Mato Grosso

Wydawnictwo: Czytelnik
arturo

Ma rację Tadeusz.
Trzeba brać co się da.
Nie każdy może tu trafić.
Marzenia włóczęgowskiej duszy spełnione. Wpływamy o to w teren zupełnie dziki. Ostatnia zamieszkana placówka poza nami. Rozpoczyna się nowy świat i nowe życie. Pieniądze to wszakże głupstwo.
Wiwat! Niech żyje Mato Grosso!

źródło opisu: Czytelnik, 1989

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Renata | 2013-02-09
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Autor zauroczył mnie dobrym, starym stylem listu z podróży. Snuje opowieść z wyprawy na łowy do brazylijskiej puszczy, którą okrasza romantycznymi opisami przyrody, zabawnym prezentowaniem postaci i zdarzeń. Wyczuwa się wielkie przywiązanie do przyrody, pasję odkrywania i eksploracji. Przygoda w Mato Grosso miała miejsce w czasie, gdy w Europie trwała II Wojna Światowa, a bohaterowie są uciekinierami z okupowanej Polski. Książka ta jest relacją z podróży, ale także pamiętnikiem wygnańca, który opuścił rodzinę i ojczyznę.

Jade | 2014-10-11
Na półkach: Praca, Przeczytane
Przeczytana: 11 września 2014

Ucieczka do „Mato Grosso”

„Przybyszowi z dalekiej Europy ogarniętej wojenną pożogą całe Rio de Janeiro wydaje się symbolem pokoju. Fale oceanu głuszą echa strzałów z odległego kontynentu”.

Czasami trafia się nam niezwykła książka w najmniej spodziewanym momencie. Czytamy przypadkową pozycję, która wpadła nam w oko na sklepowej czy bibliotecznej półce. Ja moją przygodę z „Mato Grosso” rozpoczęłam od korekty i redakcji nowego wydania. Choć mozolne sprawdzanie powinno obrzydzić mi lekturę, tak naprawdę pozwoliło mi uciec od miejskiego gwaru wprost do brazylijskiej głuszy. Mimo że powieść Wacława Korabiewicza ma już ponad pięćdziesiąt lat, wciąż stanowi azyl dla swych czytelników – tak jak dzika natura dała bohaterom schronienie przed wojenną pożogą.

Nie znałam wcześniej zarówno samego Wacława Korabiewicza, jak i jego twórczości. Zmierzyłam się z nią po raz pierwszy i z pewnością… nie ostatni. Świetnie skonstruowane opisy, często metaforyczne, uczyniły lekturę „Mato Grosso”...

RobertK | 2017-09-11
Przeczytana: 2015 rok