Błękitna magia

2012-01-31
2012-01-31
Agnieszka Kowalska
błękitna miłość

Czytałam pierwszą część w moich nastoletnich latach i byłam zachwycona historią. Pomysł super, wykonanie okej, ale mogło być lepiej. Prosty język, a główna bohaterka bardzo niewinna i nieco infantylna jak na swój wiek, ale nie przypomina bohaterek współczesnych romansów, więc wybaczam.

1906

Alex i Callum wciąż nie znaleźć sposobu by być razem. Ona śmiertelna dziewczyna, i on żałobnik – duch.

Życie nie zawsze daje nam to, czego pragniemy. A wręcz częściej rzuca kłody pod nogi. Taką kłodą może być oczywiście wróg. Takim wrogiem może być na przykład Catherina, która w swojej nienawiści zrobi wszystko i bez mrugnięcia okiem będzie nieść swoją osobą tylko strach i ból.

Jak dla mnie to przyjemna młodzieżowa fantastyka. Fakt nie brak jej przesady (w końcu oparta jest na nastoletniej miłości). Jest, więc trochę przaśnie i słodko (chwilami aż za bardzo) a zarazem jakoś tak… przyjemnie.

Biorąc pod uwagę, że istnieje kolejny tom cyklu raczej spoilerem nie będzie, iż i w tym tomie nie dostajemy odpowiedzi na wszystkie pytania, a wręcz na żadne. Pomimo iż akcja mknie do przodu miałam wrażenie, że główny wątek cyklu stoi w miejscu.

Nie mam wątpliwości, że ciut młodsi czytelnicy z pewnością podejdą do lektury z trochę większym odbiorem emocjonalnym niż ja. Możliwe, że do pewnych spraw podchodzę już bardziej na chłodno, więc historia nie wzbudza we mnie już aż takich emocji i nie wyciska łez. A mimo to chętnie wrócę do tych bohaterów, bo zakończenia już się raczej domyślam.

Siedemnastoletnia Alexa posiada magiczną bransoletkę, dzięki której może komunikować się ze światem duchów - a tym samym z Callumem. Jednak dziewczyna z kogoś zrobiła sobie wroga, który najwyraźniej za cel postawił sobie uprzykrzanie jej życia. Dodatkowo ktoś kradnie jej bransoletkę, a dziewczyna wpada w rozpacz.

I znów spodziewałam się czegoś więcej, mimo że już po opisie z tyłu okładki domyśliłam się, kto jest tym "tajemniczym" wrogiem. Myślałam, że w powieści będzie więcej życia, mniej sztuczności znanej mi z poprzedniego tomu. Pomimo że jest niby jakaś akcja, to jednak nudziłam się czasami niemiłosiernie, a przebrnięcie przez niektóre fragmenty łatwe nie było.

Książka nie wzbudziła we mnie jakiś specjalnych uczuć. Nie wzruszyłam się, nie cieszyłam, nawet momenty, które w zamierzeniu miały być śmieszne, dla mnie były zwyczajne drętwe i nijakie. Nic mnie nie zaskoczyło, raczej się zawiodłam, bo liczyłam na końcu na coś bardziej dramatycznego.

Żadna z postaci nie wywołała u mnie sympatii, chyba tylko Rob dostał u mnie plus, bo przynajmniej coś się kryło pod tą śliczną twarzą.

Przede mną trzeci i ostatni tom. Mam nadzieję (znów),że będzie lepiej, a najbardziej chyba, że dotrwam do końca.

I znów spodziewałam się czegoś więcej, mimo że już po opisie...

Szybko się czyta i jest pisana przyjemnym językiem, jednak wydała mi się słabsza niż pierwsza cześć, która również jakoś mnie nie zachwyciła. Książka jest monotonna, przez większość mowa jest trzeba coś zrobić ale nie wiem co, a na koniec jakoś wszystko ładnie się zgrywa w czasie i jest po problemie.
Nie powaliła mnie na kolana, ale też nie sprawiła, że czytałam z niechęcią lub miałam ochotę ją porzucić nieprzeczytaną.

Nie powaliła mnie na kolana, ale też nie sprawiła, że czytałam z...

Jest to kontynuacja książki ''Błękitna Miłość'' opowiada o przygodach Alexy i Calluma. Końcówka poprzedniej książki mówiła o Cathrine siostry Calluma, która przedostała się do świata żywych ze świata żałobników. Narobiła wiele złego w tej części takich jak: kradzież, wybicie okna, zastraszanie, porwanie czyjejś własności oraz pobicie. Ta część jest o wiele bardziej stresująca niż poprzednia, jest bardzo dużo akcji. Polecam ją, bo bardzo wciąga i nie można się od niej oderwać ;) Teraz zaczynam ostatni tom ''Błękitna nadzieja'' ale szczerze zaprzyjaźniłam się z bohaterką książki i nie mogę uwierzyć że to ostatnia część sagi S.C. Ransom i się rozstaniemy.

