Co by było, gdyby? Tajniki, mechanizmy, historie alternatywne

Okładka książki Co by było, gdyby? Tajniki, mechanizmy, historie alternatywne Janusz Osica, Andrzej Sowa
Okładka książki Co by było, gdyby? Tajniki, mechanizmy, historie alternatywne
Janusz OsicaAndrzej Sowa Wydawnictwo: Bellona historia
142 str. 2 godz. 22 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2013-08-26
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
142
Czas czytania
2 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311129108
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Alternatywna historia II wojny światowej Janusz Osica, Andrzej Sowa
Ocena 6,7
Alternatywna h... Janusz Osica, Andrz...
Okładka książki Alternatywna historia. Co by było, gdyby... Janusz Osica, Andrzej Sowa
Ocena 5,8
Alternatywna h... Janusz Osica, Andrz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
332
12

Na półkach: ,

Książka moim zdaniem dobra momentami nawet bardzo dobra, przedstawione zagadnienia i sposób rozważań pozwala nie tylko na gdybanie, ale też zrozumienie tego, z jakich powodów omawiane wydarzenia potoczyły się w znany nam z historii sposób, a nie w jakiś alternatywny. Przy niektórych rozważanych zagadnieniach można by się pokusić o więcej możliwych alternatywnych biegów historii, które przecież nie były tak nie realne, bo często o tym, jak się potoczyły dane wydarzenia, decydował również "przypadek". Jednakże niekiedy miałem wrażenie, że brano pod uwagę w rozważaniach tylko te alternatywy, które dla rozmówców wydawały się atrakcyjne podczas rozważań, rozumiem takie podejście, ale szkoda, że nie omówiono niektórych mniej atrakcyjnych rozwiązań, ale przez to niekoniecznie mniej prawdopodobnych.

Książka moim zdaniem dobra momentami nawet bardzo dobra, przedstawione zagadnienia i sposób rozważań pozwala nie tylko na gdybanie, ale też zrozumienie tego, z jakich powodów omawiane wydarzenia potoczyły się w znany nam z historii sposób, a nie w jakiś alternatywny. Przy niektórych rozważanych zagadnieniach można by się pokusić o więcej możliwych alternatywnych biegów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
353
198

Na półkach: ,

Książka przedstawia rozważania nad kilkunastoma historiami alternatywnymi. Są to "Polska bez testamentu Bolesława Krzywoustego", "Korona bez Litwy", "Wojna zamiast hołdu", "Przegrany Potop", "Jan III Sobieski tworzy dynastię", "A może Czartoryski?", "Konstanty zamiast Mikołaja", "Powstanie styczniowe w czasie wojny krymskiej", "Carat obalony w 1905", "Piłsudski zamiast Narutowicza", "Rok 1926... bez maja" i "Piłsudski w 1939 roku".
Rozważania są prowadzone z czterema historykami profesorami dr habilitowanymi - Henrykiem Samsonowiczem (pierwsze 3 rozdziały),Januszem Tazbirem (od "Przegranego potopu" do "A może Czartoryski?"),Pawłem Wieczorkiewiczem (o rozdziałach o XIX wieku) oraz Andrzejem Ajnenkielem (3 ostatnie rozdziały).
Dlatego też książka jest nierówna.
Osobiście uważam rozważania prowadzone z prof. Ajnenkielem za fenomenalne, z prof. Wieczorkiewiczem za bardzo dobre, z prof. Tazbirem za niezłe, a z prof. Samsonowiczem za słabe.
Zdecydowanie najlepszy jest rozdział rozważający co by było gdyby nie było zamachu majowego (gdzie mamy kilka możliwych opcji które proponuje i komentuje jednocześnie prof. Ajnenkiel),a najgorszy - rozdział rozważający co by było gdyby zamiast hołdu była inkorporacja Prus (gdzie prof. Samsonowicz zamiast skupić się na tym by rozważać jak by się to mogło skończyć, rozważa dlaczego to było niemożliwe).

Książka przedstawia rozważania nad kilkunastoma historiami alternatywnymi. Są to "Polska bez testamentu Bolesława Krzywoustego", "Korona bez Litwy", "Wojna zamiast hołdu", "Przegrany Potop", "Jan III Sobieski tworzy dynastię", "A może Czartoryski?", "Konstanty zamiast Mikołaja", "Powstanie styczniowe w czasie wojny krymskiej", "Carat obalony w 1905", "Piłsudski zamiast...

więcej Pokaż mimo to

avatar
99
90

Na półkach: , , ,

Książka, w której zostały poruszone bardzo ważne tematy historyczne oraz alternatywny ciąg wydarzeń.

Nie do końca zgadzam się z kilkoma pomysłami jakoby np. obalenie cara w 1905 r. mogło wpłynąć korzystnie na losy Polski i Europy, bo obwiałbym się tej potwornej fali socjalizmu. Może istnielibyśmy na mapie Europy jako Polska, ale czy nie bylibyśmy państwem satelickim tak jak po II Wojnie Światowej? Czy to jest wolność? Socjalizm mało ma wspólnego z wolnością, dlatego dziwię się optymizmowi rozmówców.

Co do książki, najbardziej żałuję, że:
1.Wszystkie 10 tematów były opisane tak krótko - być może taki był zabieg, aby zachęcić innych do zastanowienia się i podyskutowania. Jednak mimo wszystko można było nieco rozszerzyć każdy z wątków.
2.Było to w formie wywiadu. Owszem, czyta się lekko i przyjemnie, ale myślę, że bardziej treściwie przedstawione by były wydarzenia, gdyby pozostawić wolną rękę historykom i dać im możliwość swobodnej wypowiedzi. Po czym zebrać ich opinię i przedstawić np. w formie eseju.

