Rock w PRL-u. O paradoksach współistnienia

Okładka książki Rock w PRL-u. O paradoksach współistnienia Anna Idzikowska-Czubaj
Okładka książki Rock w PRL-u. O paradoksach współistnienia
Anna Idzikowska-Czubaj Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie muzyka
380 str. 6 godz. 20 min.
Kategoria:
muzyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
380
Czas czytania
6 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788371777561
Tagi:
muzyka PRL
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
313
32

Na półkach: ,

Zaletą tej pozycji jest przede wszystkim szczegółowość opisu.
Autorka, dbając o każdy szczegół, ukazuje czytelnikowi historię muzyki rock'n'rollowej (obejmując zarówno tzw. żelazną kurtynę, jak i Zachód) i wszystko co z nią związane: od poglądów po modę.
Znajdziemy w niej m.in. opisy dawnych subkultur, takich jak bikiniarze (funkcjonująca w Polsce do końca lat 50. XX w. Jest ona polskim odpowiednikiem amerykańskiego bitnika).
Ponadto muzyka rockowa jest protestem wymierzonym w politykę, więc autorka zadbała o szczegółowy opis przemian politycznych w owym czasie.
Poniżej zamieszczam fragment, który ukazuje absurdalną politykę ZSRR:
"Prawdziwym i niezmiennym symbolem epoki rock'n'rolla były jeansy-noszone przez Brigitte Bardot i Elvisa Presleya. Każdy młody buntownik w dobie rock'n'rolla po prostu musiał je mieć. Za żelazną kurtyną były symbolem "the american way of life"", wolności i Zachodu. [...] Władze postanowiły wówczas rozprawić się z nielegalnymi handlarzami jeansów. Przeprowadzono publiczny pokazowy proces, który skończył się tragicznie dla kilku młodych ludzi. Oskarżono ich o handel spodniami i dolarami, co było jednoznaczne z uznaniem ich za sabotażystów, zachodnich agentów i wrogów ludu. Po długich przesłuchaniach sąd skazał ich na 15 lat więzienia. Zszokowało to ogół społeczeństwa, gdyż powszechnie sądzono, iż kara będzie wynosić około 8 lat pozbawienia wolności. Jednak radzieccy przywódcy uznali, że i 15 lat to zbyt łagodny wymiar kary. Chruszczow wykrzykiwał, że "tych łobuzów należy ukarać odpowiednio wysokimi karami do wagi popełnionych przez nich przestępstw" i powiedział, że "taka jest wola wszystkich ludzi radzieckich". Rząd zorganizował kampanię na rzecz surowszego wyroku (rzekomo w imieniu oburzonego społeczeństwa). Następnie przywrócono, zniesioną kilka lat wcześniej, karę śmierci. W kolejnym procesie dwóch oskarżonych (przywódców grupy) w wieku 24 i 30 lat skazano na śmierć".

Zaletą tej pozycji jest przede wszystkim szczegółowość opisu.
Autorka, dbając o każdy szczegół, ukazuje czytelnikowi historię muzyki rock'n'rollowej (obejmując zarówno tzw. żelazną kurtynę, jak i Zachód) i wszystko co z nią związane: od poglądów po modę.
Znajdziemy w niej m.in. opisy dawnych subkultur, takich jak bikiniarze (funkcjonująca w Polsce do końca lat 50. XX w....

więcej Pokaż mimo to

avatar
10
2

Na półkach: , ,

Bardzo dobra książka, z której można dowiedzieć się jak tworzyła się muzyka Rock&Roll'owa, Big Bitowa i Rockowa w Polsce, a co więcej jak tworzyła się sfera kulturowa związana z muzyką rozrywkową. Autorka podaje mnóstwo szczegółów, przedstawia opinie znanych wykonawców i ludzi związanych z organizacją imprez muzycznych i życia muzycznego Polski Ludowej. W książce jest mnóstwo odnośników do tekstów źródłowych. Książka ta najbardziej jednak opisuje sposób bycia, zachowania i ewolucję kulturową ówczesnej młodzieży. Polecam jak najbardziej tym, którzy interesują się historią muzyki rockowej w Polsce.

Bardzo dobra książka, z której można dowiedzieć się jak tworzyła się muzyka Rock&Roll'owa, Big Bitowa i Rockowa w Polsce, a co więcej jak tworzyła się sfera kulturowa związana z muzyką rozrywkową. Autorka podaje mnóstwo szczegółów, przedstawia opinie znanych wykonawców i ludzi związanych z organizacją imprez muzycznych i życia muzycznego Polski Ludowej. W książce jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    70
  • Przeczytane
    43
  • Posiadam
    15
  • Muzyka
    7
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    2
  • Historia
    1
  • Reportaż
    1
  • Ulubione
    1
  • 2) Muzyka rozrywkowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rock w PRL-u. O paradoksach współistnienia


Podobne książki

Przeczytaj także