Moje życie w haremie

Tłumaczenie: Elżbieta Piotrowska
Wydawnictwo: Albatros
Some girls. My life in a harem.
Harley

Powieść z wątkami autobiograficznymi, w której Jillian Lauren w barwny, pogłębiony psychologicznie sposób opisuje trudne dzieciństwo oraz późniejszą egzotyczną przygodę swojego życia. Jako młoda studentka dziewczyna porzuca szkołę teatralną na rzecz offowego teatru na Brodwayu. Początkowo dorabia jako striptizerka, następnie jako ekskluzywna call-girl. Marzy o karierze aktorskiej, ale mimo talentu, wyrobienia intelektualnego i ambicji nie ma perspektyw. Podejmuje ofertę zatrudnienia w charakterze dziewczyny do towarzystwa w Brunei, gdzie za duże pieniądze zostaje jedną z kilkudziesięciu dziewcząt tworzących harem księcia Jefriego, młodszego brata sułtana. Jako faworyzowana przez księcia kochanka spędza rok w złotej brunejskiej klatce. Poza intrygującą częścią fabuły dotyczącą pobytu w haremie, autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób traumatyczne dzieciństwo, niewiedza o biologicznych rodzicach, poczucie wyobcowania w szkole, zrobiły z wrażliwej dziewczyny prostytutkę.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

mala5317 | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Kupiłam tę książkę przez przypadek ostatnio z promocji. Kosztowała niecałe 10,00 zł, więc po lekkim zastanowieniu postanowiłam zweryfikować jej zawartość. Opis z tyłu okładki dość ciekawie się zapowiadał. Do tego aspekt biograficzny dopełnił moje niezdecydowanie i tak wylądowałam z kolejną książką. Moje założenie, by najpierw opróżnić swoją biblioteczkę legło w gruzach.

A wrażenia po tej są dość nijakie. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Nie lubię długich opowiadań, a tutaj osiemdziesiąt procent zawartości to wspomnienia głównej bohaterki. Wiało nudą, momentami myślałam że odłożę ją w kąt i przestanę czytać. Znam bardziej szokujące opowiadania, więc ta jakoś tak bulwersująca nie była, a na taką miała się zapowiadać.

To książka dość mocno psychologiczna. Wewnętrzny monolog głównej bohaterki, która bardzo drobiazgowo opisuje swoją ciężką drogę w życiu. Począwszy od złego traktowania adopcyjnych rodziców, (i nie mam tu na myśli tylko krzyków ale również wyzwiska i bicie). Po...

Anna | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016

Autobiograficzna historia Jillian Lauren. Autorka w lekki sposób opowiada o nieciekawym życiu nastoletniej Amerykanki, jeszcze przed wyjazdem do Brunei... Potem podstępne zagrywki zazdrosnych kurtyzan, których "zasila" szeregi dodają książce atrakcyjności, oczywiście kiedy patrzy się na nie z pewnym dystansem i uśmiechem.... Jednak całość książki bardzo przeciętna...

grażyna | 2013-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2013 rok

Opowieść Jillian - kobiety kurtyzany. Jako dziecko adoptowana przez amerykańskie małżeństwo, jako nastolatka dla podreperowania swojego budżetu zostaje striptizerką lecz chęć zarobienia większych pieniędzy pcha ją do pozostania dziewczyną na telefon. Po jakimś czasie nawiązuje kontakty z kobietą, która proponuje jej wyjazd do Brunei, jako osoba towarzysząca bratu sułtana Jefrriego. Jillian zgadza się na wyjazd i zostaje jedną z kilkudziesięciu kobiet w haremie księcia. Mało tego książę po jakimś czasie podaruje Jillian swojemu bratu sułtanaowi aby mógł się z nią przespać.
Pieniądze mają taki magnez, że przyciągają ludzi więc bywa tak, że ludzie w pogoni za pieniędzmi potrafią zrobić wiele.

Klaudia Sowa | 2016-12-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ksiazki
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Z twórczością tej autorki spotkałam się pierwszy raz. I za każdym razem, gdy czytałam książkę, miło ją potem wspominałam...

Książka zaczyna się kiedy Jill ma wsiąść do samolotu lecącego do Brunei. Dziewczyna w wieku szesnastu lat, Jill opuściła dom rodzinny swoich adopcyjnych rodziców. Postanawia iść do szkoły, by potem ją rzucić i zarabiać na życie. Pracuje w teatrze, ale niestety nie w roli swoich marzeń. Jednak pieniędzy brakuje i Jillian postanawia zatrudnić się jako call girl.

Jill zostaje zatrudniona jako call girl. Ma swojego chłopaka Seana, któremu nie mówi o swojej pracy. Pewnego dnia do jej pracy przychodzi Ari w poszukiwaniu dziewcząt do haremu księcia Brunei. Jill przechodzi selekcję i wyjeżdża do Brunei.

