Szansa na życie

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Courage Tree
Ag2S

Ile jest w stanie zrobić matka, by ochronić własne dziecko? Jedynym marzeniem ośmioletniej Sophie Donohue jest być jak inne dziewczynki. Jej matka Janine z ociąganiem zgadza się, by córka razem z zastępem zuchów pojechała na dwudniowy biwak. Dziewczynka z wyjazdu nie wraca. Wbrew swym pragnieniom Sophie nie jest jednak zwykłą ośmiolatką. Cierpi na rzadką chorobę, a Janine, podejmując...

Ile jest w stanie zrobić matka, by ochronić własne dziecko?

Wbrew swym pragnieniom Sophie nie jest jednak zwykłą ośmiolatką. Cierpi na rzadką chorobę, a Janine, podejmując ostatnią próbę uratowania jej życia, wpisała córkę na eksperymentalną terapię, pomimo ostrych sprzeciwów swoich rodziców i byłego męża. Bez leku Sophie długo nie przetrwa; matczyna intuicja podpowiada Janine, że jej córka żyje, ale czasu jest niewiele.

Głęboko w lasach Wirginii toczy się inny dramat. Sophie znajduje schronienie w chacie Zoe, która walczy o uratowanie własnej córki, skazanej za morderstwo. Dręczona wyrzutami sumienia, że nie poświęcała Marti czasu, kiedy ta była mała, bo bez reszty zajmowała się własną karierą aktorską, teraz przygotowała plan ucieczki córki z więzienia, któremu poważnie zagraża pojawienie się Sophie. Obie matki, Zoe i Janine, z wielką determinacją dążą do uratowania swych córek, ale może się to udać tylko jednej z nich.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Szansa_na_zycie-p-30894-1-30-.html-.html

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Wyścig z czasem

Matka jest w stanie poświęcić, zrobić wszystko albo jeszcze więcej dla swojego dziecka. Nie ma piękniejszego i silniejszego uczucia od miłości macierzyńskiej. Wie o tym każda matka i z pewnością nie zaprzeczy moim słowom. O miłości macierzyńskiej napisano już bardzo wiele książek. Ten temat poruszyła także Diane Chamberlain w swojej książce pt. „Szansa na życie”.

Janine jest mamą ośmioletniej Sophie. W przeszłości nie należała do grzecznych dziewczynek, niemniej jednak ciąża i narodziny córki zmieniły jej patrzenie na świat. Kolejnym, bardzo ciężkim doświadczeniem była wiadomość o tym, że nerki Sophie nie działają poprawnie. Od tej chwili życie rodzinne wywraca się do góry nogami. Metody tradycyjne zaczynają zawodzić. Kolejni lekarze coraz częściej rozkładają ręce, gasząc jednocześnie światełko nadziei. Jako ostatnią szansę Janine traktuje eksperymentalna metodę leczenia. Wbrew całej rodzinie zgłasza swoją córkę do „projektu”. Sophie po kilkunastu terapiach coraz lepiej się czuje i wreszcie zaczyna żyć tak, jak inne ośmiolatki.

Janine chciałaby, aby jej córka w miarę możliwości mogła normalnie funkcjonować, aby choroba jak najmniej odbiła się na dzieciństwie, przyjaźniach i najzwyklejszej codzienności. Postanawia, że Sophie pojedzie wraz z zastępem zuchów na weekendowy biwak, ale nie spodziewa się, że z tego wyjazdu jej córeczka nie wróci ...

Kolejne godziny i dni mijają, Janine nie wie, gdzie jest Sophie, jak się czuje, co się z nią dzieje. Instynkt i matczyne serce mocno wierzy, że córka żyje. Dzięki tej wierze i sile poszukiwania ciągle trwają. Zbliża się dzień, w którym dziewczynka musi przyjąć lek, ale nie wiadomo, gdzie jej szukać...Dla Janine rozpoczyna się dramatyczna walka z czasem, z systemem, z wiarą, z policją i z samą sobą.

