Bitwa Warszawska 1920. Rok niezwykły. Rok zwyczajny

Okładka książki Bitwa Warszawska 1920. Rok niezwykły. Rok zwyczajny
Janusz Osica Wydawnictwo: Zysk i S-ka historia
484 str. 8 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2011-08-09
Data 1. wyd. pol.:
2011-08-09
Liczba stron:
484
Czas czytania
8 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7506-791-0
Tagi:
Piłsudski wojna polsko-bolszewicka 1920 Wojsko Polskie Armia Czerwona
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Co by było, gdyby? Tajniki, mechanizmy, historie alternatywne Janusz Osica, Andrzej Sowa
Ocena 6,0
Co by było, gd... Janusz Osica, Andrz...
Okładka książki Alternatywna historia II wojny światowej Janusz Osica, Andrzej Sowa
Ocena 6,7
Alternatywna h... Janusz Osica, Andrz...
Okładka książki Alternatywna historia. Co by było, gdyby... Janusz Osica, Andrzej Sowa
Ocena 5,8
Alternatywna h... Janusz Osica, Andrz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
765
150

Na półkach: , , ,

Książka w sposób oryginalny i nowatorski opisuje wydarzenia z 1920 roku (dzień po dniu). Konstrukcją przypomibna blog (salon24), z przywołaniem oryginalnych tekstów ówczesnych gazet codziennych (Robotnik, Kurier Warszawski, Lwowski) i komentarzem dr Osicy. Taka forma powinna zachęcić młodzież do czytania, ale także czytelników, którym znudziło się konwencjonalne ble, ble ble. Żywy i barwny język to siła tej pozycji. Uczy i bawi - co dziś jest nie lada wyczynem.
Porusza tematy bardzo drażliwe w dzisiejszych czasach dla niektórych kręgów reprezentujących dzisiejszą populistyczną władzę tj. sprawa Litwy Środkowej i generała Żeligowskiego, nienawiśc Czechów i prezydenta Masaryka do Polaków (sprawa Śląska Cieszyńskiego, plebiscytu oraz blokowania dostaw broni i nie przepuszczenie wojsk węgierskich idących ku polskim ziemiom), sprawa Białorusi jako federacji oraz polskiego Lwowa, Pomorza polskiego i Nie Wolnego Miasta Gdańska, a także wiele informacji z życia pisarzy, aktorów, ludzi nauki, które często rzucają ciekawe światło na takie postaci jak Broniewski (szlachcic i oficer Legionów), Dąbrowska, Nowowiejski itd).
"Rok 1920 to nie tylko wojna, początkowo toczona gdzieś na odległych Kresach, lecz równocześnie mozolne budowanie państwa i jego instytucji, budowanie w warunkach demokracji, czyli w ogniu rywalizacji partii i polemik prasowych. Możemy obserwować zmagania z trudnościami gospodarczymi, początek wizji ojczyzny zwróconej ku morzu, martwić się niekorzystnymi dla Polski wynikami plebiscytu na Warmii i Mazurach, czy wreszcie podziwiać zryw II powstania śląskiego. Z mojej strony towarzyszy tej książce przede wszystkim szacunek oddawany naszym dziadkom, ojcom i stryjom za to, czego dokonali".
A najciekwasze jest pokazanie polskiego piekiełka politycznego, które trwa do dziś: opluwanie, wyszydzanie, wszyscy - wszystkich - "By żyło się lepiej".
Dla mnie zauroczenie dodatkowe powoduje skojarzenie z arcydziełem Bobkowskiego:"Szkice piórkiem" (forma dziennika).
I bardzo ważny argument - książka ponad miarę obiektwna (o ile można w ogóle tak powiedzieć?), pokazująca z różnych stron tamte, jakże barwne czasy, które dziś mogą dodać ludziom otuchy (w myśl zasady: inni mieli jeszcze gorzej)

Książka w sposób oryginalny i nowatorski opisuje wydarzenia z 1920 roku (dzień po dniu). Konstrukcją przypomibna blog (salon24), z przywołaniem oryginalnych tekstów ówczesnych gazet codziennych (Robotnik, Kurier Warszawski, Lwowski) i komentarzem dr Osicy. Taka forma powinna zachęcić młodzież do czytania, ale także czytelników, którym znudziło się konwencjonalne ble, ble...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    25
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    7
  • Historia
    2
  • Krajobraz faktograficzny z historią w tle
    1
  • Ulubione
    1
  • Radość
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Kresów czar
    1
  • Eikon ena
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bitwa Warszawska 1920. Rok niezwykły. Rok zwyczajny


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne