Nie odchodź

Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Don't Go
Barbara

Mike Scanlon, trzydziestosześcioletni lekarz, odbywa służbę w Afganistanie, tęskniąc do pozostawionej w kraju żony Chloe i niedawno urodzonej córeczki. Wiadomość o nagłej śmierci Chloe jest dla niego wstrząsem. Równie wielkim okazują się szczegóły, które odkrywa wkrótce po powrocie, a które zmuszają go do zadania sobie pytania, na ile i czy w ogóle znał swoją żonę… i siebie. Musi też zdecydować, czy jest w stanie sam zająć się córką, dla której stał się zupełnie obcym człowiekiem. Mike uświadamia sobie, że najważniejszą bitwę swojego życia będzie musiał dopiero stoczyć, ryzykując wszystko, by ocalić to, co dla niego najdroższe.

Na ile jesteśmy w stanie poznać swoich bliskich i zrozumieć motywy ich działań? Jak bardzo samotność może mieć wpływ na autodestrukcyjne zachowania? Czy nieobecny dotąd w życiu dziecka ojciec może być równie dobrym rodzicem jak matka? Co to znaczy być bohaterem?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Nie_odchodz-p-32276-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Nie_odchodz-p-32276-1-30-.html

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

O tym jak trudno być ojcem

Mike Scanlon jest podiatrą, chirurgiem zajmującym się leczeniem stóp. Z racji swojej specjalizacji zostaje wezwany do Afganistanu, żeby w warunkach polowych pomagać rannym żołnierzom. Stara się przetrwać wojnę, odliczając dni do swojego powrotu do kraju, gdzie czekają na niego żona Chloe i maleńka córeczka Emily, którą nawet nie zdążył się nacieszyć po narodzinach. Musi jednak wrócić do domu szybciej, otrzymuje bowiem wiadomość o śmierci żony. Chloe została znaleziona martwa we własnej kuchni, gdzie nieszczęśliwie zraniła się nożem, straciła przytomność i wykrwawiła. Mike czuje się winny, bo nie było go przy ukochanej kobiecie, kiedy potrzebowała pomocy. Jest także zagubiony – powrót do kraju, organizacja pogrzebu i sprzedaż domu przerastają go… Opieka nad córeczką tym bardziej. We wszystkich kwestiach pomagają mu Danielle i Bob. Siostra Chloe, która sama nie może mieć dzieci, z radością przejmuje matczyne obowiązki. Kiedy okazuje się, że mała nie poznaje taty a jego pozornie obca twarz budzi jej lęk, kobieta zaczyna odseparowywać córkę od ojca. Sam Mike odkrywa, że Chloe była pijana w momencie śmierci i choć początkowo nie chce w to wierzyć, po przeszukaniu domu musi się pogodzić z tą zaskakującą prawdą. Szybko okazuje się, że to dopiero pierwsza z informacji, które niszczą w jego sercu obraz idealnej żony i matki, jaką miała być Chloe.

Mike musi wracać do Afganistanu, żeby dokończyć służbę. Kiedy wylatuje z kraju i zostawia Emily pod opieką wujków, nie spodziewa się ani tego, jak długo będzie musiał zostać na wojnie, w jakich okolicznościach powróci, ani tego, co zastanie… No właśnie, gdzie? Przecież nie ma domu. Nie ma żony, szybko okaże się, że pracy również. Pozostała mu tylko córka, która wciąż nie poznaje ojca. Czy będzie miał odwagę podjąć o nią walkę? Czy pogodzi się z prawdą, którą odkryje o zmarłej Chloe?

„Nie odchodź” to historia o stawaniu się ojcem, którą ułożyły tragiczne okoliczności życia. Aż trudno uwierzyć, że tak wiele wypadków i nieszczęść może się przydarzyć jednej osobie. To chyba jedyne, co można zarzucić powieści Lisy Scottoline. Śmierć, wojna, rozdzielona rodzina, trudne wspomnienia, zdrada, wypadki, kalectwo, rodzinne sprzeczki, walka o dziecko… Problemami młodego lekarza można obdzielić co najmniej kilka osób. Czy Mike okaże się wystarczająco silny, by wygrać walkę o życie swoje i córeczki?

Historia nie pozwala się oderwać od lektury. Zwroty akcji zaskakują, choć rozwoju głównego wątku można się domyślać już od początku. Duży plus za opisy wojennej rzeczywistości Afganistanu i kreację bohaterów w niej osadzonych. Każdy z lekarzy pracujących z doktorem Scanlonem ma wyraźny rys charakterologiczny, choć to postacie poboczne. Na uwagę zasługuje też wyakcentowane poczucie humoru, którym żyjący w ciągłym zagrożeniu medycy próbują rozładować napięcie.

Książka porusza kilka ważnych tematów, poza niesprawiedliwością wojny oraz kwestią zdrady i przebaczenia, to motyw ojcostwa jest dominujący. Autorka skłania do refleksji nad pytaniem „Kim jest ojciec?”. I kto jest tatą dla małej Emily – Mike, którego geny nosi w sobie, ale mężczyzna jest jej obcy czy Bob, do którego mówi „tatusiu”, choć nie jest z nią spokrewniony? Czy w takiej sytuacji istnieje idealne rozwiązanie?

Lisa Scottoline skłania do przemyśleń. Zostawia nawet listę pytań na końcu swojej książki. Z pewnością nie jest to lektura lekka i łatwa, po której przechodzi się do codziennych obowiązków i szybko zapomina o jej bohaterach. Dlatego właśnie warto ją przeczytać.

Katarzyna Marondel

książek: 2097
Gosia | 2015-11-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 listopada 2015

Moje trzecie spotkanie z Lisą Scottoline i trzecie udane. Są jeszcze dwie autorki, które piszą w podobym stylu: Jodie Picoult i Diane Chamberlain. Wszystkie bardzo je lubię. Potrafią pisać lekkim i wciągającym stylem, zawsze dotykając ważnych życiowych problemów. Fakt, że czasem amerykańskie tło obyczajowe nie jest do końca przez nas odbierane z całkowitym zrozumieniem i wyczuciem, ale i tak do nas trafia.
Ta książka opisuje historię lekarza Mike'a Scanlona, który odbywa służbę w Afganistanie. W kraju zostaje żona z małą córeczką. Żona umiera na skutek nieszczęśliwego wypadku. Córką opiekują się ciocia i wujek. Mała przywiązuje się do nich jak do rodziców. Mike po powrocie do kraju jest innym człowekiem. Ma wiele problemów z lekarstwami, fobiami, agresją, trudnościami w kontaktach z córką, która po prostu go nie zna. Z kolei on dowiaduje się takich faktów o swojej żonie, że sam zaczyna się zastanawiać na ile ją znał.
Fabuła książki wciąga już od samego początku, styl autorki -...

Krzysiek | 2015-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Jak ważni są dla nas bliscy? Zastanawialiście się może kiedyś?
Jak bardzo za nimi tęsknicie, gdy ich nie ma przez jakiś czas?
...albo znikną gdzieś na chwile...
Jak bardzo są niezbędni w waszej codzienności?
Zadajecie sobie czasem w myślach podobne pytania? Myślicie nad nimi?
Wydaje mi się, że niekoniecznie często to się zdarza...,
czasem, ktoś może zatrzyma się choć na chwilę i w tym całym pędzie życia zwolni trochę..
A reszta co robi...?
Zapewne wiele innych ciekawych rzeczy..., świadomość tego, że któregoś dnia ktoś nam bliski może odejść odsuwamy na dalszy plan, z góry uznając, że nas ten problem w najbliższej przyszłości nie będzie dotyczył...
Jednak często się zdarza, że wielu tak podchodzących do tej jakże ważnej sprawy przekonuje się, że coś co miało nie nastąpić, nagle nastąpiło...
Nasza nieświadomość tego, pewnego rodzaju ignorancja dostaje takie kopa w dupę, który zwala z nóg i sprawia, że wielu prędko się nie podnosi...
Takie smutne i gorzkie wydarzenie w życiu każdego...

