Prawda ognia

Cykl: Twierdza magów (tom 3)
Wydawnictwo: HarperCollins
Fire Study
Gośka

Groźna i potężna kasta magów pragnie zawładnąć ziemią i zaświatami. Iksja i Sycja, dwa wrogie państwa, teraz muszą połączyć siły przeciw wspólnemu wrogowi… Yelena nauczyła się w pełni kontrolować magiczne moce. Jako Poszukiwaczka Dusz może decydować o losie zmarłych. Odważna i szlachetna, zyskała wielu oddanych przyjaciół oraz… śmiertelnych wrogów. Teraz, w ogarniętym wojną świecie, jest ostatnią nadzieją bezbronnych. W jej rękach spoczywa los tysięcy istnień. Wraz z grupką najwierniejszych przyjaciół podejmuje heroiczną walkę z wrogiem. Siły zła znają jednak jej słaby punkt i zyskują coraz większą przewagę. Yelena ma tylko jedną szansę, by wygrać. Musi wykorzystać wszystkie magiczne moce i przezwyciężyć największą słabość. Wyrusza w niebezpieczną podróż do krainy umarłych…

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: http://esensja.pl/esensjopedia/obiekt.html?rodzaj_...»

wolfie | 2013-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2013

"Prawda ognia" to zakończenie trylogii Twierdzy magów, po którą sięgnęłam z prawdziwą przyjemnością.

Yelena po raz kolejny zostaje wciągnięta w intrygę, która tym razem zdaje się zagrażać bezpieczeństwu Sycji i Iksji. Na drodze Poszukiwaczki staje Ognisty Warper, który nie jest zwyczajnym magiem. Czy Yelena podoła nowemu wyzwaniu? Czy odnajdzie się w roli Poszukiwaczki Dusz?

Co mogę napisać o książce? Akcja rozpoczyna się od pierwszych stron, gna jak szalona i odbiera dech w piersiach. Tutaj nie ma miejsca na odpoczynek. Spokój jest tylko pozorny. Przyjaciel okazuje się być wrogiem i na odwrót.

Autorka wywoływała we mnie skrajne emocje - raz się śmiałam, innym razem prawie płakałam z rozpaczy. Zakończenie wywarło na mnie ogromne wrażenie i naprawdę mnie usatysfakcjonowało. Jedynym minusem jest to, że książka nie została wydana w tradycyjnej formie papierowej.

Myślę, że Maria V. Snyder zasłużyła na to, by dołączyć do moich ulubionych autorów. Trylogię Twierdzy Magów polecam...

Secret_Violence | 2014-03-03
Przeczytana: 02 marca 2014

Po przeczytaniu całej trylogii ze smutkiem musze stwierdzić, że znowu się zawiodłam. Jak zwykle okazuje się, że pierwsza część zdecydowanie najlepsza. Miejscami po prostu nie chciało się czytać tej książki, bez wyrzutów sumienia omijałam co nudniejsze fragmenty. Yelena, od drugiej części zdecydowanie wkurzająca i rozczarowująca. Jak w "Sile trucizny" była silna i zdecydowana, tak tutaj miota się i ucieka przed sobą i własnym przeznaczeniem. Jest po prostu beznadziejna.
Tylko męscy bohaterowie mnie nie zawiedli. Valek jak zwykle przebiegły, silny i równocześnie taki kochany. Ari i Janco niczym starsi bracia. Jedynie Księżycowy Człowiek nadal upierdliwie tajemniczy, a przez to wkurzający.
Yelena zrehabilitowała się dopiero w ostatnich rozdziałach.

Gaja | 2017-01-11
Na półkach: Przeczytane, ULUBIONE

Chwaliłam, chwaliłam i trochę przechwaliłam ponieważ trzeci tom nie porwał mnie od razu jak dwa poprzednie. Bardzo męczyły mnie pierwsze 170 stron. Tutaj przyznam śmieszny paradoks wystąpił. Zawsze płakałam, że akcja książki trwa za krótko, same opisy krajobrazów, wnętrz itd. A tutaj zaczyna się od 3 strony i trwa i trwa i trwa. Czułam się tak zmęczona tą akcją, że straciłam chęć do dalszego czytania. Sama się zastanawiam jakby w świecie realnym miało miejsce takie coś to bohaterowie padli by z wycieńczenia.

Powolutku rozdział po rozdziale udało mi się wybrnąć z tej nieprzerwanej akcji, a mianowicie autorka zwolniła tempo za co jestem jej ogromnie wdzięczna bo naprawdę książka jest fantastyczna. Cała ta historia jest bardzo dobrze napisana jak dla mnie.

Oczywiście nie byłabym sobą jakbym się do czegoś nie przyczepiła jak np. pokonanie ostatecznego wroga w ciągu sekundy (tempo akcji z początku można by podzielić i połowę wepchać tutaj), czy błyskawiczne wpadnięcie na pomysł jak...