Kolejna część wielkiej miłości głównej bohaterki Alex i jej niewidzialnego chłopaka Calluma.
Od początku wszystko co działo się wokół Alex od początku wydawało się dziwne - wybite okno, dziwne emaile wysyłane z jej konta, puste konto bankowe. Nikt nie spodziewał się, że za tym wszystkim może stać jedna nieszczęśliwa, ale zarazem podła i okrutna osoba - Catherine.
Kolejne prześladowania, uprzykrzanie życia, robienie wszystkiego by dokuczyć Alex. W końcu dziewczyna decyduje się na najgorsze - atakuje Alex i kradnie jej najcenniejszą rzecz - amulet, klucz do świata Calluma. Wtedy cała historia nabiera tempa.

Książka zdecydowanie lepsza od poprzedniej części.
Autorka zastanowiła się dobrze nad tym co chce napisać i napisała to bardzo dobrze. Opisy były bardziej przemyślane, czego w poprzedniej części mi brakowało.
Książka bardzo lekka, czytało się bardzo szybko i z wielką przyjemnością. Fabuła ciągle bardzo przewidywalna, jednak jeśli chodzi o sam pomysł to jak najbardziej jestem pod wrażeniem.
Ciągle uważam, że to trylogia dla nastolatek.

Skuszę się jeszcze na ostatnią część.

Kolejne...

W pierwszej części Alexa nad brzegiem Tamizy odnalazła tajemniczą bransoletkę, która pozwoliła jej widzieć żałobników - istoty uwięzione pomiędzy życiem a śmiercią. A z jednym z nich połączyło ją głębokie uczucie. Wydawałoby się, że z dziewczyną nie jest wszystko w porządku, ona jednak jest przeszczęśliwa i uparcie wierzy, że znajdzie sposób aby być razem z Callumem. Nagle jednak ich miłosną sielankę przerywają tajemnicze wydarzenia - dziewczyna zaczyna otrzymywać groźby, przyjaciele odwracają się przeciwko niej i znika bransoletka, jedyna rzecz łącząca ją z ukochanym. Teraz bez jego pomocy, Alexa musi sama poradzić sobie z piętrzącymi się problemami. Dziewczyna nie poddaje się jednak i cała historia kończy się happy andem.

Błękitna magia jest drugim tomem trylogii Błękitna miłość, w której dwójka młodych ludzi jest w sobie bezgranicznie zakochana i pokonuje piętrzące się przed nimi trudności. Jednak czy druga cześć pobiła sukces pierwszej?
Akcja toczy się dość leniwie i muszę przyznać, że nieraz odkładałam książkę, bo bałam się, że zasnę podczas jej czytania. Historia jest opowiadana z perspektywy Alexy, która skupia się głównie na swoich uczuciach. Stajemy się obserwatorami toczącej się na kartach książki akcji i nieraz wiemy więcej niż główna bohaterka; np. od samego początku nie trudno się domyślić kto stoi za wszystkimi intrygami i zmienia życie Alexy w piekło. Bohaterowie znowu są świetnie wykreowani i w 100% przypominają żywe osoby. Na pierwszy plan wysuwa się zaufana przyjaciółka głównej bohaterki, Grace, która swoją niezłomną wiarą w Alexe i spokojnym podejściem do sytuacji zapunktowała u mnie. Callum jest jak zawsze czarujący i owiany tajemnicą oraz bezgranicznie zakochany w swojej wybrance ze świata żywych. Natomiast Alexa trochę zirytowała mnie swoim wpadaniem w depresję po stracie amuletu, wydawała się ona mistrzynią rozpaczy i nieraz miałam ochotę potrząsnąć ja za ramiona. Akcja w niektórych momentach trzymała w napięciu i czytelnik z zapartym tchem czekał na rozwiązanie problemów, które bez przerwy piętrzyły się przed bohaterami. Powieść więc wyciśnie kilka łez i zapewni dobrą rozrywkę.
Myślę, że finałowy tom będzie naprawdę świetnym finiszem tej historii, ponieważ wszystkie pytania i problemy uderzą w bohaterów jak tajfun. Niestety Błękitna magia nie podbiła mojego serca tak jak zrobiła to Błękitna miłość i stąd moja ocena 6/10. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal trzymam kciuki za tę parę.

Moim zdaniem książka tak samo dobra jak poprzedni tom! Nagłe zwroty akcji trzymające nieustannie w napięciu. Chociaż temu tomikowi nie brakuje elementów fantastyki. Wszystko tak, jak lubię :)

I drugi tom tak samo ulubiony jak pierwszy. Świetna książka , pełna doświadczeń i uczuć zmienianych z sekundy na sekundę . Gorąco polecam ;)

Dodaj cytat z książki Błękitna magia