Świat dawnych Słowian

Okładka książki Świat dawnych Słowian Zdenek Vana
Okładka książki Świat dawnych Słowian
Zdenek Vana Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
1985-01-01
Elżbieta Kaźmierczak, Józef Kaźmierczak
archeologia Słowianie Słowiańszczyzna średniowiecze

Książka 7/10

Malutka a jakże treściwa. Masa wiedzy specjalistycznej opisanej w dość przystępny sposób. Wartościowa i obowiązkowa pozycja jeśli ktoś interesuje się tematami, których nie ma w podręcznikach historii.

10 - Arcydzieło;
5 - Średnia;
4 - Taka se;
3 - Skończyłem z musu;
2 - Tragedia;
1 - Gorzej niż tragedia. Nie wiem, jak skończyłem.

Książka 7/10

5 - Średnia;
4 - Taka se;
3 - Skończyłem z musu;
2 - Tragedia;
1 - Gorzej niż tragedia....

W miarę zwięzły opis początków Słowian. Bardziej pasuje jako wprowadzenie do zagadnienia niż pozycja dla pasjonatów, ale można w niej znaleźć parę ciekawostek (np. o pirackim trybie życia ostatnich niezależnych Słowian Połabskich). Momentami potrafi być nużąca, ale nie trzeba być specjalistą aby ją zrozumieć. Z pewnością jej zaletą jest ogromna ilość ilustracji i zdjęć zabytków archeologicznych.

Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że książka była wydana w 1977 r., to praca bardzo dobra, bo opisuje całą Słowiańszczyznę.

Z przykrością muszę też zauważyć, że pomimo tak długiego upływu czasu w najważniejszych kwestiach archeologia i inne nauki, które powinny ze sobą współpracować, nie poczyniły zbyt dużych postępów, a dane podane w tej książce prawie w ogóle się nie zestarzały.
Czy to dobrze? Na pewno dobrze świadczy o Autorze...

Praca popularnonaukowa prezentująca nam odkrycia archeologiczne i ich zestawienie ze źródłami pisanymi odnoszącymi się do historii narodów Słowiańskich. Publikacja nie rości sobie prawa do wyczerpującego przedstawienia tematu, mamy tutaj wybór paru wątków w miarę szczegółowo opisanych ( jak na rozmiar książki).
Dużo miejsca poświęcono na historię wczesnośredniowiecznych Czech (co nie powinno dziwić, zważywszy, że autor sam z pochodzenia był Czechem),nie brak jednak i opisu odkryć odnoszących się do historii Słowian Połabskich, Polski, ziem Ruskich czy Słowian Południowych, a także do pierwszych państw Słowiańskich takich jak Państwo Samona.
Praca jak na czas powstania dość dobra. Pomimo pewnego zdezaktualizowania się można ją ze spokojem polecić wszystkim zainteresowanych wczesną historią ludów Słowiańskich.

Dużo miejsca poświęcono na historię wczesnośredniowiecznych...

Ciekawa, zwięzła opowieść o losach Słowian na ziemiach niemieckich, polskich, węgierskich, ukraińskich, rosyjskich, bułgarskich i rumuńskich, bałkańskich i przede wszystkim - czeskich i słowackich. Kilkan ciekawostek udało mi się odkryć ;)

Pozycja zdecydowanie dla fanów tematu. Autor dużo miejsca poświęca zagadnieniu osadnictwa słowiańskiego na ziemiach dzisiejszych Czech i Słowacji. Wybrałem tę pozycję aby skonfrontować poglądy na pochodzenie Słowian, dawniej i dziś.

Ciekawa pozycja z mapami, rysunkami i zdjęciami

Ciekawa pozycja z mapami, rysunkami i zdjęciami