Zapomniane podziemia część 1

Wydawnictwo: Technol
9 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
Kinga89

To mogło być gdzieś tu, w tych wysokich pokrzywach. Sztolni powinniśmy szukać 200 metrów od murów twierdzy. Wybraliśmy chyba złą porę - bujna roślinność zasłania wszystko, nie będzie więc widać cennych wskazówek w terenie: starych hałd, nietypowych wklęśnięć i rowów. Za plątaniną krzewów majaczy stromizna zbocza. Podchodzimy bliżej. Czyżby hałda? Przed nami nienaturalny pagórek, niczym urwany nasyp kolejowy. Wspinamy się na górę. Mamy kopię XIX-wiecznej mapy – kreskowany dokument z ostrymi kształtami murów twierdzy. Porównujemy ją z otoczeniem – tutaj zakręt, tu leśna droga. Nagle dostrzegamy na mapie jakiś dziwaczny kształt....

"ZAPOMNIANE PODZIEMIA" to książka wyjątkowa, jakiej w Polsce jeszcze nie było. Stanowi ona efekt ośmioletnich, mozolnych poszukiwań prowadzonych przez Krzysztofa Krzyżanowskiego i Dariusza Wójcika zarówno pod ziemią, jak i w wielu archiwach i bibliotekach. Ich owocem jest seria pasjonujących artykułów, jakie autorzy zamieścili w magazynie "Odkrywca", a które teraz doczekały się zaktualizowania i zebrania w jednej, unikalnej publikacji.

Srebrna Góra, Sobótka, Braszowice, Góry Sowie, Sobięcin, Zagórze Śląskie, Bystrzyca Górna, Kamionki, Szklarska Poręba, Kaczorów - to między innymi do tych miejsc autorzy zabiorą Czytelników. Nie będą to jednak zwykłe, turystyczne eskapady. Każda z wypraw stanowić będzie odrębne śledztwo dotyczące jakichś mrocznych, zapomnianych podziemi. Niczym Sherlock Holmes i Doktor Watson autorzy dochodzić będą prawdy, odkrywając przed Czytelnikami zarówno magię starych kopalń, zalanych wodą podziemnych chodników i drążonych podczas II wojny światowej sztolni, jak i wyjaśniając różne legendy o ukrytych w nich skarbach oraz tajnych fabrykach zbrojeniowych III Rzeszy.

Uwaga! Książka zawiera niepublikowane wcześniej archiwalne zdjęcia z penetracji podziemi i prac eksploracyjnych.

źródło opisu: http://www.technol.anv.pl

źródło okładki: http://www.technol.anv.pl

Znakomita pozycja książkowa dla wszystkich którzy chcą nie tyko uzupełnić swoją wiedzę o zapomnianych bądź nieznanych epizodach z historii Polski ale też dla chcących pojeździć i pozwiedzać malownicze i jednocześnie tajemnicze zakątki Dolnego Śląska.

Krzysztof Żubrowski | 2018-02-18

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę o skarbach zrabowanych przez nazistów to sięgnij po tę książkę.
,,Militarne sekrety" to pakiet książek, które zainteresuje te osoby, które lubią poszukiwać i rozwiązywać zagadki końca II WŚ.