Zrób mi jakąś krzywdę

wydawnictwo
Lampa i Iskra Boża
typ
papier
7,03 (1841 ocen i 194 opinie)

Opis książki

Dawid - 25-letni student prawa - spotyka uzależnioną od gier video piętnastolatkę, zakochuje się w niej i... postanawia ją porwać. "Zrób mi jakąś krzywdę" to łamiąca serce historia drogi, w którą zaplątani są świadkowie Jehowy, polscy aktorzy porno, detektywi - paranoicy i nieletni anarchiści. Wznowienie debiutu Jakuba Żulczyka (ur. 1983), który wydał następnie powieści "Radio Armageddon", "Zmorojewo" i "Instytut".

źródło opisu: Lampa i Iskra Boża, 2013

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Kiwi_Agnik | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

"Dla każdego brata młodsza siostra przestaje rosnąć w wieku jedenastu lat. Następny przełom w percepcji następuje dopiero, gdy dany brat zaczyna pić wódkę z jej mężem"

Niebanalna, oryginalna i bogata powieść, posiadająca wiele ciekawych i niepospolitych metafor.

Nieszablonowy styl Żulczyka zasługuje na uwagę i uznanie.

Książka dziwnie dziwna, ale przypadła mi do gustu, bardzo dobrze i szybko mi się czytało.

Mogę polecić, to polecam.

Sir_Ace | 2011-03-03
Przeczytana: 03 marca 2011

Dziwna i niezwykła książka, zapewne zrozumiała jedynie dla aktualnych 20 i 30-latków (młodsi nie będą wiedzieć, co to Pegasus, starsi, co to Resident Evil). Pisana z perspektywy domorosłego filozofa, który w końcu odkrył tajemnicę wszechrzeczy, co jednak dowiodło, że świat i polskość to marność nad marnościami, czy raczej gówno upaćkane gównem, bo taki dobór słów jest książce bliższy.

Język jest fascynujący. Autor nie stroni od wulgaryzmów, używa dosadnych i niecodziennych porównań, sam d'Artagnan nie powstydziłby się takiej szermierki słownej. Autor jednym zdaniem, czasem jednym słowem, potrafi wyrazić niezwykłą pogardę i zarazem tęskność/sentyment do rzeczy, czynności czy postawy. Wykazuje wielkie rozczarowanie światem i sobą za to, że musi w nim żyć.
Można to porównać do niektórych powieści pana Hłaski.

Książka dla ludzi wpisujących się w widełki wiekowe i czujących, że świat tak naprawdę nie jest taki piękny. Reszta najprawdopodobniej się rozczaruje, a już na pewno zniesmaczy.

enigmatique | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

Dawid jest studentem prawa i na pewnej zakrapianej imprezie poznaje szesnastoletnią Kaśkę – siostrę swojego kumpla i zakochuje się w niej bez pamięci do tego stopnia, że wyjeżdża nad morze aby ją odnaleźć i postanawia z nią uciec zanim ona wyjedzie do Paryża i na zawsze zniknie z jego życia.
Pierwszy raz postanowiłam przeczytać książkę po przeczytaniu cytatów. I nie żałuję. Zakochałam się w nich. Kompletnie.
Jeszcze nie spotkałam się z podobną książką. Autor ma tak oryginalny, niepowtarzalny styl pełen szokujących, dobitnych i genialnych skojarzeń i refleksji.
Niesamowita i niespotykana książka.
Jedyna w swoim rodzaju. Opisana jest w chaotyczny, zwariowany sposób – zupełnie jak historia miłości Dawida i Kaśki. Miłości szalonej i wiecznie młodej.
Autor często przeskakuje w czasie, łatwo się pogubić. Ale jak nie można kochać tej książki za te zupełnie nieziemskie, dosadne, cudownie romantyczne cytaty odzwierciedlające uczucia każdego zakochanego dwudziestolatka?

„Bo chcę z tobą...

Metumtam | 2012-03-14
Przeczytana: 09 marca 2012

Przemetaforyzowany bełkot pisarza, który ma silną potrzebę pochwalenia się gibkim językiem i umiejętnością dobierania luźnych skojarzeń w pozornie tylko mającą sens całość.

Raita | 2010-09-18

genialna. przeczytałam dwa razy. przeczytałabym jeszcze. zakupie. muszę.
tyle cytatów w jednym miejscu, które w prosty, ale jednocześnie wyrafinowany sposób oddają to, co czuję współczesny młody człowiek.
poza tym, ilekroć słucham Cool Kids Of Death wydaje mi się, że kawałki tego zespołu mogłyby być soundtrackiem do tej książki.

