Riyria Revelations Omnibus Edition 3: Heir Of Novron (Percepliquis)
Ag2S

Spadkobierca Novrona został odnaleziony, wojny ustały, a architekci nowego imperium nie żyją. Powinien nastać czas pokoju i dobrobytu, ale skończył się Uli Vermar i nadciąga armia elfów, siejąc po drodze spustoszenie. Ludzkość i świat Elanu może ocalić jedynie starożytny przedmiot, lecz jego odzyskanie wymaga dotarcia do miasta, które zniknęło przed wiekami. Imperatorka Modina wysyła grupę starannie dobranych ludzi na niebezpieczną wyprawę do Percepliquisu…

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

deskath | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

To już ostatnia część przygód pary złodziei Hadriana i Royca. Po wydarzeniach z ostatniej części Imperium wydaje się bezpieczne. Niestety armia elfów przekracza swoje granice, przemieszcza się w stronę siedziby imperatorki,niszcząc wszystko po drodze. Ocalić ludzi może tylko starożytny artefakt, który prawdopodobnie znajduje się w zniszczonej i zapomnianej stolicy dawnego Imperium. Nasi dwaj bohaterowie po raz kolejny będą musieli się wykazać swoimi umiejętnościami. Książkę czyta się dobrze. Autor zafundował nam sporo zwrotów akcji, czy zaskakujących? Nie sądzę. Uważny czytelnik mógł się większości domyślić czytając poprzednie tomy.Wkrada się tutaj trochę naiwności oraz za dużo dziwnych zbiegów okoliczności.Ale ogólnie książka świetnie się sprawdza jako typowy zabijacz czasu podczas jazdy autobusem. Myślę, że gdybym był nastolatkiem ocena książki była by dużo wyższa.

jw23 | 2015-09-28
Przeczytana: 26 września 2015

Ostatnia część serii, jak i całość zrobiła na mnie duże wrażenie. Mimo dużej objętości nie nudziłem się anie przez chwilę. Szkoda, że to już ostatnia część. Autorowi udało się stworzyć barwny, pełen przygód świat ludzi, elfów i krasnoludów. Jeśli ktoś nigdy nie czytał fantasy, ta seria powinna go zachęcić do zapoznania się z tym gatunkiem i do sięgnięcia po kolejne tytuły. Polecam.

Anastazja | 2016-06-04
Przeczytana: 31 maja 2016

Po moich utyskiwaniach i marudzeniu na wady poprzednich ten tom jest zdecydowanie miłym zaskoczeniem.
Elfy przekroczyły rzekę i zdobywają kolejne miasta niemalże bez większego wysiłku. Imperatorka Modina organizuję grupę, mającą za zadanie odnaleźć starożytny róg, który jak wieży Arista ocali świat ludzi przed upadkiem. W skład drużyny wejdą m.in. spadkobierca Degan Gaunt, Alric, Arista i oczywiście para naszych złodziejaszków. Aby wypełnić zadanie, w pierwszej kolejności nasi bohaterowie będą musieli odnaleźć pradawną stolicę Percepliquis. Tak, właśnie to starożytne miasto o odkryciu, którego marzyli w młodości Alric i Mauvin Pickering. I tak jak w poprzednich częściach serii, będziemy towarzyszyć naszym bohaterom w podróży pełnej przygód i szybkich zwrotów akcji.
Akcja toczy się bardzo szybko, a im bardziej zbliża się do końca tym bardziej tempo przyśpiesza, z pewnością nie ma tutaj miejsca na nudę. Fabuła obfituję w częste zwroty akcji, choć nie zawsze zaskakujące, sądzę że...

Joseheim | 2013-10-31
Przeczytana: 31 października 2013

Sullivan jest nieco trudny do ocenienia. Pisze nierówno - popełnia czasem błędy narracyjne, naiwne i dziecinne wręcz, innym razem zaskakuje nagłym zwrotem akcji, przemyślanym zawiązaniem wątków oraz elementami, których czytelnik nie jest w stanie przewidzieć mimo wskazówek i mimo, że się stara. Intryga jest miejscami zaplątana tak bardzo, że proszę siadać, że autor potrafił to wszystko ogarnąć, uporządkować i jeszcze pozostawić czytającego z otwartymi ze zdumienia ustami.

Najtrudniejsze są pierwsze dwa tomy. Pierwszy jest nudnawy. Drugi daje radę, zwłaszcza jeśli docenić inwencję autora i to, że wprowadził parę nowych, świeżych wątków. Trzeci tom był ok. W czwartym naprawdę, naprawdę wczułam się w losy bohaterów. Piąty nieco mnie zirytował, prawdę mówiąc, zwłaszcza końcówka. A szósty - jest właściwie bezbłędny. Bez przerwy coś się dzieje, Sullivan cztery razy odwraca kota ogonem, a na koniec serwuje coś, co cudownie zaskakuje.
Potrafi zabić niektórych bohaterów, innych...

Łukasz | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Świetne zakończenie znakomitej serii. Pomimo przewidywalności niektóre rozwiązania szczerze mnie zaskoczyły. Na wielki plus muszę zaliczyć przedstawienie elfów jako tych złych, a opisy przedstawiające ich siłę i możliwości tylko potęgują ten efekt. Jeśli chodzi o cały cykl to osobą które są zainteresowane jego przeczytaniem radzę się nie zrażać jeśli pierwsza część ich nie zainteresuje. Nie ma co ukrywać, że właśnie ona jest najsłabsza później jest już tylko lepiej.

