Warszawa i Legia. 90 lat razem

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa
historia
mintek

Nowy album z okazji imponującego jubileuszu przygotowywany jest przez Biuro Promocji oraz Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa. Upamiętni on 90 lat istnienia stołecznego klubu - Legii. Autorem są kibice zrzeszeni w SKLW pod kierownictwem Rafała Chwedoruka. Tytuł albumu to "Warszawa i Legia. 90 lat razem". Klub przeżywał wzloty i upadki, a zawodnicy dostarczali kibicom rozmaitych emocji. O...

Klub przeżywał wzloty i upadki, a zawodnicy dostarczali kibicom rozmaitych emocji. O ich sile do dziś przekonuje się czasem Warszawa, budzona nad ranem przez powracających z meczu kibiców. Ich wychowywaniu służyć będzie ta książka. Wynika z niej niezbicie, że kiedyś było inaczej, można nawet podsumować: mniej ekscesów więcej sukcesów.

A zaczęło się tak. - Wiosna 1915 roku. Na ziemiach polskich trwają działania wojenne. Polscy żołnierze, w szeregach Legionów, walczą o wolną Polskę – mówi Kamil Ciepieńko, dokumentalista Legii. - Komenda Sztabu Legionów, Piotrków Trybunalski. To miejsce, w którym formuje się dowództwo brygad legionowych. Na froncie czas względnego spokoju. W Komendzie Garnizonu, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy, Antoni Poznański, wspólnie z towarzyszami broni, tworzy sportową drużynę.

W kwietniu 1916 roku Sztab Komendy Legionów stacjonuje w lasach, niedaleko Maniewicz na Wołyniu. I tam powstaje pierwszy wojskowy klub piłkarski w Polsce, z własnymi barwami i statutem. Na wniosek Stanisława Mielecha klubowi nadano nazwę Legia.

W białych koszulkach, z ukośnym czarnym pasem i białą literą „L” na czarnym tle, Legia rozgrywa swoje pierwsze spotkania. Najstarsze zachowane zapiski informują o zwycięstwach wojskowych 7-0 nad Dywizyjnym Zakładem Sanitarnym, 6-4 i 3-1 z 4. Pułkiem Piechoty oraz remis z drużyną III Brygady. Lipcowa ofensywa wojsk radzieckich sprawiła, że Legiony musiały wycofać się na zachód. W grudniu 1916 roku Legia wraz z kompanią sztabową znalazła się w Warszawie. Pierwszy mecz w stolicy wojskowi rozegrali z Polonią, 29 kwietnia 1917 roku, w Agrykoli, remisując 1-1 dzięki bramce Mielecha, strzelonej w ostatniej minucie. Wygrane spotkania z AZS, zwycięstwa z 3., 4. i 5. Pułkiem Piechoty, wygrana z Koroną Warszawa (5-1), zapewniły piłkarzom Legionów niekwestionowaną pozycję lidera w warszawskich rozgrywkach 1917 roku.

W tym czasie prym w Polsce wiodła Cracovia, powstała w 1906 roku. Cracovia miała już na koncie wysoko wygrane spotkania z innymi drużynami legionowymi, a także istotne zwycięstwa z silnymi klubami lwowskimi. Krakowskie „Pasy” były powszechnie uznawane za nieoficjalnych mistrzów Polski. W sierpniu 1917 roku Legia wyruszyła do Krakowa. Na to spotkanie czekała cała piłkarska Polska.

Ten mecz i zwycięstwo drużyny Legionowej 2-1 udowodniły, że na Polskiej scenie piłkarskiej pojawił się nowy, silny klub. Po golach Poznańskiego i Prochowskiego drużyna Legii obroniła honor legionowych jedenastek, a artykuły w ówczesnych gazetach przedstawiały ją już jako klub stołeczny.

Wydarzenia związane z walką o niepodległą Polskę odciskają piętno na klubie. W 1917 r. żołnierze Legionów odmawiają złożenia przysięgi na wierność Niemcom. Cześć z nich zostaje internowana, Piłsudski osadzony w Magdeburgu. W obliczu takich wydarzeń piłka schodzi na dalszy plan.

W niepodległej Polsce, w marcu 1920 roku, w salach kasyna oficerskiego na Zamku Królewskim zespół piłkarski można było reaktywować. Pod nazwą Wojskowy Klub Sportowy Warszawa wraca do gry. Dla uczczenia odrodzonej Polski, do oficjalnych barw klubu zostaje dodany kolor czerwony. Zgodnie ze statutem klubu, zawodnikami mogli być tylko żołnierze.

W marcu 1922 przyjęto nowy statut, dopuszczający udział osób cywilnych. Przywrócono też nazwę Legia. W tym samym roku jej drużyna rozgrywa już mecze na własnym i pierwszym w stolicy, klubowym boisku przy ulicy Myśliwieckiej. W debiucie ulega krakowskiej Wiśle 0-3.

W maju 2006 r. Legia, mimo porażki z Wisłą Kraków, zdobywa, ósmy w historii klubu, tytuł Mistrza Polski. Kilka godzin później ma miejsce niechlubne wydarzenia – burdy kibiców przyćmiewają sukces klubu jubilata.

Album ukaże się w limitowanej serii ok. 1000 sztuk. Jeżeli się spodoba, jest szansa że powstanie więcej egzemplarzy.

mintek | 2012-03-08
Książkoświry | 2015-08-06