Słynni rycerze Europy. Rycerze Chrystusa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0050-8
historia
Łukasz Kuć

Rycerz kojarzy się z najwznioślejszymi cnotami i ideałami. Honor, lojalność, prawość, bezinteresowność i czystość wewnętrzna to – jakbyśmy dziś powiedzieli – jego cechy charakteru. W obronie swoich zasad był gotów poświęcić życie. Wyprawy krzyżowe, święte wojny i pojedynki wydają się nam bohaterskimi czynami. Ten stereotyp funkcjonuje od wieków. W pierwszym tomie tetralogii poświęconej...

W pierwszym tomie tetralogii poświęconej najsłynniejszym rycerzom i historii rycerskości Dariusz Piwowarczyk przedstawia losy dziesięciu bohaterów, wybranych spośród najznakomitszych milites Christi – od Rolanda i Cyda po Gotfryda de Bouillon i Szymona de Montfort. Motywowani tak pobożnością jak żądzą sławy i bogactw walczyli z innowiercami, heretykami i poganami od Hiszpanii po Prusy i Ziemię Świętą. Ukazani na tle przemian społecznych epoki średniowiecza, jawią się nam już nie jako ikony, ale ludzie, których dokonania często budzące podziw, nie zawsze są godne szacunku, a czasem wręcz przeczą etosowi rycerza. Opowiadając o ich życiu autor przedstawia jednocześnie historię powstania, rozwoju i schyłku idei czyniącej rycerstwo narzędziem i partnerem Kościoła.
Słynni rycerze Europy. Rycerze Chrystusa to również ważne wydarzenia na ziemiach polskich związane z europejskimi bohaterami oraz Polakami, którzy byli ich towarzyszami broni lub przeciwnikami w walce.

jarr74 | 2013-10-23
Przeczytana: 2013 rok

Świetnie napisana i znakomicie udokumentowana książka Dariusza Piwowarczyka „Słynni rycerze Europy. Rycerze Chrystusa” to prawdziwa perełka dla wszystkich miłośników średniowiecza, zwłaszcza rozpatrywanego w kontekście dominującego rycerstwa i wszystkiego co z nim związane. Autor prezentuje nam dziecięciu sławnych przedstawicieli tego stanu, którzy na pewnym etapie swojego życia i działalności stali się symbolami rycerstwa, jego ideałów i dominującej roli w ówczesnym feudalnym społeczeństwie: na poły mityczny Rolad, Rodryg Diaz de Vivat słynny Cyd, Harald Hardrada, Magnus Haroldson, Robert Guiscard, Gotfryd de Bouillon, Jaksa z Miechowa, jedyny Polak w tym gronie, Renald de Chatillon, Szymon IV de Montfort, Ludwik de Liebenzell. Reprezentują niekiedy odmienne historyczne okresy, regiony, kraje, monarchie, dwory i kulturowe kręgi. Jest jednak coś co ich zdecydowanie łączy. Są to ludzie których losy zostały wprzęgnięte (i tak postrzegane) w chrześcijański ekspansjonizm i...

s_mich | 2015-12-03
Gwyn | 2015-01-15