Smok Odrodzony

Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska
Cykl: Koło Czasu (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Dragon Reborn
Koło czasu, fantasy, cykl fantasy
szati

Inne wydania

Smok Odrodzony jest dawno już przepowiedzianym przywódcą, który uratuje świat (choć jednocześnie zniszczy go); zbawcą, który oszaleje i zabije wszystkich mu bliskich. Teraz rozpoczyna bieg ku swemu przeznaczeniu. Tylko on jest zdolny do dotknięcia Jedynej Mocy, ale nie potrafi jej kontrolować, nie ma też w swoim otoczeniu nikogo, kto mógłby go tego nauczyć, gdyż żaden mężczyzna nie potrafi robić tego od trzech tysięcy lat. Rand al’Thor rozumie tylko tyle, że musi stanąć twarzą w twarz z Czarnym. Ale jak?

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2012

źródło okładki: zysk.com.pl

eR_ | 2016-06-18
Na półkach: Współpraca
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Robert Jordan to jeden z najznakomitszych twórców fantasy, który większość swojego czasu poświęcał na tworzenie niesamowitego świata, znanego pod ogólną nazwą Koło Czasu. Cykl ten składa się z 14 tomów, ale twórca niestety nie zakończył swojego dzieła, z powodu swojej przedwczesnej śmierci. Pozostawione notatki, sugestie, co do dalszych wydarzeń wykorzystał Brandon Sanderson, kończąc za twórcę jego dzieło.

Będę na bieżąco opiniował cały cykl, tom po tomie, który otrzymałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zysk.

Rand al’Thor, okazuje się być tym, który sprawi, że losy świata odmienią się na zawsze. Smok Odrodzony powstał, a więc ocali świat a jednocześnie go zniszczy. Ale czy nasz bohater jest na to gotów? W dodatku nie ma nikogo, kto nauczyłby go czerpać ze Źródła, a przecież ta umiejętność może doprowadzić do jego zguby. Czy jest gotów stanąć w szranki z Czarnym? Zakończenie tego tom, sprawia, że mamy ochotę na więcej, a kolejne części wciąż czekają na przeczytanie.

Jak i w...

Silaqui | 2011-02-05
Na półkach: Znam, i chcę mieć
Przeczytana: 05 lutego 2011

Kamień Łzy jest druga częścią "Smoka Odrodzonego". Swoją drogą, kompletnie bez sensu jak dla mnie było rozdzielanie tego tomu..
Mam to szczęście, iż posiadam "Smoka" w wersji jednotomowej :)
Co do książki - Jordan nie spuszcza z tonu, a zakończenie sprawia, że ma się ochote na więcej :)

Kluski | 2013-09-25
Na półkach: 2013
Przeczytana: 25 września 2013

Nie wiem jak to się dzieje, ale pierwsza połowa książki bez rozmachu, ale jak już przekroczyłem 450 stronę nie mogłem się oderwać.. Jordan wspaniale wykreował bogaty świat, ale do tego strasznie go rozwleka. Jednak 8/10! Druga połowa nadrabia wszystko.

Kuba | 2011-03-03
Na półkach: Posiadam

Mój ulubiony tom tej wyjątkowej sagi. Czytałem go czterokrotnie, bo tyle też razy podchodziłem do "Koła czasu". Nie dałem jednak rady z ostatnimi tomami, bardzo kiepskie. Cóż, zapewne spróbuję jeszcze kiedyś od początku.

Pyro | 2016-12-21
Na półkach: Fantasy
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Koło czasu to cykl rozwleczony ponad miarę i przynudzający w wielu momentach. Wiele mankamentów irytuje np. dziecinny styl prowadzenie opowieści, kontrasty polegające na tym, że raz widzimy okrutne zabójstwa a zaraz potem rumieniec na twarzy jednego z bohaterów, który nie czuję się dobrze w kontaktach z płcią przeciwną. A najśmieszniejszym jest manewr autora, który wprowadza w każdym tomie nowy element do bestiariusza, za każdym razem powiększając kanonadę błazeństw jakimi wykazują się bezużyteczni przeciwnicy bohaterów Światłości. W tym tomie są to Psy Czarnego. Kiedy zobaczyłem tę nazwę parsknąłem śmiechem.