W moim przekonaniu im szersze koła zaczęła zataczać początkowa intryga tym bardziej interesująca robiła się cała seria. Uchylana z każdym kolejnym tomem przed czytelnikiem historia całego świata ma wielki wpływ na toczącą się akcje. Jedno należy autorowi przyznać historia świata to jedna z kilku rzeczy na, które warto zwrócić uwagę i które warto docenić. Autor zapowiedział też kiedyś, że chciałby przedstawić w przyszłości historie Yolrica i Erebusa, postaci stojących w cieniu toczącej się akcji, ale prawdopodobnie...

Maynard | 2015-01-17
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Kolejna niepotrzebna kontynuacja pisana na siłę. Seria powinna być tetralogią, lub nawet, kasując tom nr 3, trylogią (bo na trylogie moda nigdy nie ustanie). "Zdradziecki plan" był bardzo dobry, "Pradawna stolica" ("Persepliquis")to już odgrzewane kotlety. Niby jest miło, a tu nagle pojawia się kolejny zły wróg i trzeba działać. Formuje się drużyna, której do tej Tolkienowskiej, a nawet Sapkowskiej, wiele brakuje. Autor wrzucił do wora wszystkich drugoplanowych bohaterów tomów I-IV i kazał im wleźć do wielkiej, podziemnej dziury. Powieść ekscytuje ale już tylko nastolatków, elementy suspensu są przerysowane i naciągane a ciągłe walki i elementy fabuły to kalka z poprzednich tomów (znów arena, Ghazelowie itp.). No i na deser: przemądrzała i denerwująca Arista, która powinna zginąć heroiczną śmiercią podczas obrony Ratiboru w tomie III.
Reasumując: pięknie żarło ale zdechło...C'est la vie!

książek: 2005
rumiko | 2017-11-12
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 08 października 2017

Zakończenie świetnej serii.
Zdarzały się po drodze słabsze momenty (jak w każdej serii), ale ogólnie rzecz biorąc wypada na plus.
W tym tomie akcja nie ogranicza się już do tylko jednego królestwa, ale do całego znanego bohaterom świata. Nie dość na tym: równie ważna jak teraźniejszość jest przeszłość i toczy się ona niemal równolegle z bieżącą historią.
Wszystkie zagadki zostają wyjaśnione, i każdy dostaje to, na co zasłużył :)
Polecam.

Artur | 2014-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 lutego 2014

Koniec. Właśnie skończyłem czytać, a ostatnie strony - wręcz z zapartym tchem. To właśnie w tej części legendy odsłaniają swe prawdziwe oblicze. Bohaterowie stają przed ostatecznymi próbami, a cały świat czeka na ich wynik.

Ciężko napisać coś więcej aby nie zdradzać chociażby kawałka tajemnicy, a właśnie ona tutaj gra największą rolę. Dlatego, prosząc o wybaczenie, nie będę pisać o samej fabule. Trzeba mi wierzyć na słowo, że ostatni tom cyklu jest tak samo dobry jak poprzednie, obfituje w przygody i całkowicie rozwiązuje wszystkie wątki utkane w poprzednich tomach.

Linoskoczek | 2016-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2016

Całe mnóstwo bohaterów, wśród których rozeznać się niełatwo, a dwaj najważniejsi nie pojawiają się od razu. Nie do końca też wiadomo co okaże się główną osią fabularną. Ale bez strachu, ona się jednak pojawi wraz z armią elfów.
Elfy przedstawione ciekawie. Są wystarczająco obce, by nie widzieć ich jako tylko trochę dziwacznych ludzi. To całkiem inny gatunek. Ukazane zostają jako niezwykle sprawni wojownicy. Słowem nie tylko szpiczaste uszy i gładkie liczka plus gapienie się w drzewa i wzdychanie nad potoczkami.
W ogóle Autor ma rękę do zarysowywania wizerunków obcych. Chochliki są bardzo interesujące, choć przy tym niezmiernie krwawe. Podobnie niebanalnie przedstawiane są stwory magiczne jak gilarabrywn (wprost cudowna nazwa!). Nie wiem czy są wiarygodne. Nawet takie pytanie ni przez chwilę mnie nie dręczyło, ale są odpowiednio skomplikowane, a ich obecność w świecie przedstawionym uzasadniona. To nie tylko, jak to niestety zwykle bywa, element scenografii świata fantasy. Bo na...

Snow | 2013-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Zdecydowanie najlepsza część cyklu. Autor miejscami trochę popłynął, prowadząc kilka równoległych wątków (z czego na dobrą sprawę tylko jeden wciąga), ale zwrot akcji, który zaserwował czytelnikom całkowicie to kompensuje. Widać, że wszystko było od samego początku zaplanowane.
Akcja, intrygi, zdrady, a nawet nieśmiałe wątki miłosne - w "Pradawnej stolicy" znajdziemy dokładnie to, do czego przyzwyczaił nas Sullivan. Rozrywkowa niezobowiązująca fantasy pełną gębą.