Nanik | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, 040 Fantasy
Przeczytana: 25 lipca 2014

Tom trzeci, "Prawda ognia", niestety, nie odbiegał poziomem od poprzedniego. Atmosfera w tej części była co prawda mroczniejsza, nastrój narastającego zewsząd zagrożenia, zdrady przypominał to, co tak mi się spodobało w pierwszym tomie, lecz to jedyne atuty. Efekt moim zdaniem zepsuło przede wszystkim przesadne nagromadzenie "efektów specjalnych": coraz więcej magicznych sztuczek, umiejętności, coraz więcej wyciąganych niczym z rękawa historii - zniechęcona przestałam zastanawiać się, jakie może być rozwiązanie zagadki, po prostu kartkowałam strona po stronie. Książka nie była wyzwaniem, lecz kolorowym teledyskiem, czytałam, gdyż chciałam poznać zakończenie. Zachowanie postaci wydawało mi się niespójne, niektóre zwroty akcji mocno naciągane.

Podobnie jak w przypadku drugiego tomu żałowałam, że autorka mniej skupiała się na swoich bohaterach, a więcej na ubarwieniu fabuły. W efekcie chwilami trudno było zrozumieć rozterki Yeleny, jak choćby obawę przed jej prawdziwą mocą.

Szkoda,...

skorupka | 2014-02-13

Mogę z czystym sumieniem polecić całą trylogię! Od pierwszej strony (pierwszej części) akcja cały czas prze do przodu. Ani na chwilę czytelnik się nie nudzi, nie ma niepotrzebnych opisów.
W całej trylogii przewijają się: niebezpieczeństwo, inryga, przygoda.
Jest również wątek romantyczny, ale jest on suptelnie wpleciony w każdą z książek i jakby "poboczny".
Jak lubię paranormalne romanse (wampiry, zmienni, czarownice :):), tak ta "czysta" fantastyka mnie naprawdę porwała.
Książki czyta się BARDZO szybko, i czytelnik nawet nie wie kiedy czyta ostatni rozdział końca trylogii!!

Artur | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 marca 2017

Trzeci tom i według mnie najsłabszy. Niestety, gdyż bardzo mnie ta cała przygoda wciągnęła, ale tutaj coś zgrzytało. Praktycznie jak ziarnka piasku przy jedzeniu ulubionej kanapki. W czym rzecz? Tak żeby nie zdradzać fabuły - autorka podsuwa nam kąsek, który chwytamy. Oczywisty wręcz, który prowadzi do jednego wniosku, zaś nasi superbohaterowie tego nie ogarniają. To naprawdę frustrujące. Powoduje to zachwianie obrazu, jakby w ogromnym obrazie z puzzli wciśnięto na siłę jakiś fragment. Niby obraz cały, niby się zgadza, a jednak coś w ogólności nie pasuje.
No więc wylałem frustrację ;) i mimo wszystko to mam nadzieję, że Was nie zniechęci (jeśli ktokolwiek miałby się tą opinią sugerować) bo jakby nie było - to fajna książka, lekka i przyjemna i mimo tych zgrzytów można przeczytać od deski do deski...

torne | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

"Fury Study" okazało się przyjemnym czytadłem, ale niczym więcej. Co mnie zupełnie nie zdziwiło, w końcu nie jest to pierwsza książka Snyder, którą czytam. Tym razem nieco mniej było romansu, więcej intrygi, ale niewiele to zmieniło. Intryga bowiem skomplikowała się tak bardzo, że dla jej rozwiązania potrzeba było cudu, który oczywiście musiał się pojawić, przez co finałowa część jest mało satysfakcjonująca. Snyder ma też nieco męczącą skłonność do powtarzania tych samych zwrotów, co chwilami zgrzytało. Muszę też przyznać się do tego, że główna bohaterka coraz bardziej zaczyna mnie irytować, przez co wcale aż tak bardzo jej nie kibicowałem. Ale akcja wartko się toczy i w zasadzie nie ma tu miejsca na nudę. Dlatego też w sumie oceniam książkę pozytywnie.

Trzeci tom fantastycznej trylogii Twierdzy Magów juz za mną. Z jednej strony cieszę się, bo już wiem jak się kończy - z drugiej będzie mi brakowało bohaterów tej książki.
Akcja w 3 tomie gna do przodu, mamy spiski, zdrady, knowania, wrogów i niespodziewanych przyjaciół...
Wszystko utrzymane w tonie niepewności kto tak naprawdę zdradzi a kto pomoże. Rozwiązania proponowane przez autorkę zaskakują, czytelnik się ich nie spodziewa.
Mamy tu niespodziewane zwroty akcji i wiele ciekawych przygód.
Szybko umykają kolejne strony, aż do ciekawego zakończenia.

Polecam i tom 3 i całą trylogię, bo warto!

Sokariganish | 2014-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Bardzo się tego bałam, bo autorzy lubią pod koniec pójść na łatwiznę, ale na szczęście się nie zawiodłam. Czyta się łatwo i szybko, fabuła porywa, lukier w ilości znośnej. Na pewno wrócę do tej trylogii.

Karo | 2016-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2016

Niestety końcówka trylogii trochę mnie rozczarowała, 6/10.