Rekonfiguracja

Rekonfiguracja
powiedz

Książka dostępna jest nieodpłatnie na blogu autora http://kolatka.blogspot.com a także http://www.facebook.com/rekonfiguracja Czy to SF, sensacja, kryminał, romans czy zbiór rozważań? Jeden z moich przyjaciół, który przeczytał powieść określił ją nawet jako baśń. Czym jest w istocie? Doprawdy nie mam pojęcia. Jak mówi jeden z bohaterów: "Ludzie nauczyli się wszystko klasyfikować, a między...

Czy to SF, sensacja, kryminał, romans czy zbiór rozważań? Jeden z moich przyjaciół, który przeczytał powieść określił ją nawet jako baśń. Czym jest w istocie? Doprawdy nie mam pojęcia. Jak mówi jeden z bohaterów: "Ludzie nauczyli się wszystko klasyfikować, a między przegródkami tych klasyfikacji gubią sens". Polecam lekturę do samego końca i wyrobienie swojej opinii.
30 listopada miała miejsce premiera audiobooka z "Rekonfiguracją", który także dostępny jest nieodpłatne. Oto zwiastun wydawnictwa http://www.youtube.com/watch?v=5blwPvP7clg

źródło opisu: http://www.facebook.com/rekonfiguracja

źródło okładki: autor

Przemysław Zyra | 2015-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2015, Polecam
Przeczytana: 13 maja 2015

Kolejna z wizji przyszłości, które przyszło mi czytać. Niezbyt optymistyczna, ale prawdopodobna. Po lekturze jeszcze mocniej mam ochotę wybyć na jakąś daleką wieś podobną do tej, w której zamieszkuje autor czy Marta i Maciej z Piotrusiem - bohaterowie książki.

Bardzo podoba mi się styl napisania książki - bogaty w anegdotki i ciekawe informacje przemycane w wypowiedziach bohaterów.

Kwestia fabuły - zapewne mogłaby być bardziej dopracowana i szczegółowa - z naciskiem na samo obalanie systemu przez Jana. Bo obalenie systemu w zasadzie ograniczyło się do zadania pytania i przeniesienie pudełka. Ale nie o to w tej książce tak na prawdę chodzi, więc nie czepiam się.

Zazdroszczę (bez zawiści) autorowi sukcesu i dziękuję za lekturę. Obyśmy żyli wolni do końca!

Przeczytana: listopad 2012

Nie wiem co jest takiego w tej historii, że wracam do niej po raz kolejny już nie pamiętam który. Może to ta dziwna siła, przez którą założyłem tu konto tylko dla niej, aby napisać to co piszę? Może to prawda o życiu, naszym świecie, o nas samych? Ale są przecież tysiące innych książek, a dla mnie od ponad roku liczy się tylko ta. Co w niej jest takiego? Dotknięcie jakiejś tajemnicy? Bo przecież nie jest sztuką powiedzieć jak jest, albo jak będzie. Sztuką jest postawić pytania. Być może „Rekonfiguracja” jest takim pytaniem zmuszającym do refleksji i poszukania odpowiedzi w samym sobie?

_Misiek_ | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

Na "Rekonfigurację" trafiłem na portal swiatczytnikow.pl, bodajże w którymś z komentarzy pod jakimś artykułem. Ktoś polecał książkę jako wartą przeczytania, znacznie lepszą niż niejeden wypromowany tytuł, w przeciwieństwie do tego darmowego tytułu. I muszę się z tym zgodzić całkowicie. Książka okazała się imho lepsza niż się spodziewałem. Dlatego wystawiam tutaj tę laurkę temu autorowi aby dołożyć swoją malutką cegiełkę do rozpowszechniania.

O czym jest ta książka? Tak naprawdę jest ona alegorią naszej rzeczywistości, ubraną w świat przyszłości, w której kontrola życia obywateli jest wszechobecna i ogromna. Możemy w niej znaleźć mnóstwo nawiązań do codzienności, wszelkiej związanej z nią obłudy tego świata. Jest wskazówką do czego dąży nasz świat: wszechobecnej kontroli. Już takie kroki są podejmowane, jak ACTA, czy chęć likwidacji papierowego pieniądza, wszechobecna kontrola służb typu NSA. Wprost zmierzamy ku nowoczesnemu niewolnictwu pod płaszczykiem wykolejonej pseudo...