Generalnie, mimo wszystko jak najbardziej polecam!

Książka, w której zostały poruszone bardzo ważne tematy historyczne oraz alternatywny ciąg wydarzeń.

Nie do końca zgadzam się z kilkoma pomysłami jakoby np. obalenie cara w 1905 r. mogło wpłynąć korzystnie na losy Polski i Europy, bo obwiałbym się tej potwornej fali socjalizmu. Może istnielibyśmy na mapie Europy jako Polska, ale czy nie bylibyśmy państwem satelickim tak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
983
983

Na półkach: ,

Z natury nie przepadam za książkami poświęconymi hipotetycznym rozważaniom jak mogłaby potoczyć się historia. Za każdym razem mam wrażenie, że mam do czynienia, jak to mawiał jeden z moich wykładowców, z dywagacjami. A dywagacje zgodnie z definicją to rozwlekłe mówienie lub pisanie nie na temat. Na szczęście w tej książce tego nie spotkamy, co jest zasługą odpowiednio dobranych dyskutantów. Pierwsze wydanie książki miało miejsce przed ponad 20 laty, obecnie może na nią spojrzeć jak na swoistą kapsułę czasu, gdy z grona znakomitych historyków trzech nie ma już pośród nami. Czyta się naprawdę nieźle, choć sama książka jest zdecydowanie zbyt krótka. Być może taki był początkowy zamysł: zainicjować temat i zmusić czytelnika do własnych poszukiwań i rozważań.

Z natury nie przepadam za książkami poświęconymi hipotetycznym rozważaniom jak mogłaby potoczyć się historia. Za każdym razem mam wrażenie, że mam do czynienia, jak to mawiał jeden z moich wykładowców, z dywagacjami. A dywagacje zgodnie z definicją to rozwlekłe mówienie lub pisanie nie na temat. Na szczęście w tej książce tego nie spotkamy, co jest zasługą odpowiednio...

więcej Pokaż mimo to

avatar
200
104

Na półkach:

Ciekawe rozmowy autorów z wybitnymi profesorami historii, na temat tego jak by się potoczyły dzieje Polski w kluczowych momentach naszej historii (np. Krzywousty nie dzieli Polski na dzielnice albo przegrywamy "potop szwedzki").
Warte przeczytania, chociaż objętościowa książka bardzo cieniutka.

Ciekawe rozmowy autorów z wybitnymi profesorami historii, na temat tego jak by się potoczyły dzieje Polski w kluczowych momentach naszej historii (np. Krzywousty nie dzieli Polski na dzielnice albo przegrywamy "potop szwedzki").
Warte przeczytania, chociaż objętościowa książka bardzo cieniutka.

Pokaż mimo to

avatar
463
43

Na półkach:

"Co by było, gdyby... Historie alternatywne." to ciekawy zbiór wywiadów dotyczących historii alternatywnej. Niestety niespełna 120 stron, to zdecydowanie za mało by dogłębnie rozważyć przedstawione w pozycji sytuacje i tak zwane "zwrotnice czasu" z przeszłości. Co więcej w wydaniu z 1998 (jakie przeczytałem) jest kilka nieścisłości lub tez, które w ostatnich latach zostały zdecydowanie zweryfikowane i potwierdzone. Jak wspomniałem niewielka objętość książki pozwala na rozważania niewielkiej ilości scenariuszów, mimo to stanowi pewien zalążek do dyskusji i sięgnięcia po inną literaturę z zakresu historii alternatywnych.

"Co by było, gdyby... Historie alternatywne." to ciekawy zbiór wywiadów dotyczących historii alternatywnej. Niestety niespełna 120 stron, to zdecydowanie za mało by dogłębnie rozważyć przedstawione w pozycji sytuacje i tak zwane "zwrotnice czasu" z przeszłości. Co więcej w wydaniu z 1998 (jakie przeczytałem) jest kilka nieścisłości lub tez, które w ostatnich latach zostały...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2793
228

Na półkach: ,

Ciekawe alternatywy. Nie zawsze inaczej, znaczy lepiej. Polecem.

Ciekawe alternatywy. Nie zawsze inaczej, znaczy lepiej. Polecem.

Pokaż mimo to

avatar
8
2

Na półkach:

Zupełnie niewykorzystany potencjał tematu. Wciąż czekam na książkę, która punktami zwrotnymi w naszych dziejach oraz alternatywnymi historiami Polski zajmie się "na poważnie".

Zupełnie niewykorzystany potencjał tematu. Wciąż czekam na książkę, która punktami zwrotnymi w naszych dziejach oraz alternatywnymi historiami Polski zajmie się "na poważnie".

Pokaż mimo to

avatar
333
310

Na półkach:

Całkiem niezła, ale trzeba mieć trochę wiedzy historycznej, jeżeli chce się pogdybać razem z rozmówcami autorów. Część wydarzeń i nazwisk przywoływana jest z przekonaniem, że czytelnik wie o co chodzi.

Całkiem niezła, ale trzeba mieć trochę wiedzy historycznej, jeżeli chce się pogdybać razem z rozmówcami autorów. Część wydarzeń i nazwisk przywoływana jest z przekonaniem, że czytelnik wie o co chodzi.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    42
  • Chcę przeczytać
    20
  • Posiadam
    19
  • Historia
    5
  • Historyczne
    2
  • 2016
    2
  • Teraz czytam
    2
  • historia
    2
  • Polskie
    1
  • Zbiory
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Co by było, gdyby? Tajniki, mechanizmy, historie alternatywne


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne