Panna Julia

Fröken Julie
literatura szwedzka,

Hennet778 | 2019-05-27
Przeczytana: 27 maja 2019

Mimo mojej początkowej niechęci, spowodowanej przez wstęp od autora, w którym objaśnia on znaczenie swojego dramatu, "Panna Julia" mi się spodobała. Sztuka jest bardzo konkretna i skupiona (tylko jeden akt), a dialog Jeana i Julii ma w sobie napięcie i dynamikę. Przesłanie tego dramatu pozostaje jednak raczej dalekie od moich osobistych zapatrywań na kwestie feminizmu i równouprawienie (które to autor zdaje się traktować jako odstępstwo od natury).

Zbigniew | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Jednoaktówka. Mocna. Nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz, żeby sobie przypomnieć po raz kolejny, z jakiego źródła czerpali: Hauptmann, Wyspiański, Janacek, O'Neill i dziesiątki innych przez pół wieku dwudziestego.

Cathy | 2017-05-26
Przeczytana: sierpień 2016

Opowieść o różnicach społecznych, ludzkich lękach, problemach i ambicjach.
Tylko troje bohaterów, ale aż kłębi się od emocji!

I tak: mamy Krystynę - twardo stąpającą po ziemi kucharkę, Jeana - ambitnego lokaja, i wreszcie Julię - zagubioną w świecie córkę hrabiego. Bohaterowie są pogłębieni psychologicznie - znamy ich lęki, marzenia, popędy. Ważne miejsce w utworze zajmują sny Jeana i Julii, mówiące wiele o nich samych.
Na akcję dramatu składają się wzajemne relacje między bohaterami (m.in. elektryzująca gra erotyczna Julii i Jeana, walka o dominację) i interesująca przemiana Julii. Podczas lektury warto zadać sobie pytania: Kto panuje nad sytuacją - ona czy on? Kto zwycięży w tej rywalizacji?

Utwór Strindberga w ciekawy sposób ukazuje złożoność ludzkiej psychiki. Porusza liczne problemy (walka płci, walka klas, stereotypy, marzenia, władza, potrzeba kontroli). Bohaterowie są targani namiętnościami, mają swoje słabości, ciągnie się za nimi przeszłość. Gdy dodamy do tego...

Paja | 2016-05-16

Mizoginizm. Nowatorstwo. Miłość. Pożądanie. Upodlenie. Upadek kobiety. Stereotypowy obraz arystokratki. Symbolizm. Władza. Walka klas.

tootiki | 2015-02-06

Koszmarna, antykobieca.

Grażyna | 2014-02-18

kamilak | 2013-10-16

Bardzo dobra pozycja. Tragiczna, aczkolwiek potrafi rozbawic. Nowatorstwo Strindberg powoduje, ze dramat czyta sie szybko, aczkolwiek nie tracac szczegolow. Swietna przedmowa na temat noratorskiego teatru i jego roli w zyciu czlowieka.

BabaJaga | 2013-03-03

Uśmiałam się przednio czytając ten dramat :)