Martin Scorsese. Rozmowy

2012-09-19
Marta Szelichowska
Scorsese Martin Scorsese

Okładka książki Lena Lena Horne, Richard Schickel
Lena Lena Horne, Richard...

Marty

O niektórych filmach można by mówić bez końca, na szczęście tutaj rozmówcy tego nie robią.

Tylko dla zagorzałych fanów MS i fanów kina. Sinusoida nudy i ciekawych historii.

Wspaniała książka o wspaniałym człowieku. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów twórczości Martina Scorsese. Dzięki niej poznajemy historię powstawania wszystkich najważniejszych dzieł tego reżysera, ale i wiele ciekawostek o których mało kto wie :) Niemniej książka ta pokazuje przede wszystkim jak fajnym gościem, wspaniałym człowiekiem i wielkim twórcą jest Marty Scorsese.

Stwierdziłam, że zobaczę co Scorsese mówi na tamt filmów, które widziałam, a resztę przekartkuję.
Skończyło się na dokładnym przeczytaniu z powrotami do niektórych fragmentów.
muszę też przyznać, że to wyjątkowo ładne wydanie.

Skończyło się na dokładnym przeczytaniu z powrotami do niektórych fragmentów.
muszę też przyznać, że to wyjątkowo ładne wydanie.

GANGI MARTINA SCORSESE

Martin Scorsese to jeden z tych reżyserów, obok których nie da się przejść obojętnie. Sam od lat darzę go może nie uwielbieniem (tego typu odczucia mam zarezerwowane dla Quentina Tarantino i Kevina Smitha, choć ten drugi lepiej sprawdza się jako scenarzysta),ale na pewno dużą sympatią, a na pólkach posiadam całkiem pokaźną kolekcję jego filmów. Dlatego nie mogłem nie skorzystać z szansy przeczytania wywiadu rzeki z nim przeprowadzonego. I nie żałuję, bowiem niniejsza publikacja okazała się naprawdę ciekawym wglądem w życie, twórczość i kulisy pracy jednego z ciekawszych współczesnych filmowców.

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater: https://sztukater.pl/ksiazki/item/20343-conversations-with-scorsese.html

GANGI MARTINA SCORSESE

Dawno nie czytałam tak inspirującej książki okołofilmowej.
Cała recenzja na moim blogu:http://przeminelozfilmem.blogspot.com/2014/07/ksiazka-martin-scorsese-rozmowy.html

Dawno nie czytałam tak inspirującej książki okołofilmowej.

(...)
Nie jest to jednak wywiad, jak sugerowałem już na samym początku (tylko dlatego, że tak właśnie nazywa się ten gatunek literatury) a raczej długa i obszerna rozmowa. Nie znajdziemy tutaj konkretnych pytań i rzeczowych odpowiedzi, choć i takie się oczywiście zdarzają. Mamy natomiast dyskusję na temat kina ludzi, którzy się prawie w kinie wychowali. Scorsese opowiada o swoich pierwszych fascynacjach filmami, kiedy to chodził z ojcem do kina. A pierwsze wspominki sięgają okresu kiedy miał 5 lat. 5 lat! Wyobrażacie sobie coś takiego? Ja często nie pamiętam tego filmu, który oglądałem dwa tygodnie temu...
(...)

Wizyty w kinie były dla niego urozmaiceniem nudnego dnia, bo jak sam wspomina był już jako dziecko bardzo chorowity (astma). Seanse miały miejsce przeważnie raz w tygodniu, ale zdarzało się też, że mały Marty chodził do kina 3 albo 4 razy w tygodniu. I nie był to żaden "Poranek w kinie", czy inne kreskówki lub filmy familijno-młodzieżowe. Nie, on oglądał naprawdę poważne filmy, takie na które nie poszlibyście ze swoimi pociechami, a nawet gdyby, to podejrzewam, że dzisiejsze dziecko by ich po prostu nie zrozumiało. Jednak Marty był inny. Odbierał kino bardzo szeroko i wszechstronnie. Zwracał uwagę na szczegóły, których jego przyjaciele-rówieśnicy nawet nie dostrzegali. Rozumiał już takie wartości jak dobry montaż, praca kamery, kadrowanie itd.
(...)

Na całą recenzję zapraszam na mój blog - Rick's Cafe!

(...)

