Bhagavad Gita - Taka Jaką jest

BHAGAVAD- GITA As it is
91-7149-498-7
religia
Beth

Gita została skomponowana prawdopodobnie między III a II w. p.n.e., stanowi niewielką część epickiego poematu - Mahabharaty. Uważana za świętą księgę hinduizmu, szczególnie ważna dla wisznuizmu. Bhagawadgita przez większość hindusów jest uważana za pismo święte, najbardziej reprezentatywne dla ich religii i filozofii. Utwór jest skomponowany w formie dialogu filozoficznego. Treścią...

Utwór jest skomponowany w formie dialogu filozoficznego. Treścią "Bhagawadgity" jest rozmowa między królem Ardźuną a woźnicą jego rydwanu, wodzem plemienia Jadawów, w którego wcielił się Bóg Kryszna. Całość podzielona jest na osiemnaście pieśni/lekcji, w których w relacji Mistrz-Uczeń Kryszna przedstawia swoją filozofię. Zwieńczeniem tego wykładu jest epifania Kryszny jako Boga Najwyższego.

g0ldenflower | 2015-03-28

Dostajemy niniejszą publikację dzięki wyznawcom Hare Kryszna, którzy w ramach swojego projektu pojawienia się również w Polsce postanowili podstawową swoją księgę świętą rozpowszechnić zarówno wśród swoich wyznawców, jak również i wprowadzić do szerszego obiegu z nadzieją, że wzbudzi ona wielkie zainteresowanie i fascynację hinduizmem, co w konsekwencji objawi się tym, że wiele osób postanowi pod ich opieką zgłębiać zawarte tam prawdy i w perspektywie stać się wiernymi członkami ich ruchu. A że jest to dzieło, które nie tak łatwo jest samemu czytać, dowiaduje się już na samym wstępie, gdzie witające nas zdanie sugeruje, że jeśli nie będziemy czytać tej księgi w duchy pokory, to jej nie zrozumiemy, bo jest ona wielką tajemnicą. Tłumacz Swami Prabhupada sugeruje, że tłumaczenie, które dostajemy do ręki jest jedynym i prawdziwym, wszystkie wcześniejsze były niepełne albo źle przetłumaczone, dopiero jego, według niego, jest uczynione w sposób staranny i w poczuciu misji, jaką niesie...

Florianf | 2017-12-05

Czytałem namiętnie lata temu, fajnie, że ktoś pisze takie książki, w których dzieli się włos na czworo. Ja to lubię.

Rixiu | 2016-07-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religion
Przeczytana: 10 maja 2016

Piękna księga i kropka. Choć ze względu na trudność tekstu chciałbym ją przestudiować z komentarzami innym niż wyznawcy Hare Kryszny (ISKONU) .

tamumarta | 2011-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2011

Nigdy nie skończyłam jej czytać bo sięgam po nią codziennie. Nie można jej przeczytać i już więcej do niej nie wracać

JeanLuc | 2014-04-02

Książka raczej dla ludzi, którzy wiedzą już trochę co będą czytać.
Ja jako osoba będąca bliżej buddyzmu niż hinduizmu z przyjemnością i tak czytałem rozumiejąc ją po swojemu ;)

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2005 rok

Trudno oceniać książki tego rodzaju. Toż to samo co biblia dla chrześcijan albo koran dla muzułmanów. Nie polecam i polecam.

DurgaRE | 2011-05-01

dzieło, które mam moc, żeby odmienić życie...

Ryszard Derdzinski | 2016-02-25

Arcydzieło literatury, arcydzieło ludzkiej filozofii. Poszukiwanie Boga, którego dziś tak łatwo odnajdujemy w Biblii

Lukas | 2017-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2017