Okładka książki Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości

Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości

Autor:
wydawnictwo
Lampa i Iskra Boża
życie, gry, powieść drogi
typ
papier
ania_och
7,07 (970 ocen i 90 opinii)

Opis książki

Dawid to 25-letni student prawa, w którego życiu nie może już wydarzyć się nic więcej. Wszystko jest ustalone. Poślubi jakąś koleżankę Swojej Byłej Kobiety. Ojciec podżyruje mu kredyt mieszkaniowy. Pójdzie do pracy. Spłodzi potomka. Po czterdziestu latach umrze. Ten scenariusz jednak rozpada się na kawałki, gdy spotyka uzależnioną od gier video piętnastolatkę, zakochuje się w niej i... postanawia ją porwać.

"Zrób mi jakąś krzywdę" to łamiąca serce historia drogi, w którą zaplątani są świadkowie Jehowy, polscy aktorzy porno, detektywi-paranoicy i nieletni anarchiści. Książka, która robi to, co wszystkie dobre książki - każe ci się na zmianę śmiać i płakać. A Jakub Żulczyk (1983) jest lepszy od twojego ulubionego pisarza.

Otwórz, przeczytaj i przyznaj rację.

źródło opisu: okładka

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Kiwi_Agnik | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

"Dla każdego brata młodsza siostra przestaje rosnąć w wieku jedenastu lat. Następny przełom w percepcji następuje dopiero, gdy dany brat zaczyna pić wódkę z jej mężem"

Niebanalna, oryginalna i bogata powieść, posiadająca wiele ciekawych i niepospolitych metafor.

Nieszablonowy styl Żulczyka zasługuje na uwagę i uznanie.

Książka dziwnie dziwna, ale przypadła mi do gustu, bardzo dobrze i szybko mi się czytało.

Mogę polecić, to polecam.

Sir_Ace | 2011-03-03
Przeczytana: 03 marca 2011

Dziwna i niezwykła książka, zapewne zrozumiała jedynie dla aktualnych 20 i 30-latków (młodsi nie będą wiedzieć, co to Pegasus, starsi, co to Resident Evil). Pisana z perspektywy domorosłego filozofa, który w końcu odkrył tajemnicę wszechrzeczy, co jednak dowiodło, że świat i polskość to marność nad marnościami, czy raczej gówno upaćkane gównem, bo taki dobór słów jest książce bliższy.

Język jest fascynujący. Autor nie stroni od wulgaryzmów, używa dosadnych i niecodziennych porównań, sam d'Artagnan nie powstydziłby się takiej szermierki słownej. Autor jednym zdaniem, czasem jednym słowem, potrafi wyrazić niezwykłą pogardę i zarazem tęskność/sentyment do rzeczy, czynności czy postawy. Wykazuje wielkie rozczarowanie światem i sobą za to, że musi w nim żyć.
Można to porównać do niektórych powieści pana Hłaski.

Książka dla ludzi wpisujących się w widełki wiekowe i czujących, że świat tak naprawdę nie jest taki piękny. Reszta najprawdopodobniej się rozczaruje, a już na pewno zniesmaczy.

enigmatique | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

Dawid jest studentem prawa i na pewnej zakrapianej imprezie poznaje szesnastoletnią Kaśkę – siostrę swojego kumpla i zakochuje się w niej bez pamięci do tego stopnia, że wyjeżdża nad morze aby ją odnaleźć i postanawia z nią uciec zanim ona wyjedzie do Paryża i na zawsze zniknie z jego życia.
Pierwszy raz postanowiłam przeczytać książkę po przeczytaniu cytatów. I nie żałuję. Zakochałam się w nich. Kompletnie.
Jeszcze nie spotkałam się z podobną książką. Autor ma tak oryginalny, niepowtarzalny styl pełen szokujących, dobitnych i genialnych skojarzeń i refleksji.
Niesamowita i niespotykana książka.
Jedyna w swoim rodzaju. Opisana jest w chaotyczny, zwariowany sposób – zupełnie jak historia miłości Dawida i Kaśki. Miłości szalonej i wiecznie młodej.
Autor często przeskakuje w czasie, łatwo się pogubić. Ale jak nie można kochać tej książki za te zupełnie nieziemskie, dosadne, cudownie romantyczne cytaty odzwierciedlające uczucia każdego zakochanego dwudziestolatka?

„Bo chcę z tobą...

Metumtam | 2012-03-14
Przeczytana: 09 marca 2012

Przemetaforyzowany bełkot pisarza, który ma silną potrzebę pochwalenia się gibkim językiem i umiejętnością dobierania luźnych skojarzeń w pozornie tylko mającą sens całość.