Opowieść Diane Chamberlain jest bardzo wzruszająca, nie mogłam powstrzymać drżenia rąk i uczucia strachu. Pochłaniałam kolejne strony, chcąc jak najszybciej odnaleźć małą Sophie. Płakałam i podziwiałam Janine za jej odwagę, siłę i ogromną wiarę. Po prostu nie da się nie przeżywać tej historii całą sobą. Trzeba być przygotowaną na ogromną dawkę emocji i wielkich wzruszeń.

Osobiście uwielbiam takie książki. Polecam z całych sił przede wszystkim kobietom, zarówno tym młodszym, jak i tym starszym. Każda znajdzie w tej książce wspaniałą lekcję życia o matczynej miłości, niesamowitej sile i wierze kobiety, która stanęła na rozstaju dróg, skazana tylko na siebie. Niesamowita to opowieść, zdecydowanie warta przeczytania i zapamiętania.

Iwona Zaczek

wiejskifilozof | 2017-02-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo piękna i udana książka,prawdziwy kunszt pisania.O tragedii rodziny,kiedy chore dziecko.Zaginęło i nie wiadomo.Gdzie jest,czy żyje,czy nic jej nie jest ?
Czyta się szybko,bo to książka pełna emocji i chęci dowiedzenia się tego.Co będzie dalej ? Czy uda się odnaleźć zaginioną dziewczynkę ?
Dla mnie mistrzostwo.

SeVIIen | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

„Kiedy skupiasz się wyłącznie na przyszłości, tracisz dzień dzisiejszy.”

Sophie Donahue ma jedno pragnienie – być jak inne dzieci. Niestety, nasza ośmioletnia bohaterka cierpi na rzadką chorobę nerek. Kiedy wszystkie metody leczenia zawodzą jej matka, Janine, zapisuje córeczkę na eksperymentalną terapię. Wszystko wydaje się zmierzać ku dobremu i Janine pozwala Sophie wyjechać na dwudniowy biwak. Jej były mąż wyraża jednak obawy, że dziecko nie da sobie rady. Mimo wszystko mała wyjeżdża. Kiedy jednak nie wraca do domu z innymi dziećmi, rodzice są zrozpaczeni. A Janine zrobi wszystko, żeby dowiedzieć się, co się stało z jej córką.

Druga powieść Diane Chamberlain przeczytana przeze mnie. I muszę stwierdzić, że zaczynam to lubić. Książki są idealne, kiedy chcemy oczytać coś lżejszego i mniej wymagającego. A dodatkowym atutem jest barwny i lekki język, co sugerowałoby, że nie pasuje do tak poważnego tematu, a jednak jest inaczej. Sama historia jest niezwykle wciągająca. Poszczególne...

Gosia | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 września 2013

Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością. Nic mi w niej nie przeszkadzało: ani prowadzenie akcji, ani styl autorki. Jest to historia dwóch matek, które walczą o swoje córki. Ich losy splecione są luźno, dopiero pod koniec się zazębiają. Jedna historia wysuwa się na pierwszy plan, a druga przewija się w tle. Książka porusza wiele problemów lub przynajmniej je sygnalizuje, ale nie czuje się ich przeładowania. Mamy tu matczyną miłość, ludzkie błędy i uprzedzenia oraz chęć poświęcenia, marzenia chorego dziecka i z drugiej strony cierpienia, które je dotykają. To również opowieść o tym, że pomimo przeciwności trzeba wierzyć w dobre zakończenie, a matczyna miłość może przenosić góry. Wątki rozwiązują się zaskakująco, ale nie nieprawdopodobnie. Jest to pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam i na pewno chętie sięgnę po następne.

Przebudzona | 2015-10-19
Na półkach: Przeczytane, Z Biblioteki
Przeczytana: 19 października 2015

Było to moje 3ecie spotkanie z panią D. Chamberlain i muszę stwierdzić, że tym razem czuję się ZAWIEDZIONA. Po "Tajemnicy Noelle", gdzie sekrety wyskakiwały jak królik z cylindra i nadawały dynamizmu całej powieści, tak tutaj do hmm bodajże 180 str. NIC się nie dzieje. No może dzieje się, ale jest strasznie nudno i akcja jest rozwleczona.

Z początku było jeszcze OK, bo mogłam jakoś się utożsamić z matką tej dziewczynki co zaginęła, ale później nawet to nie ratowało tego, że po prostu było NUDNO. Styl pani Chamberlain troszkę pomógł przebrnąć przez te 180 str., by w końcu zaczęła się jakaś akcja.