Ania | 2014-06-06
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Rzadko kiedy książka zaskakuje już na samym początku gdyż dopiero po kilku rodziałach akcja nabiera tempa.Ta powieść od samego początku jest bardzo ciekawa a czytelnik do samego końca czyta ją z wielkim zainteresowaniem (tak było w moim przypadku)
Autorka opisuje tu temat trudny,kontrowersyjny i zarazem smutny.Jest to życiowa historia w której dużą rolę odgrywają emocje.
Książka podobała mi się przede wszystkim dzięki niespodziewanym zwrotą akcji,których jest sporo,a dzięki nim lektura jest ciekawa i nie nuży.Przyznam że trudno mi było odłożyć ją na pużniej.
Sięgając po tą powieść nie sądziłam że wywoła we mnie tyle emocji,nie jest to łatwa lektura,nie jest możliwe zapomnieć o niej po przeczytaniu,człowiek przypomina sobie fragmenty ksiązki i myśli o niesprawiedliwościach jakie są na świecie.Moim zdaniem naprawdę warto sięgnąć po tą książkę bo czyta się ją szybko,wzbudza wiele emocji no i trudno się od niej oderwać.
Polecam!!!

BagatElka | 2014-02-14

Kolejny raz pani Scottoline porusza trudne tematy i jak dla mnie robi to po mistrzowsku.
Miłość,zaufanie,troska,żal,zdrada i ból ,rozczarowanie i złość - to wszystko kryje się na kartach tej książki,opisane w piękny,ciepły sposób.
Niektórym tak łatwo przychodzi ocenić postępowanie innych ale skąd wiedzą jak sami by postąpili gdyby los postawił przed nimi podobne problemy.
Osądzać znaczy nie rozumieć bo jeśli się zrozumie nie sposób osądzić.
Nie pamiętam czyje to słowa ale doskonale oddają co czuję czytając takie opowieści gdzie nic nie jest proste i oczywiste.

Paula | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Pierwsza i na pewno nie ostatnia książka tej autorki, którą przeczytam , a raczej pochłonę. Książka porwała mnie niesamowicie. Ciężko było mi ją odłożyć i przestać o niej myśleć. Ciekawość nie dawała mi spokoju. Od pierwszego zdania wiedziałam, że książka okaże się fascynująca, i się nie pomyliłam. Polecam !

Madi | 2015-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2015, Obyczajówka
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Jestem ogromną fanką Jodi Picoult i gdy tylko dowiedziałam się ,że Pani Lisa Scottoline jest porównywana właśnie do niej ,to od razu postanowiłam przekonać się sama.
Widząc dwie pozycje pióra Pani Lisy na bibliotecznej półce bez wahania wzięłam od razu dwie do przeczytania.
W tej chwili jestem świeżo po przeczytaniu pierwszej i muszę stwierdzić ,że nie zawiodłam się-bardzo przypadła mi do gustu.
Opisana tutaj historia trzydziestoletniego lekarza,którenu ginie żona ,a następnie spadają na niego kolejne nieszczęścia wciągnęła mnie już od pierwszych stron-czytało mi się szybko i przyjemnie.
Jest to książka ,która porusza trudne tematy,jakimi są: wojna w Afganistanie,alkohlizm,uzależnienie ,zdrada,opieka nad dzieckiem ,itp.,a dzięki nim chwyta za serce i porusza.
Ja jestem zadowolona i już biorę się za drugą.

Kasiek m | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Ostatnio było mi strasznie nie po drodze z ebookami. Telefon zapchałam sobie innymi aplikacjami, a Samsung ma tak beznadziejną baterię, że nie mogę sobie pozwolić, żeby na wyjazd brać go jako czytnik ebooków. Tablet leżał zapomniany na półce a ja przerzuciłam się na papierowe książki i audiobooki. Potrzebowałam pretekstu, ten zjawił się pod postacią najnowszej książki Lisy Scottoline. Do tej pory czytałam dwie powieści jej pióra i każda mnie pochłonęła, wywołała masę emocji i trzymała w napięciu. Z ciekawością wypatrywałam tej najnowszej. Jednak nie czytałam opisów, nie szukałam recenzji, więc zaczynając książkę nie miałam pojęcia jakiej tematyki będzie dotykać. Mogłam zgadywać i spekulować od początku i przez cały czas próbowałam wpaść na rozwiązanie. Nie udało mi się. Tzn. jedną rzecz, dosyć istotną odgadłam, ale reszta – była totalnym zaskoczeniem.

