Podanie o Piaście i Popielu

2010-01-01
1986-01-01
978-83-01-16170-5
historia religia Polska Piastów podania

Okładka książki Przeszłość w kulturze średniowiecznej Polski Jacek Banaszkiewicz, Halina Manikowska
Przeszłość w k... Jacek Banaszkiewicz...
Okładka książki Gród piastowski w Gieczu. Geneza – funkcja – kontekst Jacek Banaszkiewicz, Zbigniew Dalewski, Elżbieta Indycka, Tomasz Jurek, Michał Kara, Teresa Krysztofiak, Borys Paszkiewicz, Andrzej Pleszczyński, Teresa Rodzińska-Chorąży, Ewa Wolnicz–Pawłowska, Andrzej Marek Wyrwa
Gród piastowsk... Jacek Banaszkiewicz...

Autor wyciska z dość krótkiego podania o Piaście i Popielu ile się tylko da. Omawia legendę rozkładając ją na czynniki pierwsze, przy jednoczesnym porównaniu z innymi podobnymi przekazami.

Świetne odczytanie podania o początkach dynastii Piastów w kontekście mitologicznym. Ilość materiału porównawczego momentami przytłacza, ale wnioski są tak ciekawe, że trudno się nie zachwycać. Do tego ten rozbrajający wstęp, w którym autor rozkłada na łopatki krytykę.

2067

Znacie podanie o Piaście i Popielu? O nie, Moi Drodzy, tylko Wam się tak wydaje! Zresztą mi się też wydawało. Pojęcia nie miałam, jak odkrywcza może być analiza jakiegoś zjawiska w kontekście całej kultury indoeuropejskiej. Banaszkiewicz wyszukuje mnóstwo analogii w opowieściach celtyckich, biblijnych, greckich, nordyckich, fińskich. Znajduje je w życiu jeszcze starożytnej Europy, w słynnej "Złotej książeczce". Na to wszystko jeszcze nakłada teorię Dumezila o trzech funkcjach klas społecznych i okazuje się, że króciutka legenda o narodzinach pierwszej polskiej dynastii, mówi bardzo wiele o rozwoju ludzkości w ogóle. O jej dojrzewaniu. Dla mnie rewelacja!

Niniejsza pozycja żyje już swoją własną legendą. Nie ma się czemu dziwić. Książka autorstwa Jacka Banaszkiewicza broni się przede wszystkim swoją erudycją i logicznym dyskursem (modne słowo),a przy tym jest napisana językiem żywym i w żadnym wypadku nużącym (może poza pierwszym, teoretycznym rozdziałem; no ale wiadomo - metodologia...).
Zaskakujących faktów jest parę. Co najmniej dwa.
Zaskakujący fakt #1: jak bardzo można rozłożyć na czynniki pierwsze tę krótką historyjkę, legendę dynastyczną Piastów? Otóż: bardzo. Wyciąganie z parudziesięciu słów, składających się na opowieść przekazaną przez tzw. Galla Anonima, takiej ilości treści do analizy i porównań świadczy o kompletnym przygotowaniu i znajomości danego tematu.
Zaskakujący fakt #2: mnogość materiału porównawczego. Wskazanie przez autora na tyle możliwych porównań i bliskich analogii najróżniejszych motywów występujących w podaniu o Piaście i Popielu, umiejscowienie ich w pewnym kręgu kulturowo-ideowo-moralno-geograficznym i analiza tychże powoduje, że wnioski wyciągane przez autora, choć - jak sam profesor zaznacza - hipotetyczne i w najmniejszym stopniu odzwierciedlające rzeczywistość historyczną, są hmm... "konkretne" o tyle, że nie stara się z nich wyciągnąć tego, co mogłoby faktycznie mieć miejsce (no bo, w końcu, może mogło?),lecz nie są wyciągnięte jak królik z kapelusza, oparte na "widzimisię" autora, pozostawione bez uzasadnienia. +
Zaskakujący fakt #2,5, a w sumie to nawet i #3: metoda pracy. O erudycji i znajomości źródeł i tekstów teoretycznych pisałem w punkcie pierwszym. Tutaj zaś muszę nadmienić, że ta komparatystyczna metoda daje ogląd na powstawanie tego typu opowieści w całej Europie (i nie tylko),na ich znaczenie ideowe. Ogarnięcie takiego materiału, zestawienie jednych części z drugimi - zasługuje na najwyższy szacunek.
Cóż, wydaje mi się, że mało konkretna jest ta recenzja, ale, no cóż, tak to czuję. Osobiście dałbym 8,5, a nawet coś między 8,5 a 9, no ale nie ma ocen cząstkowych.
Może kiedyś, w odległych przyszłych czasach, ktoś pokusi się o rozbiór legendy rozbioru podania o Piaście i Popielu? Mogłoby to być ciekawe.
Zasłużone peany (przynajmniej w środowisku historycznym lub jako takie się mieniącym).

Zaskakujących faktów jest parę. Co...

Świetna pozycja, obowiązkowa dla zainteresowanych średniowieczną Polską. Trójpodział Dumezila w legendzie o Piaście i Popielu.

• Średniowiecze
  • Słowiańskie