Mandala życia. Astrologia - mity i rzeczywistość. 1

Okładka książki Mandala życia. Astrologia - mity i rzeczywistość. 1 Rafał T. Prinke, Leszek Weres
Okładka książki Mandala życia. Astrologia - mity i rzeczywistość. 1
Rafał T. PrinkeLeszek Weres Wydawnictwo: RSW Prasa-Książka-Ruch ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
RSW Prasa-Książka-Ruch
1982-01-01
1982-01-01

Okładka książki Hermaion nr 4 Tadeusz Cegielski, Anna Kargol, Tomasz Krok, Zbigniew Łagosz, Adam Podlewski, Rafał T. Prinke, Piotr Witt
Hermaion nr 4 Tadeusz Cegielski, ...
Okładka książki Hermaion.Mity i mistyfikacje zachodniej tradycji ezoterycznej Kazimierz Banek, Tadeusz Cegielski, Krzysztof Grudnik, Jerzy Kolarzowski, Zbigniew Łagosz, Piotr Piotrowski, Mirosław Piróg, Rafał T. Prinke, Jerzy Prokopiuk, Jacek Sieradzan
Hermaion.Mity ... Kazimierz Banek, Ta...

Jest to kompendium wiedzy na temat Astrologii. Pozycja z jednej strony zawierająca bardzo przydatne wiadomości z drugiej rozwleczona aż w nieskończoność. Dla czytelników o mocnych nerwach:) lub miłośników tej dziedziny. Można wyłuskać świetne informacje mogące naprowadzić nas na lepsze poznanie i zrozumienie siebie. Oczywiście jeśli ktoś ominie niektóre niepotrzebne opisy oraz zbyt długie rozdziały (polecam ominąć rozdział drugi i przejść od razu do trzeciego)

Dla początkujących jak i bardziej doświadczonych.
Warto ;)

Dla początkujących jak i bardziej doświadczonych.
Warto ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niezły wstęp do astrologii, jak na ówczesne lata, ciekawa pozycja.

Niezły wstęp do astrologii, jak na ówczesne lata, ciekawa pozycja.

Doskonała książka o Astrologii, wstęp do jej zagadnień.
Czyta się doskonale.

Doskonała książka o Astrologii, wstęp do jej zagadnień.
Czyta się doskonale.

Książki te, mające już równe 35 lat, napisane są językiem profesjonalnym, naukowym. Są to w gruncie rzeczy opracowania naukowe, w dodatku w duchu astrologii humanistycznej, czyli najbliższej mojemu sercu. Przez całe tomy przebija twierdzenie humanistyczne, iż to, co w gwiazdach jest zapisane, to jedynie zbiór energii, potencjałów i możliwości, aniżeli zdeterminowane z góry zjawiska i wydarzenia. Trzeba to podkreślić, że astrologia nie jest fatalistyczna i deterministyczna, a właśnie opiera się na opcjach, a nie utartych schematach.

Tom 1 tłumaczy nam sens astrologii humanistycznej, źródła i dzieje astrologii europejskiej, czas i miejsce powstania astrologii, zarys jej dziejów od starożytności do oświecenia, po jej upadek w oświeceniu i „powrót banity” w XX wieku. Kolejna część tomu to „Gwiezdny elementarz”, czyli podstawowe wiadomości z dziedziny astrologii, znajduje się tu także omówienie horoskopu jako zbioru potencjałów, omówienie kolejnych planet, aspektów, znaków zodiaku, domów horoskopowych, także prognozowanie przyszłości.

Tom 2 natomiast przeciera szlaki niektórych powiązań europejskiej wiedzy astrologicznej, omawia inne systemy astrologii (Chiny, Indie, Majowie, Aztekowie),symbolikę astrologiczną w tradycjach ezoterycznych (alchemii, magii, sztukach dywinacyjnych),opisuje związki astrologii ze współczesną psychologią, a także zawiera słowniczek psychologiczno-astrologiczny. Kolejna część tego tomu zawiera teoretyczną i empiryczną weryfikację wiedzy astrologicznej – argumenty za i przeciw, omawia środowiska zainteresowane dyskusją, tradycyjne argumenty krytyki astrologii, zasadnicze źródła wątpliwości i astrologię w świetle nauki i statystyki. Końcowa część dotyczy natomiast społecznej użyteczności astrologii i perspektyw jej rozwoju – rysują się one pozytywnie.

Ciekawym dodatkiem do drugiego tomu są aneksy: m.in. zarys dziejów astrologii w Polsce, słowniczek podstawowych terminów czy horoskopy postaci historycznych i znanych osobistości.

Książki te, w kwestii użyteczności wiedzy, stawiam obok „Elementarnego kursu urodzeniowego w 15 lekcjach”. Są to pierwsze takie w Polsce, kompleksowe opracowania tematu astrologii. Mamy tu jej historię, teraźniejszość, perspektywy na przyszłość, związki z innymi naukami, np. psychologią, mamy też mnóstwo pomocy technicznej w rodzaju słowników czy bibliografii. Autorzy, Rafał T. Prinke i Leszek Weres, wykonali niesamowitą robotę, pisząc te oba tomy. Można czerpać z nich wiedzę lepiej i korzystniej, niż z nowszych opracowań, które recenzowałam przykładowo tutaj i tutaj. Jak się okazuje na koniec mojej lektury, starsze opracowania tematów są zdecydowanie lepsze i bogatsze w wiedzę niż te pochodzące z XXI wieku. Te współczesne to jedynie skróty tego, co możemy znaleźć w „Mandalach życia” i „Elementarnym kursie astrologii urodzeniowej w 15 lekcjach”. Tak więc kończąc przygodę z książkami o tematyce astrologii natalnej, reasumując, polecam tę recenzowaną teraz, jak i jej starszą o 55 lat koleżankę, „Elementarny kurs astrologii urodzeniowej…”. Czytając starsze dzieła, mając komputer i odpowiednie oprogramowanie, wystarczy to, by z powodzeniem kreślić kosmogramy – niczego więcej nie trzeba.

Dość trudny język, dla osoby nie znającej tematyki, tudzież chcącej konkretnej wiedzy, nie będzie to odpowiednia pozycja. Nie mniej polecana, zdaje się jest to pierwsze polskie wydanie rozprawiające o astrologi

To jest książka o astrologii, czyli w sumie nie podręcznik. Podstawy też, ale głównie to takie omówienie zagadnienia, zwłaszcza dla sceptyków. Ale bardzo dobrze omówiony temat, na pewno warto było przeczytać, choć początkowo było mi ciężko, bo trudny język.

• Astrologia
  • Ezoteryka