Mike jest lekarzem, podiatrą, zostaje powołany do wojska, na misję do Afganistanu, musi wyjechać, gdy jego ukochana, piękna żona...

Grażyna | 2015-02-07
Przeczytana: luty 2015

To pierwsza z książek tej autorki i już jestem fanką Lisy Scottoline .
Nie lada sztuką jest aby spowodować to ,aby cały czas utrzymać czytelnika w takim napięciu,że nie może spokojnie pójść spać....a w moim przypadku tak było. A ponieważ w ostatnim czasie książki,które czytałam nie były aż takie fascynujące więc ...to też pomogło w takim odbiorze.Chętnie znalazłam się w klubie "Kobiety to czytają"....i bardzo zachęcam do czytania książek..tej autorki.....Zawodu nie będzie...

Iwona | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Zrobiło się bardzo słodko pod koniec. Tak słodko, że aż mdło. Ale i tak, mimo wad pojawiających się we wszystkich książkach Scottoline, książka poruszyła mnie, wzbudziła niezłe emocje. No bo jak nie wzruszyć się, kiedy główny bohater, pokiereszowany zarówno fizycznie jak i psychicznie, wraca z wojny w Afganistanie i wszystkie nieszczęścia świata spadają mu na głowę? Nie wystarczy, że rok wcześniej w tragicznym wypadku traci żonę, że sam traci rękę ( a jest chirurgiem), że na jego oczach giną przyjaciele? Nie, to dopiero początek jego dramatu. Jak pozostać obojętnym, kiedy maleńka córeczka Mike’a, po jego powrocie traktuje go jak obcego (trudno, żeby było inaczej, bo przecież miała tylko miesiąc, kiedy ojciec wyjechał do Afganistanu), a każda próba zbliżenia do niej kończy się spazmatycznym szlochem? Jak nie czuć emocji, kiedy ojcu tymczasowi zaborczy opiekunowie coraz bardziej utrudniają kontakt z dzieckiem?

Lisa Scottoline opanowała do perfekcji sztukę manipulowania naszymi...

Gośka | 2014-05-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 maja 2014

Mike jest chirurgiem podiatrą, czyli zajmuje się naprawianiem kończyn. Kiedy zostaje powołany do służby w Afganistanie ma 36 lat, kochającą żonę i miesięczną córeczkę. Jako jeden z czterech chirurgów ma na froncie aż nadmiar pracy. Jego życie toczy się wśród krwi, amputowanych kończyn, nieskończonego cierpienia, przyjacielskich dogryzek i czasu, w którym może porozmawiać z najbliższymi przez Skypa. Odlicza czas do końca służby, nie mogąc się doczekać, kiedy wreszcie przytuli żonę i weźmie w ramiona córeczkę. Od powrotu dzieli go zaledwie miesiąc, kiedy spada na niego wiadomość o przypadkowej śmierci żony. Załamany Mike dostaje tygodniową przepustkę na załatwienie wszystkich formalności i znalezienie opieki dla małej córeczki. Bowiem on sam musi jeszcze wrócić na wojnę. Z pomocą przychodzi mu siostra zmarłej żony wraz z mężem. Są bezdzietnym małżeństwem, dobrze sytuowanym, znającym i kochającym małą Emily, więc ich propozycja zajęcia się małą, zostaje przez niego przyjęta z wielką...

Lektura jest kobietą

Dane statystyczne są bezwzględne: kobiety czytają więcej książek niż mężczyźni. I to panie chętniej sięgają po powieści, które dotykają prawdziwego życia. O klubie "Kobiety to czytają" opowiada jego ambasadorka, Magdalena Kumorek.

Kolejna odsłona klubu KOBIETY TO CZYTAJĄ!

"Sekret mojego męża" Liane Moriarty jest już piątą książką, która ukazała się w ramach klubu KOBIETY TO CZYTAJĄ! To lektura prowokująca do szukania odpowiedzi na wiele pytań - tytuł poleca ambasadorka projektu, Magdalena Kumorek.