Raita | 2010-09-18

genialna. przeczytałam dwa razy. przeczytałabym jeszcze. zakupie. muszę.
tyle cytatów w jednym miejscu, które w prosty, ale jednocześnie wyrafinowany sposób oddają to, co czuję współczesny młody człowiek.
poza tym, ilekroć słucham Cool Kids Of Death wydaje mi się, że kawałki tego zespołu mogłyby być soundtrackiem do tej książki.

Beremis | 2015-01-27
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Pozycja trafiająca w moją grupę wiekową, bo analogie, metafory, których w tych książkach jest multum są dla mnie rozpoznawalne. Ale jednak się ze mną mija. Z tematu już wyrosłem, już przerobiłem i noc nowego nie odkryłem. Największym atutem książki jest gibki język autora, porównania ni z gruchy ni z pietruchy a jakże celne. Kolejnym atutem, jest zabawa popkulturą, bohaterowie żyją w świecie który znam, w którym też żyję. Jest kontrowersyjny detektyw, są gry, domówki i imprezy plenerowe, które nie są mi obce. Miejscami łezka aż się chce zakręcić. Zwłaszcza jak doda się goryczkę życia, która w prozie życia odnajdujemy na co dzień. Ale reszta to już mordęga. Chora fascynacja dziewczynką głównego bohatera i jego ciągłe jęczenia. W scenie z detektywem, pada stwierdzenie, że bohatera czeka "lekki oklep", jejciu, temu gościowi taki lekki oklep przydałby się co level tej książki. Momentami nie mogłem znieść jego maniery. Wiersze romantyków też mi są obce, Młodą Polskę bardziej ceniłem....

McRap1972 | 2014-04-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Dość długo szukałem tej książki. Bardzo lubię prozę Żulczyka i dlatego ciekaw byłem jak wypadł jego debiut literacki. "Zrób mi jakąś krzywdę" można uznać za udany debiut choć widać tu oczywiście grzechy początkującego pisarza. Ma Żulczyk niezaprzeczalnie własny, indywidualny styl. Jednak popada w swoim debiucie w ogromną przesadę. Zdania jakie tworzy są naprawdę świetne i można czytać je z przyjemnością. Ale książki nie powinno pisać się dla samego stylu. Książka powinna opowiadać historię i im prościej to robi tym lepiej. Sama historia tu opisana jest piękna, ale jednocześnie krótka i banalna. Gdyby nie zabawy słowne autora i widoczne uwielbienie do własnego stylu otrzymalibyśmy pewnie opowiadanie na góra 30-40 stron. Byłoby to jednak opowiadanie dużo lepsze niż ta mini powieść. Pomimo tego jeszcze raz powtórzę, jest to udany debiut. Późniejsze powieści Żulczyka lubię jednak o wiele bardziej.

prosiaczek | 2010-06-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Mam
Przeczytana: 26 czerwca 2010

Trafny, wypełniony artyzmem obraz naszych czasów. Najpiękniejsza książka na świecie.

nellanna | 2011-09-05
Przeczytana: 05 września 2011

Jestem w nie lada kłopocie, decydując się na ocenę tej książki. Z początku mnie wkurzała, niesamowicie oburzała nagromadzeniem wulgaryzmów i słów, które nazwę potocznymi, chociaż to spore nadużycie. Ale w miarę, jak pokonywałam kolejne strony, nie mogłam się nadziwić błyskotliwej i naprawdę jedynej w swoim rodzaju metaforyce, porównaniom i oryginalnym obserwacjom autora. Niektóre zdania mnie wciąż szokowały, ale multum z nich po prostu szczerze bawiło i to niemal do łez. Na przemian smuciłam się, martwiłam kondycją prozy współczesnej, tej z młodego pokolenia i cytowałam innym w domu, czytając głośno całe fragmenty, lub na pamiątkę, wynotowując je w moim osobistym, książkowym kajecie.Ostatecznie zdecydowałam się dać tak wysoką ocenę, bo doprawdy rzadko która książka wydaje mi się zarazem i piękna i brzydka, w sensie "be" i co za szok!Chyba coś ze mną nie tak? Może powinnam raz jeszcze zrobić podejście do Masłowskiej?

ZARAZA | 2014-01-16
Przeczytana: 01 stycznia 2014

"Zrób mi jakąś krzywdę" to powieść miejscami trochę dziwaczna, niekiedy intrygująca, innym razem bardzo ciekawa, a czasami nużąca. Czytało się dość przyjemnie. Najbardziej podobało mi się bardzo dobitne ukazanie świata, jakie potrafi być rozczarowujące. Jednak czytając opinie na temat powieści, pójdę za radą jednego z Czytelników i wrócę do niej za jakieś kilka lat, bo to rzeczywiście jest książka dla osób troszkę starszych ode mnie.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku