Wyzwanie czytelnicze LC

7 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Jezus, religia, Kościół
religia
żabot

INNE DROGI JEZUSA - książka znanego pisarza, podróżnika, lekarza i etnografa Wacława Korabiewicza - stawia niezwykle śmiałe i dobrze udokumentowane tezy dotyczące życia i śmierci Chrystusa. Autor odkrywa tajemnicę 18-letnie- go pobytu Jezusa w Indiach, udowadnia że śmierć i zmartwychwstanie nie były faktem cielesnym, a jedynie stanowiły symbol. Analizuje dokładnie wiele źródeł m.in. wykrywa...

Autor odkrywa tajemnicę 18-letnie- go pobytu Jezusa w Indiach, udowadnia że śmierć i zmartwychwstanie nie były faktem cielesnym, a jedynie stanowiły symbol. Analizuje dokładnie wiele źródeł m.in. wykrywa rozbieżności w tekstach Ewangelii oraz ujawnia odkryty w klasztorze Himis niezwykły rękopis, tzw. „Ewangelię Indyjską”. Wysuwa hipotezę, że Chrystus po ukrzyżowaniu opuścił ziemię Izraela i powrócił do Indii, gdzie po wielu latach zmarł.
Książka W. Korabiewicza, mimo pozorów, daleka jest od bluźnierstwa. W gruncie rzeczy stanowi pean pochwalny dla cudownej postaci Jezusa. Podważając niektóre ciasne dogmaty katolicyzmu podnosi ogromne znaczenie dla świata idei chrześcijańskiej wszechmiłości.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

żabot | 2013-11-29

Dla chrześcijanina ortodoksa, niezależnie czy katolika, prawosławnego czy protestanta książka jest stekiem bzdur albo wręcz obrazą majestatu boskości Jezusa. Ale wobec takiego dictum ja bym odparł: Taakkk? A cenicie Hołownię? Ciekawe, bo Hołownia sam chwali się, że ma dość obfitą biblioteczkę takich różnorodnych dziwadełek (dla osoby wierzącej oczywiście) i jego fascynuje radosna twórczość różnych autorów nt. tego co, gdzie i kiedy robił Jezus. Jeśli komuś inne wersje interpretacji jego życia drażnią, niech wypuści z siebie powietrze i potraktuje tę ( jak i inne, podobne książki) jak powieść SF z cyklu historii alternatywnych. Bo czemu nie? Na pomysły Korabiewicza można popatrzeć z przymrużeniem oka, ale jeśli przy okazji można się co nieco dowiedzieć o Indiach i niektórych synkretycznych elementach różnych systemów religijnych to dlaczego nie? Zwłaszcza kiedy książka jest napisana prostym i przystępnym językiem.

radek6666 | 2018-11-18

Ja to przeczytałem w Faktach i Fikcjach. Trochę się to różni z wersją książkową, ale nie bardzo. Niestety nie jestem w stanie zweryfikować źródeł. Szkoda. Pewnie moja wina, za mało znam języki obce.
Temat niezwykle ciekawy. Niestety nie natrafiłem na inne źródła w tym temacie. Ktoś coś może wie?

Miałam_Rag | 2018-11-17
wasili | 2017-08-31