Może powiem co nie co o bohaterach, a więc rodzice Janine (owej matki) no cóż ojciec siedział pod pantoflem mamusi, a mamusia to jędza, zero ale to kompletnie zero wsparcia miała Janine. Po części jej matkę rozumiem, bo w młodości Janine trochę szalała i też za swoją głupotę słono zapłaciła, ALE mimo wszystko powinni ją wspierać, a tu dosłownie CIĄGLE na każdej stronie słyszała od nich,...

Marzin | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

Kolejna super ksiażka Diane. Zakończenie troche do przewidzenia, ale mimo to powieść niezwykle emocjonująca i przejmująca. Polecam

miki24gr | 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

Świetna powieść, błyskawicznie ją przeczytałam. Trochę baśniowo nierealna- jednak bardzo wartka i konsekwentna fabuła, szybkie tempo, ciekawe sylwetki bohaterów, dramatyczne zwroty akcji czyli wszystkie cechy jakie musi posiadać bestseller!

talia44 | 2013-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2013

Diane Chamberlain w powieści "Szansa na życie" przedstawia historie małej dziewczynki chorej na niewydolnośc nerek.Jej życie jest uzaleznione od częstych dializ.Mama małej Sophie Janine zgłasza kandydature córki do udziału w medycznym eksperymencie,który ma poprawic jej stan zdrowia.Jest leczona nowym ziołowym lekiem o nazwie herbalina i jej stan ulega poprawie na tyle ,że Janine pozwala jej na wyjazd na obóz skautów.
Sophie nie wraca z obozu.Samochód,którym wracała do domu z kolezanką i instruktorka zaginął.Bohaterowie powieści toczą walke z czasem w obliczu śmiertelnego zagrożenia.
"Szansa na zycie" to ksiazka o bólu,cierpieniu nadziei i związkach rodzinnych.Temat powieści jest mocno naciagany i czegos jednak mi w niej zabrakło.

summerak | 2013-10-06
Przeczytana: 06 października 2013

Kolejna bardzo dobra książka Diane Chamberlain .
Dlatego dodaję autorkę do ulubionych pisarzy :)

Książka o bardzo wielu ciekawych wątkach .
Opowiadająca przede wszystkim o miłości matki (i nie tylko )do dziecka .
Autorka pokazuje nam jak (powinno) walczy się w trudnych momentach życia o ukochaną osobę . Jak bardzo człowiek jest wstanie poświęcić się dla bliskiej osoby .

Książka dostarczająca dużo emocji , wzruszeń oraz refleksji .

Karliczek | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

"Szansa na życie" to kolejna powieść Diany Chamberlain, którą miałam okazję przeczytać. Pozycja nie jest tak dynamicznie napisana jak np "Tajemnica Noelle" czy "Chcę Cię usłyszeć" ale niczego jej nie brakuje. Początkowo powieść czyta się dość spokojnie, zaznajamiamy się z bohaterami oraz relacjami między nimi. Druga połowa książki jest bardzo dynamiczna, znacznie lepiej się ją czyta, więcej się dzieje. Ujawniają się tajemnice, okazuje się, że ktoś nie jest tym, za kogo się podaje. Choć tego akurat można się domyślić już wcześniej, szczególnie po stwierdzeniu " Ufała mu bezgranicznie. Autorka w swej powieści skupia się przede wszystkim na problemach osób chorych na nerki, trudnych relacjach rodzinnych, oraz rodzicielskiej miłości pełnej poświęceń i wyrzeczeń jakim jest skłonna poddać się matka by ratować swoje dziecko. Pojawia się też motyw choroby psychicznej.

Z innej beczki nie za bardzo rozumiem cel tłumacza bądź wydawnictwa do przeinaczania tytułów książek D. Chamberlain....

Ania K | 2012-10-15
Przeczytana: 15 października 2012

Książka ciekawa,wyzwalająca emocje ,wartościowa ,na pewno na długo pozostanie w pamięci ,w dodatku dobrze się czyta .Dzięki tej lekturze zapragnęłam poznac inne pozycje tejże autorki.Polecam!!