Świat dawnych Słowian

Okładka książki Świat dawnych Słowian
Zdenek Vana Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Elżbieta Kaźmierczak, Józef Kaźmierczak
archeologia Słowianie Słowiańszczyzna średniowiecze

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Praca popularnonaukowa prezentująca nam odkrycia archeologiczne i ich zestawienie ze źródłami pisanymi odnoszącymi się do historii narodów Słowiańskich. Publikacja nie rości sobie prawa do wyczerpującego przedstawienia tematu, mamy tutaj wybór paru wątków w miarę szczegółowo opisanych ( jak na rozmiar książki).
Dużo miejsca poświęcono na historię wczesnośredniowiecznych Czech (co nie powinno dziwić, zważywszy, że autor sam z pochodzenia był Czechem), nie brak jednak i opisu odkryć odnoszących się do historii Słowian Połabskich, Polski, ziem Ruskich czy Słowian Południowych, a także do pierwszych państw Słowiańskich takich jak Państwo Samona.
Praca jak na czas powstania dość dobra. Pomimo pewnego zdezaktualizowania się można ją ze spokojem polecić wszystkim zainteresowanych wczesną historią ludów Słowiańskich.

Dużo miejsca poświęcono na historię wczesnośredniowiecznych...

Ciekawa, zwięzła opowieść o losach Słowian na ziemiach niemieckich, polskich, węgierskich, ukraińskich, rosyjskich, bułgarskich i rumuńskich, bałkańskich i przede wszystkim - czeskich i słowackich. Kilkan ciekawostek udało mi się odkryć ;)

Pozycja zdecydowanie dla fanów tematu. Autor dużo miejsca poświęca zagadnieniu osadnictwa słowiańskiego na ziemiach dzisiejszych Czech i Słowacji. Wybrałem tę pozycję aby skonfrontować poglądy na pochodzenie Słowian, dawniej i dziś.

Dodaj cytat z książki Świat dawnych Słowian

Ciekawostki historyczne