Tam Jill poznaje życie w Brunei; dowiaduje się, że bez znajomości i podlizywania się, daleko nie zajdzie. Postanawia więc zaprzyjaźnić się z dziewczynami. W oko wpada jej Robin, książę Brunei. Pomimo, że książę wezwał ją do siebie raz, Jill marzy o tym by zostać...

Monika | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Nuda, nuda, nuda... Czytając tę książkę wynudziłam się niemiłosiernie. Przeczytałam ją do końca, ponieważ zawsze tak robię, zawsze daję szansę słowu pisanemu, bo być może zaskoczy mnie czymś ciekawym, ale w przypadku tej pozycji, nie doczekałam się pozytywnego zaskoczenia.
Trudne dzieciństwo, możliwość szybkiego wzbogacenia się prowadzą główną bohaterkę od bycia striptizerką, poprzez ekskluzywną call-girl, aż do jednej z wielu dziewcząt w haremie sułtana Brunei. Jak dla mnie, autorka po macoszemu potraktowała tytułowy harem, więcej czasu poświęcając wspomnieniom z młodości, skacząc z tematu na temat, wprowadzając tym samym chaos. Po tytule i opisie spodziewałam się czegoś mocnego, czegoś co wbije mnie w fotel, a otrzymałam słaby tekst, który nie wniósł do mojego życia nic nowego, nic odkrywczego.

Katherina87 | 2013-02-08

Wspomnienia amerykańskiej dziewczyny, która spędziła kilkanaście miesięcy jako luksusowa kurtyzana w haremie sułtana jednego z najbardziej egzotycznych krajów świata.

Adoptowana przez zamożne nowojorskie małżeństwo, ale skonfliktowana z rodzicami Jillian opuszcza dom w wieku szesnastu lat. Wiąże się z alternatywnym teatrem na Broadwayu i zaczyna dorabiać jako striptizerka, a następnie jako ekskluzywna call girl. Marzy o karierze aktorskiej. Z braku perspektyw przyjmuje ofertę zatrudnienia za duże pieniądze w charakterze dziewczyny do towarzystwa w Singapurze- w rzeczywistości ląduje w Brunei i zostaje jedną z kilkudziesięciu kobiet tworzących harem księcia Jefriego, młodszego brata sułtana. Jako faworyzowana, potem trzymana na dystans kochanka spędza (z przerwą na pobyt w Ameryce) osiemnaście miesięcy w złotej brunejskiej klatce, opływając w ekskluzywne ciuchy i kosztowności, uczestnicząc w niekończących się imprezach i przyjęciach. Stąpa po wykończonych złotem dywanach i...

Rudzianna | 2016-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2016

Lauren Jillian jako niemowlę zostaje adoptowana przez zamożne, żydowskie małżeństwo. Jako biologiczne dziecko artystki, Lauren nieustannie pragnie wolności i swobodnego wyrażania siebie. Ustawicznie poszukując swojej prawdziwej tożsamości i nie potrafiąc odnaleźć się w świecie utartych schematów, w wieku 16 lat wyprowadza się z domu i rozpoczyna życie na własny rachunek. Pracuje jako kelnerka, statystka w żenująco kiepskich filmach, striptizerka aż w końcu zostaje ekskluzywną dziewczyną do towarzystwa.
Pracując w agencji zostaje zauważona przez jedną z bliskich współpracownic księcia Brunei. Stawiając wszystko na jedną kartę, Lauren decyduje się na wyjazd do egzotycznego kraju i zostaje jedną z dziewczyn tworzących harem brata sułtana.

Czy życie w haremie będzie przypominać baśń z ,,Tysiąca i jednej nocy”? Czy Jill uda się rozkochać w sobie księcia?
Jaką cenę- nomen omen- przyjdzie jej zapłacić za pieniądze i kosztowności, o...

ana555 | 2015-07-05

Nie mogłam się doczekać kiedy skończę tę książkę - nuda nuda nuda ! Historia dziewczyny , która posmakowała wielkiego świata . Ten świat jednak został opisany tak beznadziejnie , że momentami ma się ochotę odłożyć książkę w kąt :\ Niestety nie polecam .

Lili89 | 2015-05-14
Przeczytana: 14 maja 2015

"Co zrobiłaby Patti Smith?" to pytanie, które Jill zadaje sobie wielokrotnie w trakcie swej opowieści... opowieści o rozdartej dziewczynie, która zaledwie w ciągu 2 lat przeżyła tyle, ile wielu nie zazna przez całe życie.
Jill nie próbuje się wybielić, przedstawia historię z własnej perspektywy, rozlicza się z przeszłością w momencie, gdy jej życie zaczyna się układać.
Nie ma tutaj zbędnego "cukru", nie ma bicia się w pierś, jest szczere wyznanie grzechów, a było ich wiele.

Alix | 2012-03-18

To książka na jeden wieczór i jeden raz. Nie wiedziałam, że można filozofować nt. życia w "haremie".