łączniczka, foks, libera, zdjęcia

Darek Foks ze Zbigniewem Liberą niczego nie utrwalają. To, co ich interesuje, ulega przeobrażeniom. Teraz i o każdej porze. To, co widzimy, jest podszyte tym, co i jak mówimy. Ale równie dobrze możemy to zdanie odwrócić: to, co mówimy, jest podszyte tym, co i jak widzimy. Ten kazirodczy tandem obrazu i słowa co rusz zmienia przebranie. Przykłady? Proszę: fotografia i podpis, logo i marka,...

Ten kazirodczy tandem obrazu i słowa co rusz zmienia przebranie. Przykłady? Proszę: fotografia i podpis, logo i marka, image i schlagwort, portret i nazwisko, metka i pseudonim, raster i czcionka.

Pamięć, w której magazynuje się obrazy i słowa, to stara hurtownia na obrzeżach miasta, nie należy już do nas. Wizje, które się nam przytrafiają, są już gotowe. Słowa, którymi będziemy opisywać nasz dom i naszą ulicę, są już od dawna przygotowane. Franz Maurer zagra Joyce’a, a żołnierze Wehrmachtu przebiorą się za kolarzy. Wojenne ścieżki prowadzą do domu.

Dlatego proza Foksa musiała spotkać się ze zdjęciami Libery.

Jerzy Jarniewicz

[Ars Cameralis Silesiae Superioris, 2005]

źródło opisu: Ars Cameralis Silesiae Superioris, 2005

źródło okładki: Ars Cameralis Silesiae Superioris, 2005

Kapitan Human | 2015-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Majstersztyk. Dzieło oryginalne, niepodrabialne, wyjątkowe na każdym polu. I niestety absolutnie niedostępne.

Majstersztyk. Prozy Foksa mówią o łączniczce, ale łączności między nią (nimi) a chłopcami nie ma. Oni swoje, ona swoje. W dodatku łączniczki na ilustracjach obok, na kolażach Libery. W dodatku pętla czasowa w każdym fragmencie, teraźniejszość, wspomnienie teraźniejszość. Różnica, powstanie, walka dzisiaj.

Majstersztyk. Nieopowieść o powstaniu warszawskim, która jest opowieścią o tym, jak opowiadamy sobie powstanie warszawskie. Wersja prywatna.

Majstersztyk. Kolaże Libery złożone z archiwalnych zdjęć z powstania i fotosów z filmów, głównie amerykańskich. Sophia Loren, Brigitte Bardot. Egzotyczne twarze w swojskich ruinach.

Majstersztyk. Nieczytelny, zagmatwany, nielinearny. Wszystko w tej książce narasta, nic się nie rozwiązuje, nie puentuje. Narasta i narasta. Co jest prawdziwe? Czy cokolwiek? A może wszystko, bo przecież znamy te narracje?

Majstersztyk.

A co robi...