Jednak pomimo tego czyta się dość przyjemnie i niektóre wątki potrafią naprawdę wciągnąć. Akurat przy tym tomie akcja skupiała się na Egwene i Perrinie, którzy wykazują się nudą. Być może dlatego tak źle odbieram III tom. Gdybym posiadał więcej czasu i mniej innych książek na liście do przeczytania na pewno dałby szansę kolejnym tomom Koła czasu. Niestety w tej chwili...

Traus | 2015-03-02

Książka znacznie bardziej rozbudowana niźli poprzednie tomy (mówię tu teraz o całym Smoku Odrodzonym czyli kiedyś Kamień Łzy i Smok... - ehh te niepotrzebne wariacje wydawnicze ;-; ) więcej wątków i nawet nie przeszkadzało mi że Rand był tylko na początku i na końcu a przez całą książkę dostawaliśmy zaledwie krótkie wzmianki o nim. W sumie to bardzo dobrze bo już w 2 tomie to ciągłe biadolenie o szaleństwie niemożebnie mnie drażniło a tak w zamian dostaliśmy dużo cwaniaka Mata którego polubiłem zdecydowania bardziej niż tytułowego Smoka.
Czyli teraz konkretnie: Jordan kreuje ogromne uniwersum i jest to kolejna cegiełka w mozaice "Koła Czasu" tak więc nie jest jakaś specjalna nic się nie kończy trochę nowych rzeczy zaczyna czyli po prostu kolejna część która zachęciła mnie żebym sięgnął po kolejną.

jovvi | 2015-09-28
Przeczytana: 02 lutego 2005

Cykl zrealizowany z rozmachem. Pojedyncze postacie wielobarwne i ciekawe. Spora ilość rozwlekłych detali i opisów spowalniających akcje ale nie psuja one ogólnego wrażenia napięcia. Największym problem finału jest niestety śmierć autora. Co by nie mówić, Sanderson, który kończy Koło Czasu na podstawie notatek Jordana jest lekko skostniały. Niestety ostatnia część Koła straciła nieco uroku - ciekawe czy Jordan rzeczywiście sam tak zaplanował zakończenie? A może to już Rand Sandersona? Polska premiera planowana na ten rok wiec polecam zabierać się - do przeczytania 14 pokaźnych tomów!

lukchmielus | 2011-04-06

Pierwszy tom sagi Jordana, który rzeczywiście przeczytałem praktycznie nie zaznając snu, ciurkiem. Genialna.

Łukasz | 2016-09-21
Przeczytana: 21 września 2016

Tom trzeci pozwala spojrzeć na wszystko z perspektywy bohaterów, którzy dotychczas w mniejszym stopniu niż Rand byli osią historii mimo iż tak jak on ta'veren. Ujawniają się ich talenty, motywacje i wszystko to co można było do tego tomu tylko podejrzewać. Niejako w cieniu ich wędrówki znajduje się Rand czujący potrzebę sprawdzenia czy naprawdę jest tym kim jest.

Biorąc pod uwagę ten tom jak i poprzednie można dojść do wniosku, że Robert Jordan był absolutnym mistrzem w budowaniu napięcia i konstrukcji zakończenia. Kolejny raz wydarzenia które mają miejsce na końcu oraz sposób ich ukazania zasługują na największe wyróżnienie. Gdyby Jordan za swojego życia pisał książki nudne mające tysiące stron przypuszczam, że i tak bym je przeczytał dla samego zakończenia.

Mega | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Końcówka poprzedniego tomu zaostrzyła mój apetyt, jednak spotkało mnie rozczarowanie. Akcja bardzo powoli się rozwija, wszystko to jest rozciągnięte do granic możliwości. Zarówno pierwsza połowa poświęcona Randowi, oraz druga wydarzenią w wieży. Tak naprawdę ten tom nie wprowadził za wiele nowego do historii, całość mogła by zajmować 1/4 tego i wtedy by było w porządku. Zapał do dalszego czytania został skutecznie stłumiony.