Maigret i widmo

Tłumaczenie: Eligia Bąkowska
Cykl: Komisarz Maigret (tom 63)
Wydawnictwo: Czytelnik
Maigret et le fantome
830702305X

Można by sądzić, że... umyślnie wybrał tę chwilę, aby osiągnąć efekt iście teatralny. A może zresztą podsłuchiwał pod drzwiami? Zaledwie padło słowo "widmo", gałka się obróciła, drzwi lekko się otworzyły i ukazała się sama głowa, bo reszta ciała pozostała niewidoczna...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

almos | 2014-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2014

Maigret musi w tym tomie rozwiązać zagadkę napadu na inspektora Lognona, do którego strzelano kilka razy. Inspektor Lognon przewija się w innych książkach z Maigretem – to pechowiec, który nie nie jest w stanie awansować, mimo tego że jest dobrym gliną. Poza tym obarczony jest wiecznie chorą żoną, którą musi się opiekować.

No niestety nie jest to najlepsza książka w serii z Maigretem, ma się wrażenie że pisana była na chybcika, a tło społeczno-obyczajowe, silna strona tej serii, jest tutaj bardzo wątłe.

Jedna rzecz mnie zainteresowała. Maigret wchodzi do domu zamieszkanego przez ludzi, którzy mają bardzo wątły zwiążek ze sprawą, łazi po całym budynku, zagląda we wszystkie kąty, agresywnie wypytuje właścicieli, a jak mu nie chcą odpowiadać, to grozi aresztowaniem i nakazem rewizji, bardzo to pachnie nadużyciem swoich uprawnień i zastraszaniem świadków. To stary chwyt autorów kryminałów – gdy policjanci nadużywają swoich uprawnień, naginając a czasami łamiąc prawo, stoimy po ich...

Emma | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Z wielką przyjemnością przeczytałam następną książkę z inspektorem Maigretem.
Tym razem zostaje postrzelony policjant, jeden ze współpracowników inspektora prowadzący samotnie śledztwo, dzięki któremu miał trafić na pierwsze strony gazet.
I tym razem inspektor rozwiązuje zagadkę.
Książka jest równie dobra, jak inne, które czytałam. Akcja jest szybka, analiza psychologiczna postaci doskonała.
Wprowadzam Simenona do listy moich ulubionych pisarzy i będę rozglądać się za innymi powieściami z Maigretem.
Nie ma to jak dobry kryminał w starym stylu.

miś | 2017-07-21

Po tytule spodziewałam się raczej czegoś bardziej tajemniczego. Nie było źle tylko inaczej niż myślałam.
To historia z wielką sztuką w tle. Malarstwo odgrywa rolę wiodącą. Lubię takie tematy i miło było zapoznać się z tym obrazem w ujęciu kryminalnym. Przyjemna pozycja.
Zaznaczam, że tytułowe "Widmo" widnieje wyłącznie w tytule (no dobra, może nie wyłącznie ale z widmem ma niewiele wspólnego). Strachy na lachy... nie tym razem.
6/10

Kassandra | 2014-03-26