąże się z nią dużo gorszych rzeczy. Wstyd, że nie mam tego, co inni. Złość i poczucie poniżenia, kiedy porównuję się z rówieśnikami. Przecież ich rodzice kupują im drogie prezenty, którymi lubią się chwalić przed całą klasą. Pewnie czujesz, jakie to musi być trudne. A przecież ubóstwo nie jest nigdy winą dziecka.

źródło opisu: www.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: www.krytykapolityczna.pl

Rocinka | 2019-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2019

Przykro mi, że ta książeczka jest cały czas aktualna. Kto nie doświadczył prawdziwie dojmującej biedy, być może nigdy nie zdoła zrozumieć, jak strasznie ona stygmatyzuje, związuje ręce i odbiera zdolność działania. To taka finansowa depresja, która prowadzi do marazmu zamykając w ten sposób błędne koło.
Najgorsze jest to, że ofiarą niedostatku padają dzieci, których nikt i w żadnym wypadku nie ma prawa obwiniać, ale te dzieci w pewnym momencie stają się biednymi dorosłymi, których już nie postrzegamy jako niewinnych swojej życiowej sytuacji.
Bieda i wszystkie jej aspekty widziane oczami dziecka - oto treść tej bezpłatnej, dostępnej na stronie wydawcy książeczki, którą każdy powinien przeczytać.

Kasia | 2019-03-04
Na półkach: 2019, Przeczytane