Kali | 2013-06-27
Przeczytana: 15 maja 2013

Pomimo pewnych drobnych warsztatowych niedociągnięć, jedna z lepszych książek jakie kiedykolwiek przeczytałem. Ta historia zmienia nieco sposób patrzenia na otaczający nasz świat, a z pozoru banalne rzeczy urastają do rangi symbolu.
Historia wydaje się oklepania, a jednak mocno wciśnięta pazurami w naszą codzienność. Pokazana przez autora przyszłość jest dlatego jeszcze bardziej namacalna i przerażająca. To też historia o winie i odkupieniu. Jest to niewątpliwie opowieść, która posiada drugie i trzecie dno. Doskonały materiał na filmowy scenariusz.
To z pozoru chaotyczna, a tak naprawdę misternie utkana powieść można potraktować jako przeciętną sensacyjną historię lub jako przesłanie i pamflet na nasz świat. Jest jak dwie pigułki w Matriksie: sam musisz zdecydować jaką wersję sobie życzysz. Niewątpliwą siłą tej książki jest to, że ciągle o niej myślę i wracam do niektórych fragmentów. Czekam na następną część. Jeśli to debiut nikomu nie znanego autora - to klękajcie narody.

ro48 | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

Smakowite. Pierwszorzędny styl, nieprzeciętny pomysł, arcymistrzowska konstrukcja powieści, kwintesencja piękna istnienia człowieka w bagnie egzystencji ludzkości. Słuchałem audiobooka w interpretacji Przemysława Piwowara. Podwójna uczta, sztućce w kąt - palce lizać!

kris81CK | 2015-03-20
Przeczytana: marzec 2015

W mojej ocenie to udany debiut autora, który w swoim utworze kreuje wizję świat za kilkadziesiąt lat. W rzeczywistości tej wolność jednostki jest bardzo uszczuplona, a wszechobecna inwigilacja sięga nawet zmarłych. Głównym bohaterem książki jest Jan, pracownik aparatu nadzoru obywateli. Przez przeszło połowę książki poznajemy ten świat, by nieco dalej napotkać się na część drugą rozpoczynającą się jak bajka. Wtedy wówczas poznajemy drugiego bohatera, który - jak się później okaże - będzie miał istotny wpływ na dalsze losy Jana i całego świata. Książka warta uwagi - nie dlatego, że można ją pobrać za darmo z sieci (e-book lub audiobook), ale ze względu na swój wyjątkowy charakter oraz przemyślaną fabułę. Kto wie, może za kilkanaście lat to dzieło Andrzeja Danilkiewicza będzie wymieniane jako element kanonu lektur antyutopijnych?

radek271 | 2013-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Wartościowe dzieło. Zauważam wiele podobieństw do książki Orwella "Rok 1984". Autor podobnie jak jego poprzednik z początku XX w. przedstawia swoją wizję przyszłości, która może się ziścić, jeżeli ludzie odpowiedzialni za kierowanie państwami oraz organizacjami takimi jak UE, nie zmienią drogi, którą sobie obrali. Orwell przestrzegał przed następstwami źle pojmowanego komunizmu. W XIX w. komunizmu już nie ma w Europie, ale pojawiły się inne zagrożenia, mogące stworzyć w niedalekiej przyszłości podobnie absurdalną rzeczywistość. "Rekonfiguracja" ma jednak dobre zakończenie, co daje nadzieję, że nawet w najbardziej zaawansowanym stadium ludzkiej głupoty, są jednostki zdolne otrząsnąć się z letargu i zacząć zmieniać otaczającą je rzeczywistość.
Szczerze polecam i czekam na kolejne dzieła Pana Danilkiewicza.

Tomasz | 2014-02-07
Przeczytana: listopad 2013

Czasem uderza wręcz w twarz początkujące pióro autora, jednak mimo to (a może nawet paradoksalnie) książka jest świetna, godna polecenia. Historia zaciekawia i wciąga, ciężko odłożyć na dłuższą chwilę. Czekam na drugą :)

kshanowski | 2015-09-05

Książka rozczarowująca, niestety. Nie jest żadną próbą analizy, dyskusji wręcz przeciwnie. Jest tylko poglądami autora na otaczający go świat, który już teraz jest zły i patrzeć tylko jak zmierza ku zagładzie. Część z tych poglądów to niczym nie uzasadnione lęki przed zmianami społecznymi podszyte homofobią i groźnym w skutkach odwróceniem się od boga. Inne to modna teraz 'walka z komunom', która na kartach powieści wraca w postaci unii. I ostatnie słowo, już bez ideologicznej dysputy: ta książka to nic nowego, nie podejmuje żadnego istotnego tematu, przedstawia tylko 'to co było + technologia' jako 'to co dopiero ma nadejść' i żadnej w tym fantastyki nie ma. Braw też nie będzie.

Adam | 2013-07-22

Wiele można odnaleźć tu cytatów i zapożyczeń przy zachowaniu jednak powalającej oryginalności. Gdybym miał tę książkę z czymś porównać, to jedyne co przychodzi mi do głowy, to film "Atlas Chmur" - braci, o przepraszam rodzeństwa Wachowskich. Analogia nie dotyczy fabuły lecz postawy bezkompromisowego indywidualizmu: zawsze należy być sobą i postępować zgodnie ze swoim sumieniem. Opłaca się bez względu na wszystko buntować przeciw złu, które my ludzie wyczuwamy instynktownie. Ta książka jest o setkach różnych rzeczy, ale według mnie jest o tym właśnie.