Maigret i tajemniczy konfident

Tłumaczenie: Maria Braunstein
Cykl: Komisarz Maigret (tom 75)
Wydawnictwo: Czytelnik
Maigret et l'indicater

- Bardzo się cieszę, że pan przyszedł, panie komisarzu. Ta sprawa może wywołać sporo zamieszania...
Maigret podszedł do ciała; dziwnie się poczuł, kiedy patrzył tak z góry na pana Maurice'a, ubranego w smoking, jak co wieczór. Na koszuli rozlała sie szeroko plama krwi.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

almos | 2016-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2016

W tym tomie opowieści o komisarzu Maigret nasz bohater bada sprawę zabójstwa właściciela modnej paryskiej restauracji. Przy okazji dowiadujemy się sporo o życiu w Montmartre, artystycznej dzielnicy Paryża, która jest jakby odrębnym miastem. To standardowa książka z serii o Maigrecie, ani lepsza ani gorsza od innych. Wielu może znudzić, dla mnie to miła odskocznia od bardziej poważnej literatury.

W ramach swojego planu przeczytania wszystkich powieści z Maigretem w roli głównej, sięgnąlem tym razem po książkę w której Maigret bada sprawę zabójstwa paryskiego restauratora. Facet miał burzliwą przeszłość, a zwłoki zostały po zabiciu porzucone na willowej ulicy Montmartre, Maigret dostaje też cynk od zagadkowego konfidenta kto zabił, wszystko to wygląda b.dziwnie i zagadkowo...

Przy okazji poznajemy życie Montmartre, tego miasta w mieście, z jego artystami, lokalami, półświatkiem, niepowtarzalną atmosferą. W trakcie śledztwa na przykład Maigret trafia do starego rzeźbiarza, który w...

Emma | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

W Paryżu zostaje zastrzelony bardzo znany restaurator, który swoja karierę rozpoczynał w półświatku. Ciało zostaje porzucone na ulicy. Do inspektora Maigreta dzwoni tajemniczy konfident, który chwali się tym, że jest świadkiem zbrodni. Inspektor, jak zwykle brawurowo rozwiązuje zawikłaną zagadkę.
Świetnie mi się czyta książki Simenona. Fenomen tych powieści tkwi w tym, że każda z nich jest inna i chociaż mają podobny schemat, to z wielkim zainteresowaniem śledzę niuansy śledztwa. Każda z książek jest gotowym scenariuszem do świetnego filmu.
Powieść polecam wszystkim miłośnikom dobrych kryminałów w starym stylu.

KSzynka13 | 2017-08-12
Marcin Mazur | 2017-08-11