Beremis | 2015-01-27
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Pozycja trafiająca w moją grupę wiekową, bo analogie, metafory, których w tych książkach jest multum są dla mnie rozpoznawalne. Ale jednak się ze mną mija. Z tematu już wyrosłem, już przerobiłem i noc nowego nie odkryłem. Największym atutem książki jest gibki język autora, porównania ni z gruchy ni z pietruchy a jakże celne. Kolejnym atutem, jest zabawa popkulturą, bohaterowie żyją w świecie który znam, w którym też żyję. Jest kontrowersyjny detektyw, są gry, domówki i imprezy plenerowe, które nie są mi obce. Miejscami łezka aż się chce zakręcić. Zwłaszcza jak doda się goryczkę życia, która w prozie życia odnajdujemy na co dzień. Ale reszta to już mordęga. Chora fascynacja dziewczynką głównego bohatera i jego ciągłe jęczenia. W scenie z detektywem, pada stwierdzenie, że bohatera czeka "lekki oklep", jejciu, temu gościowi taki lekki oklep przydałby się co level tej książki. Momentami nie mogłem znieść jego maniery. Wiersze romantyków też mi są obce, Młodą Polskę bardziej ceniłem....

prosiaczek | 2010-06-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Mam
Przeczytana: 26 czerwca 2010

Trafny, wypełniony artyzmem obraz naszych czasów. Najpiękniejsza książka na świecie.

McRap1972 | 2014-04-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Dość długo szukałem tej książki. Bardzo lubię prozę Żulczyka i dlatego ciekaw byłem jak wypadł jego debiut literacki. "Zrób mi jakąś krzywdę" można uznać za udany debiut choć widać tu oczywiście grzechy początkującego pisarza. Ma Żulczyk niezaprzeczalnie własny, indywidualny styl. Jednak popada w swoim debiucie w ogromną przesadę. Zdania jakie tworzy są naprawdę świetne i można czytać je z przyjemnością. Ale książki nie powinno pisać się dla samego stylu. Książka powinna opowiadać historię i im prościej to robi tym lepiej. Sama historia tu opisana jest piękna, ale jednocześnie krótka i banalna. Gdyby nie zabawy słowne autora i widoczne uwielbienie do własnego stylu otrzymalibyśmy pewnie opowiadanie na góra 30-40 stron. Byłoby to jednak opowiadanie dużo lepsze niż ta mini powieść. Pomimo tego jeszcze raz powtórzę, jest to udany debiut. Późniejsze powieści Żulczyka lubię jednak o wiele bardziej.

Midori | 2012-03-03

Z każdą stroną ta książka irytowała mnie bardziej. Marna historia napisana jeszcze marniejszym językiem. Błagam, niech nikt nie porównuje Żulczyka do Hłaski! Do pięt mu nie dorasta. Nie rozumiem peanów na cześć tej książki. Kilka celnych spostrzeżeń, w które autor wplata przekleństwa wręcz z uporem maniaka. Nadaje się do czytania na plaży. Zawsze można wrzucić do wody i zapomnieć o jej istnieniu. I wielkiej szkody nie będzie jak sama przypadkiem do tej wody wpadnie.

ZARAZA | 2014-01-16
Przeczytana: 01 stycznia 2014

"Zrób mi jakąś krzywdę" to powieść miejscami trochę dziwaczna, niekiedy intrygująca, innym razem bardzo ciekawa, a czasami nużąca. Czytało się dość przyjemnie. Najbardziej podobało mi się bardzo dobitne ukazanie świata, jakie potrafi być rozczarowujące. Jednak czytając opinie na temat powieści, pójdę za radą jednego z Czytelników i wrócę do niej za jakieś kilka lat, bo to rzeczywiście jest książka dla osób troszkę starszych ode mnie.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Arthur Conan Doyle
    156. rocznica
    urodzin
    Być może nie świecisz jak słońce, ale potrafisz wyprowadzić z mroku. Niektórzy ludzie, sami pozbawieni geniuszu, posiadają niezwykłą moc budzenia go w innych. Chcę powiedzieć, drogi przyjacielu, że jestem ci bardzo zobowiązany.
  • John Flanagan
    71. rocznica
    urodzin
    Muszę to sobie zapamiętać, na wypadek, gdyby kiedyś zaczęło mnie to obchodzić.
  • Andy Andrews
    56. rocznica
    urodzin
    Możesz robić co chcesz, możesz dokonać wszystkiego, czego pragniesz. Nigdy nie brakuje Ci pieniędzy, a czas nie jest Twoim wrogiem. Jeśli naprawdę chcesz dokonać w życiu czegoś wielkiego, może ci brakować jedynie pomysłu. Czas i pieniądze to tylko kwestia odpowiedniej perspektywy.
  • Mikołaj Chylak
    40. rocznica
  • Gérard de Nerval
    207. rocznica
    urodzin
    Przede mną wisiał na ścianie zegar wiejski, a na zegarze – ptak, który zaczął mówić jak osoba żywa. Pomyślałem, ,że dusza mojego przodka mieszka w tym ptaku; lecz nie więcej zdziwiła mnie jego mowa i sposób wypowiadania się, jak to, żem się widział przeniesiony o jeden wiek wstecz. Ptak mówił mi o o... pokaż więcej
  • Michał Markowski
    59. rocznica
  • Victor Hugo
    130. rocznica
    śmierci
    - Nicponiu! Skradłeś mojej żonie całusa! - Ja? Niech mnie pan zrewiduje!
  • Krzysztof Boruń
    15. rocznica