Stworzenie świata w folklorze polskim XIX i początku XX wieku

Okładka książki Stworzenie świata w folklorze polskim XIX i początku XX wieku Adrian Mianecki
Okładka książki Stworzenie świata w folklorze polskim XIX i początku XX wieku
Adrian Mianecki Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika popularnonaukowa
234 str. 3 godz. 54 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
234
Czas czytania
3 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323125532
Tagi:
folklor kultura polska historia literatury polskiej
Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki W cieniu przodków. Obrzędy społeczności Indonezji i Birmy Adrian Mianecki, praca zbiorowa
Ocena 0,0
W cieniu przod... Adrian Mianecki, pr...
Okładka książki Mit, prawda, imaginacja Wojciech Bałus, Janusz Barański, Jerzy Biniewicz, Igor Borkowski, Adriana Celińska, Małgorzata Czapiga, Janina Hajduk-Nijakowska, Bartosz Jastrzębski, Katarzyna Konarska, Ewa Kosowska, Piotr Kowalski, Arkadiusz Lewicki, Jolanta Ługowska, Adrian Mianecki, Lech M. Nijakowski, Adam Nobis, Franciszek M. Rosiński, Karina Stasiuk-Krajewska, Violetta Wróblewska
Ocena 6,5
Mit, prawda, i... Wojciech Bałus, Jan...
Okładka książki Inspiracje ludowe w literaturach słowiańskich XI-XXI wieku Miłosz Bukwalt, Izabela Kończak, Anna Kościołek, Fryderyk Listwan, Izabella Malej, Adrian Mianecki, Tamara Milutina, Alina Orłowska, Hanna Ratuszna, Edyta Rudolf, Iwona Rzepnikowska, Ewa Stawczyk, Aleksander A. Szajkin, Violetta Wróblewska, Aleksandra Zywert
Ocena 0,0
Inspiracje lud... Miłosz Bukwalt, Iza...
Okładka książki Z trzeciego brzegu Wisły Hubert Czachowski, Olga Kwiatkowska, Adrian Mianecki, Artur Trapszyc
Ocena 0,0
Z trzeciego br... Hubert Czachowski, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
924
99

Na półkach: , , ,

Nie jest tak, jak pisze autor, że tylko jeden rozdział z tej książki ukazał się wcześniej jako artykuł. Było tego więcej, może w nieco zmienionej formie i właśnie dlatego, że jest to zbiór różnych szkiców w znacznej mierze układ książki wygląda jak zestaw klocków lego, z którego dostawca zgubił część przez dziurę w pudełku. Mamy więc cały rozdział o koncepcji mitu Malinowskiego (dlaczego nie Proppa, czy Greimasa, którzy byliby bardziej na miejscu?),wstawki o pomyłce Szyjewskiego co pochówków na średniowiecznej Rusi, itp. oraz niestety sporo luk i pominięć.

Najlepiej opracowana jest część wstępna. Podział postaci i fabuł ludowego mitu kosmogonicznego jest dosyć jasny i sensowny.

Później Mianecki stawia teorię, że pierwotny mit kosmogoniczny Słowian był mitem o kosmicznym jaju natomiast mit dualistyczny pojawił się wtórnie. Argumentem ma być mała popularność tego pierwszego na terenie Polski zaś większa na Wschodzie, ale badaczowi zupełnie nie przeszkadza, że ten drugi jest jeszcze mniej popularny. Innym dowodem ma być więc często ujawniająca się w folklorze symbolika jaja związana ogólnie z narodzinami, odrodzeniem, życiem. Tylko jaką miałoby mieć jajko inną symbolikę? Powszechność takiego wyobrażenia w kulturach całego świata (nie tylko u Słowian) wydaje się zrozumiała. Na koniec Mianecki powołuje się na kontrowersyjną argumentację Mańczaka, według której język polski jest najbardziej archaiczny a co za tym idzie nasz kraj musi być kolebką wszystkich Słowian. Autor "Stworzenia świata" idzie więc dalej i ciągnie, że pierwotny mit kosmogoniczny również powinien być najbardziej popularny w Polsce. Mianecki nie zapoznał się z żadną inną (poza jeszcze mocno przestarzałym Kostrzewskim) literaturą o słowiańskiej etnogenezie i zabrnął w te same błędy Mańczaka, nie licząc się z lokalnym zróżnicowaniem tak językowym jak i religijnym wynikającym z odmiennych historycznych kontaktów kulturowych, etnicznych, religijnych, edukacyjnych, polityczno-społecznych, itd. przez co archaiczne elementy (języka, mitów) pozostają niekoniecznie już na wieki wieków w punkcie wyjścia.

Te i szereg innych wątpliwości dyskredytują ostateczne wnioski autora. Często nasuwają się wręcz same i dziwne, że piszący ich nie zauważał. Skupił się na krytyce koncepcji dualistycznej, ale przede wszystkim powinien podać argumenty pozytywne na korzyść swojej własnej a z tym krucho. Ponieważ jest to pierwsza książka poświęcona w całości słowiańskiemu mitowi o stworzeniu świata obawiam się, że utrwali się wśród czytelników nie zorientowanych w tym temacie. Na wszelki wypadek obok albo i wręcz zamiast Mianeckiego polecam stare dobre "Drzewo Życia" Tomickich, znacznie lepiej opisujące tę tematykę.

Nie jest tak, jak pisze autor, że tylko jeden rozdział z tej książki ukazał się wcześniej jako artykuł. Było tego więcej, może w nieco zmienionej formie i właśnie dlatego, że jest to zbiór różnych szkiców w znacznej mierze układ książki wygląda jak zestaw klocków lego, z którego dostawca zgubił część przez dziurę w pudełku. Mamy więc cały rozdział o koncepcji mitu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Folklor
    2
  • Przeczytane
    2
  • Antropologia kultury/Etnologia
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Folklor (w tym magisterka)
    1
  • Antropologia
    1
  • Chcę przeczytać - nie posiadam
    1
  • 01a Religia Słowian - bogowie i opracowania ogólne
    1
  • 27c Kultura ludowa Słowian XIX-XX w.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stworzenie świata w folklorze polskim XIX i początku XX wieku


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne