Dziewczyna z poczty

Okładka książki Dziewczyna z poczty
Stefan Zweig Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Nowy Kanon literatura piękna
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nowy Kanon
Tytuł oryginału:
Rausch der Verwandlung
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2012-04-25
Data 1. wyd. pol.:
2012-04-25
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377476383
Tłumacz:
Karolina Niedenthal
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Portret D… Dziewczyny



4613 277 108

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
355 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
119
29

Na półkach: , , ,

„Dziewczyna z poczty” to niedokończona powieść nad którą Stefan Zweig pracował wiele lat i z jakiegoś powodu nie doprowadził swojej pracy do końca. Czterdzieści lat po jego śmierci ktoś z innego pokolenia, z innego świata zredagował zapiski Autora i zaproponował czytelnikom swoją wizję intencji Autora. Na ile jednak zgodną z orygianlnym założeniem tego nigdy się nie dowiemy. Można się zastanawiać czy nie jest to działanie wbrew woli Autora. Materiał literacki jest bez wątpienia najwyższej klasy więc pokusa była silna. Mam jednak wrażenie, że dostaliśmy piękne ciało bez ducha, którego tchnienia z sobie tylko znanych powodów Autor temu pięknemu ciału odmawiał.

„Dziewczyna z poczty” jest z pewnością pacyfistycznym manifestem Autora, jego głosem przeciwko wojnie, faszyzmowi i wszelkiego rodzaju radykalizmowi, wyrazem samoidentyfikacji z ludźmi wykluczonymi w konsekwencji działania tych ekstremalnie destrukcyjnych sił. Na marginesie, temat aktualny również we współczesnym świecie. Christine i Ferdinand są właśnie takimi wykluczonymi. Niszczycielska siła wojny zepchnęła ich na dół drabiny społecznej, zabierając najlepsze lata i zmieniając ich w chodzące zombie, bez perspektyw, planów na przyszłość, marzeń czy nadziei, które są motorem życia.

Trudno powiedzieć czy Zweig lubił swoich bohaterów. Christine na której skupia się uwaga Autora spotyka na swojej drodze jedynie ludzi obojętnych na los innych, z czysto hedonistycznym podejściem do życia albo złamanych, wypalonych i zrezygnowanych jak Ferdinand. Potęgują oni frustrację, zgorzknienie i poczucie beznadziei głównej bohaterki. Nie ma żadnego elementu, który motywowałby ją pozytywnie do działania. Zweig opisuje Christine z chłodnym dystansem. Dostajemy dokładny psychologiczny rys postaci, rozumiemy i usprawiedliwiamy wiele z jej reakcji, ale jej nie kibicujemy. Za dużo słabości i bezwolności a za mało siły charakteru w niej znajdujemy. Ferdinand, który pojawia się na późnym etapie powieści jest w stanie wzbudzić w czytelniku raczej rezerwę i nieufność niż współczucie. Jaką rolę miał on odegrać w życiu Christine? Tu musi zadziałać nasza wyobraźnia. Mocno radykalny i nieoczekiwany zwrot na końcu powieści zdaje się świadczyć o tym, że Zweig nie miał jasnego planu. Może dlatego, że nie widział swojej własnej przyszłości nie potrafił zbudować jej dla swojej bohaterki? Paradoksalnie brak zakończenia i świadomość faktu tragicznych okoliczności śmierci Zweiga pracują na korzyść „Dziewczyny z poczty”, bo po naszym zaangażowaniu w lekturę tak dobrej jakości zmuszają nas do szukania jej „ducha” i nie dopuszczają myśli, że może go tam po prostu nie być…

„Dziewczyna z poczty” to niedokończona powieść nad którą Stefan Zweig pracował wiele lat i z jakiegoś powodu nie doprowadził swojej pracy do końca. Czterdzieści lat po jego śmierci ktoś z innego pokolenia, z innego świata zredagował zapiski Autora i zaproponował czytelnikom swoją wizję intencji Autora. Na ile jednak zgodną z orygianlnym założeniem tego nigdy się nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    947
  • Przeczytane
    533
  • Posiadam
    141
  • Ulubione
    32
  • Literatura austriacka
    17
  • Teraz czytam
    16
  • Ebook
    11
  • 2013
    10
  • 2014
    8
  • 2021
    8

Cytaty

Więcej
Stefan Zweig Dziewczyna z poczty Zobacz więcej
Stefan Zweig Dziewczyna z poczty Zobacz więcej
Stefan Zweig Dziewczyna z poczty Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także