Martin Scorsese jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych reżyserów amerykańskich. Autor takich wybitnych filmów jak choćby „Ulice nędzy”, „Taksówkarz”, „Wściekły byk”, „New York, New York”, „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, „Chłopcy z ferajny”, „Wiek niewinności”, „Gangi Nowego Jorku”, „Aviator”, „Infiltracja”, „Wyspa tajemnic”, czy ostatni „Hugo i jego wynalazek”.
Publikacja „Martin Scorsese. Rozmowy”, która ukazał się na rynku amerykańskim w 2011 r., a swój polski debiut miała pod koniec 2012 r., stanowi zapis rozmów dwóch przyjaciół na temat kina. Richard Schickel jest postacią dobrze znaną w amerykańskim świecie filmowym. Krytyk „Los Angeles Times”, a później „Time” i Martin Scorsese poznali się w 1973 r. Spotkanie dwóch pasjonatów kina zaowocowało długoletnią przyjaźnią, która trwa do dzisiaj. Zapewne łatwiej rozmawia się z przyjacielem, niż z zupełnie obcym dziennikarzem, dlatego też „Rozmowy” pełne są serdeczności i sympatii. Jednak szczerość jest główną zaletą tej książki. Scorsese szczegółowo opowiada o dzieciństwie w mafijnej dzielnicy Nowego Jorku - Little Italy, o trudnych relacjach z ojcem, o całej, jakże oryginalnej rodzinie, o problemach zdrowotnych, o walce z nałogiem. Wspomina początki swojej filmowej kariery. Dużo miejsca zajmują sylwetki najwybitniejszych aktorów, którzy grali u Scorsesego – Harvey Keitel, który rozpoczynał swoją karierę filmową w tym samym czasie, co wybitny reżyser, Robert DeNiro, Leonardo DiCaprio. Scorsese szczegółowo omawia ich warsztat aktorski, opowiada o szczegółach pracy, o pomysłach i licznych improwizacjach aktorów. Fragmenty dotyczące Keitel’a uważam za najlepsze w całej książce.
Pod względem technicznym książka składa się z 45 rozdziałów. Te początkowe stanowią swoiste wprowadzenie. A w ostatnim szczegółowo zaprezentowany został cały dorobek filmowy reżysera. Natomiast tytuły kolejnych rozdziałów to tytuły kolejnych filmów Scorsese uporządkowanych chronologicznie. Filmowiec ze szczegółami opowiada o pracy nad kolejnymi filmami. Przywołuje zabawne sytuacji w trakcie pracy na planie, wspomina problemy. Oddaje hołd swoim aktorom. Przy okazji Richard Schickel przywołuje opinie recenzentów na temat konkretnych dzieł reżysera. Scorsese przyznaje, że jest bardzo wrażliwy na krytykę. Każda premiera jest dla niego wielkim stresem. Choć głównym tematem rozmów obu panów są głównie filmy, to jednak rozmówcy nie ograniczają się tylko do kina. Dyskutują na szeroko pojęte tematy kulturalne. Dużo miejsca poświęcają literaturze.
Ta publikacja to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów samego reżysera, ale także dla wszystkich pasjonatów kina. Scorsese to nie tylko genialny twórca, ale także prawdziwy filmoznawca. Jego wiedza na temat światowego kina jest prawdziwie imponująca. W „Rozmowach” omówione zostają także główne nurty twórczości reżysera. Trzeba zauważyć, że filmy Scorsese nie są łatwe. Odbijają się w nich motywy autobiograficzne ich twórcy – trudne doświadczenia ulicy, mafijne porachunki, wszechobecna bieda, sceny żywcem wyjęte z Sodomy i Gomory, zdrada, samotność. Jego obrazy pełne są przemocy, czasem wzbudzające obrzydzenie, niechęć, wewnętrzny bunt i sprzeciw. Scorsese kreśli doskonałe portrety psychologiczne swoich bohaterów – ludzi samotnych, wyobcowanych, targanych burzliwymi uczuciami i namiętnościami.
Siedemdziesięcioletni geniusz kina cały czas jest w ruchu i wciąż czynnie pracuje. Sam twierdzi, że praca nie pozwala mu się zestarzeć. Realizuje kolejne projekty i ani myśli o emeryturze. Widać, że kino jest całym jego życiem. Nie zważając na panujące trendy konsekwentni idzie własną drogą. I właśnie to świadczy o jego wielkości.
Gorąco polecam!

Miejscami trochę chaotyczne; nie wiem, czy to wina rozmówców, czy polskiego tłumaczenia. Lecz i tak bardzo wiele o kinie można się z książki dowiedzieć, i to nie tylko o kinie Martina Scorsese.

• Kino
  • Film