Wiking a sprawa polska

Wydawnictwo: Marpress
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Hattu

Wiking a sprawa polska jest reportażową w stylu opowieścią o prehistorii Danii. Żywa narracja, lekki język i niemal bezpośredni kontakt z historycznymi postaciami oraz fascynującymi wykopaliskami archeologicznymi – to walory książki. Ukazuje ona dzieje świata, począwszy od jego stworzenia według nordyckiej tradycji aż do podboju Anglii przez wikingów. Czytamy tu o łowcach reniferów i najstarszym Duńczyku, o trepanacji czaszki krzemiennym ostrzem, tajemnicach bagiennych mumii, wozie słonecznym i rogatych hełmach, kamiennych kalendarzach, praktykach erotycznych oraz religijnych

źródło opisu: Wydawnictwo Marpress

źródło okładki: www.marpress.pl

Hattu | 2012-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Ksiażka, mimo takiego a nie innego tytułu, nie ma wiele wspólnego z Polską - i bardzo dobrze. Autor na szczęście nie próbuje wskrzeszać różnych fantastycznych teorii i bawić się w pseudonaukowe udowadnianie chwytliwych hipotez rodem z Danikena, tylko skupia się na prehistorii i historii Danii - a w sposób szczególny na okresie sprzed powstania pierwszych źródeł pisanych. Jest to chyba pierwsza na naszym rynku pozycja, z której możemy się dowiedzieć czegoś więcej nie tylko o czasach najazdów wikingów i samych Wikingach, ale także o ich przodkach. Ilość informacji przekazywanych przez autora jest naprawdę imponująca i jeśli ktoś jest naprawdę zainteresowany dziejami wczesnej Skandynawii to warto po ksiązkę sięgnąć. Minusem jak dla mnie jest zbyt częste odwoływanie się do współczesnej polityki - myślę że w tego typu publikacjach nie jest to potrzebne. Ale nie umniejsza to wartości przekazywanych informacji i nie wpływa jakoś zdecydowanie na gorszy przekaz treści.

Fabian | 2018-07-17
Rebe | 2018-06-22